NAS do dużej ilości zdjęć i filmów GoPro

ypl

Entry Technician
Q Associate
21 Styczeń 2022
44
5
8
41
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam Szanowne grono forumowiczów. Noszę się z zamiarem zakupu NAS do domu, nigdy czegoś takiego nie używałem ale do tematu chcę podejść raz, a dobrze. Przez 98% czasu będzie używany jako storage do zdjęć i filmów z GoPro, jest tego historycznie już dużo, a będzie jeszcze więcej. Aktualnie materiałów jest około 11TB. Poczytałem trochę, myśłałem początkowo o S, ale natknąłem się na informacje, że są tam problemy wydajnościowe w przypadku dużej ilości zdjęć. Docelowo, to ma służyć jako taka prywatna chmura, z szybkim dostępem do zdjęć po WiFi z domu za pomocą aplikacji na adroida i iOS, oraz poza domem przy użyciu 5G. Wstępnie sam wybrałem taki zestaw:
qnap ts-h886-d1622-16g
4 x Pamięć RAM 32GB GoodRAM ECC UNBUFFERED DDR4 3200MHz PC4-25600 UDIMM
4 x Dysk twardy Seagate Exos X16 3.5'' HDD 16TB
2 x Dysk SAMSUNG 870 Qvo 2TB SSD
2 x Dysk SSD WD Blue SN570 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
dyski w konfiguracji RAID 6
O infrastrukturę w domu się nie martwcie, załóżmy, że będę spięty kablem bezpośrednio do QNAPa żeby wyeliminować zbędne wątki o wydajności.

Klocki nie muszą być takie same jak podałem, jak znam życie to ram zły wybrałem, ale nie o to chodzi. Pytanie do Szanownego grona osób, które mają o tym pojęcie, czy to masz szansę chodzić bardzo szybko? Poprzez szybko rozumiem wydajność zbliżoną do przeglądania zdjęć na karcie pamięci telefonu za pomocą aplikacji w telefonie.
Drugie pytanie, czy docelowo np. za dwa lata, mogę dokupić jakiś qnap expansion i zapiąć docelowo np. 12 dysków hdd?
Czy tu są jakieś limity na ilość plików - zdjęć, klipów video? Jeżeli będę miał 200k zdjęć i 20k klipów video to rozumiem, że jestem w realnych możliwościach powyższej konfiguracji?
Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.
 
Witamy na forum :)
Mam tego Qnapa do którego się przymierzasz razem z systemem Quts hero.
Co do konkretów to system jest szybki, do zdjęć używam Qumagie, jest z nim trochę zabawy na początku ale dobry program.
Czy zdjęcia będą się szybko ładowały ? to już zależy jaki masz upload z domu.
Ty chcesz używać tego Qnapa tylko do zdjęć i filmów nic poza tym ?
Jeśli produkujesz dużo zdjęć i filmów i wiesz ze za 2 lata będzie ci brakowało miejsca, kup Qnapa z większa liczba zatok, nie baw się w żadne rozszerzenia.
Z twojego posta wnioskuje ze kasa u Ciebie nie stanowi problemu :cool: wiec pomyśl nad TVS-H1288X, lub jeszcze czym większym.
Jak zaczniesz ostro wertować forum to tak jak ja wyleczysz się z Raid 6, nie jest Ci to do niczego potrzebne.
Pozdro

