NAS do domu

kolumb

Nowy użytkownik
Noobie
31 Grudzień 2021
7
0
1
47
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Planuje NAS do przechowywania plików z komputera, i o zede wszystkim zrzucania zdjęć z telefonu. Strach przed utratą danych każe mi zastosować RAID5. Upatrzyłem sobie taką konfigurację:
- 4 szt Seagate ST4000NM0033 4000,00 GB SATA III 3,5"
-Qnap TS-439 Pro II
Pokierujcie mnie, czy nie błądzę. Jeśli tak, w którą stronę iść?
 
Błądzisz i to mocno.
TS-253D + backup na czym zewnętrznym - czy to inny serwer, chmura, dysk. Raid5 nie gwarantuje nie wiadomo czego ponad RAID1 - W przypadku 5 przy awarii więcej niż jednego dysku tracisz dane, czyli tak samo jak przy RAID1 - jak głupio to nie brzmi to tak jest.
 
439 jest niedostępny w sprzedaży ..

jesli coś to TS-453D , system na SSD + 3 w/w dyski
+ 4 dysk w kieszeni USB żeby robić kopie poza nasa.
 
Dane na NASie, kopia na zewnętrznym dysku + mniej wrażliwe dane w chmurze. Tak to wygląda u mnie.
 
  • Lubię to
Reakcje: kolumb
439 jest niedostępny w sprzedaży ..

jesli coś to TS-453D , system na SSD + 3 w/w dyski
+ 4 dysk w kieszeni USB żeby robić kopie poza nasa.
Wylookałem używkę za 1k zł z 3GB RAMu. Wydaje się być uczciwą ofertą. 453 nie jest w stanie konkurować cenowo. Wydaje mi się (!), iż postawiony cel nie uzasadnia takich kosztów.
Zapomniałem dodać, że chciałbym na nim odpalić Home Asistant.
Błądzisz i to mocno.
TS-253D + backup na czym zewnętrznym - czy to inny serwer, chmura, dysk. Raid5 nie gwarantuje nie wiadomo czego ponad RAID1 - W przypadku 5 przy awarii więcej niż jednego dysku tracisz dane, czyli tak samo jak przy RAID1 - jak głupio to nie brzmi to tak jest.
Tryby pracy macierzy nie są przedmiotem rozmyślań-wybór zapadł. Doskonale wiem jakie są cechy obu reżimów pracy.
 
Używałem przez długi czas 453A. Nie miałem z nim większych problemów, poza jednym aspektem. Z kolejnymi aktualizacjami coraz bardziej zamulał. Obsługa stawała się katorgą. W pewnym momencie zrobiłem mu pełny reset i postawiłem system na ssd. Niewiele to pomogło. 453A ma Celerona. W 439 jest Atom o ile dobrze pamiętam. Jeśli byłaby potrzeba częstego grzebania w systemie to wg mnie zdecydowanie lepiej pomyśleć o czymś nowszym. Qnapy brzydko się starzeją:)
 
@gentillo jak widzisz, kolega przyszedł z podjętą decyzją, szukał tylko potwierdzenia, czego nie dostał - ale wybór zapadł. Ma tam Atoma single core, który będzie ciął jak wściekły, a jak do tego dojdzie generowanie miniatur, to Qnap za jakiś czas stanie się nie responsywny. Ale co jak tam wiem ;] Co do RAIDów i pisanie: Strach przed utratą danych każe mi zastosować RAID5 to brzmi jak uważanie RAID5 za niezawodny "backup". Mi to obojętne, pewnie kolegę zobaczymy za niedługo na forum, jak będą problemy.
 
@gentillo jak widzisz, kolega przyszedł z podjętą decyzją, szukał tylko potwierdzenia, czego nie dostał - ale wybór zapadł. Ma tam Atoma single core, który będzie ciął jak wściekły, a jak do tego dojdzie generowanie miniatur, to Qnap za jakiś czas stanie się nie responsywny. Ale co jak tam wiem ;] Co do RAIDów i pisanie: Strach przed utratą danych każe mi zastosować RAID5 to brzmi jak uważanie RAID5 za niezawodny "backup". Mi to obojętne, pewnie kolegę zobaczymy za niedługo na forum, jak będą problemy.
W pewnym sensie to prawda, ponieważ świadomy konsekwencji chcę dobrać urządzenie do pewnych założeń. Jednym z nich, jak zdaje się zauważyłeś jest typ pracy macierzy. Nigdy nie napisałem, że R5 gwarantuje coś ponad R1 pod względem bezpieczeństwa.
Do rzeczy. Propozycja upadła, czym zatem kierować się w poszukiwaniach?
 
ja tam lubie żeby moje systemy raczej idle'owały niz były obciążone pod korek - no ale Atom to dofcip Intela ;)
 
  • Lubię to
Reakcje: jerry1333
"Strach przed utratą danych każe mi zastosować RAID5" i tyle o trybie pracy. Czemu RAID5? Zależy Ci na wyższej prędkości odczytu/zapisu? Jak Ci na nim zależy to 453D, 453A. Intel / AMD. Mocy wystarczająco.
 
"Strach przed utratą danych każe mi zastosować RAID5" i tyle o trybie pracy. Czemu RAID5? Zależy Ci na wyższej prędkości odczytu/zapisu? Jak Ci na nim zależy to 453D, 453A. Intel / AMD. Mocy wystarczająco.
Tak, prędkość tych operacji również ma znaczenie. Chciałbym wrzucić tam wszystkie dane z blaszaka. Uwierz, przez lata uzbierało się tego trochę. Napęd w komputerze tylko na system.
 
Przez parę tygodni miałem 253D i bardzo ładnie to chodziło. W zakresie który jest przeze mnie użytkowany czyli głownie storage, serwery multimediów, kilka aplikacji w container station nie mogłem złego słowa powiedzieć. Kolejna ciekawa propozycja to TS-364. Nowość z Celeronem kolejnej generacji. Mocniejszy niż w x53D. Konstrukcja na 3 HDD ale mamy już wbudowane 2 gniazda pod nvme. Testowałem układ system na nvme, dane bez RAID na HDD i było tip-top.
 
  • Lubię to
Reakcje: kolumb
Sieć Cię nie ograniczy?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. home asistant
  2. 453a
  3. ts-253d