 
Dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Tak będę używał tylko do zdjęć i filmów, przez większość czasu dostęp do materiałów będzie w domu przez WiFi więc prędkość łącza ma drugorzędne znaczenie, ja czytałem natomiast dużo o S moments, że tam jak się wrzuci więcej zdjęć to jest dramat w temacie wydajności. Wiadomo, jak się coś czasami zamuli to nie problem, ale normą ma być, że to śmiga szybko. Co do kasy, zgadza się, stać mnie kupić i wyższy model, ale nie uprawiam sztuki dla sztuki, więc wstępnie uznałem, że ten model powinien być okay. Myślę, że aż tak wiele materiałów mieć nie będę tak szybko, ale inwestując tyle dobrze żeby to było przyszłościowe, generalnie na wakacje jeździmy 4 razy do roku plus jakieś weekendy, urodziny dzieci (troje), wigilie, mikołaje, itp., plus chłopcy biegają z kamerami bo napatrzyli się, że tata filmuje ich i robi fotki, więc zbiera się. Na publiczne chmury nie chcę wrzucać prywatnych materiałów. Jeżeli chodzi o RAID 6 to myślę o tym bo męczy mnie robienie tych backupów ciągłe, plus tam jest przy większej ilości dysków duży zysk na odczycie danych. Generalnie wiem, że trzeba mieć backup w innej lokalizacji, dlatego raz (dosłownie), jeden raz do roku poświęcę dzień i zrobię backup na zewnętrzne dyski. Utratę materiałów do roku wstecz akceptuję akonto wygody.
 
S jest synonimem dramatu, szczególnie po aktualizacji do DSM7.
 
Wróciłem z urlopu i mam pytanie przed zakupem. Czy można w tym modelu zainstalować pamięci ddr4 ecc rdimm, czyli registered? Czy tylko udimm, unbuffered? Jakie dokładnie moduły są zainstalowane przez producenta?
 
do ZFSa warto, w każdym innym wypadku NIE.
 
  • Lubię to
Reakcje: ypl
Z tego co tak patrzę to tak, będę używać quts hero 5 z zfs. Rozumiem, że wtedy mogę użyć rdimm?
 
Jakby ktoś jest chętny to posiadam 16 giga oryginalnych kości, nie chciały gadać z 32 giga Maxano DDR4 2666Mhz ECC Unbuffered
 
Więc tak. Qnap pisze, jakie ramy są zgodny i tyle. Ja korzystam z KSM32ED8/32ME - jest to ram ECC ale unbuffered. I teraz trudna odpowiedź. Bo niektórym działa RDIMM a niektórym nie działa. Moim zdaniem i tak nie warto pchać się w RDIMM, bo ECC już jest w porządku. To nie bigdata center. Poza tym, lepiej dołożyć w więcej ramu - np. 128 GB.
@ypl jak będziesz chciał kupić NASa daj znać, zrobię CI dobrą cenę.
 
  • Lubię to
Reakcje: ypl
Jak tu się pisze priv do kogoś? Szukam i chyba jakieś zaćmienie mam.
 
zdecydowanie ;P
bo w regulaminie pisze, dla administracji tylko.
 
Nie prawda to jest - możecie pisać na forum ;] a PW to tylko mamy po to, żeby umawiać się z banem dla @Pawliko za nie granie w Horizona :)
 
Nie ma - ale z mojego doświadczenia - KSM32ED8/32ME bez zająknięcia.
 
Wrócę jeszcze do tematu pamięci, z uwagi na przeznaczenie mojego qnapa, nie potrzebuję moim zdaniem pakować najszybszej dostępnej pamięci ram, wolę te środki przeznaczyć na więcej ramu i lepsze dyski ssd. Jakie wolniejsze kości ram można tam zapiąć?
Takie coś na przykład w bardzo fajnej cenie jest
Pamięć RAM 1x 32GB Hynix ECC REGISTERED DDR4 2Rx4 2400MHz PC4-19200 RDIMM | HMA84GR7AFR4N-UH
albo takie:
Pamięć RAM 1x 32GB Samsung ECC REGISTERED DDR4 2Rx4 2400MHz PC4-19200 RDIMM | M393A4K40BB1-CRC
Połączono posty:

Przejrzałem specyfikację tego Xeona:
The D-1622 is based on the Broadwell microarchitecture and is fabricated on their 14 nm process. It operates at 2.6 GHz with a TDP of 40 W and a turbo frequency of 2.9 GHz. This processor supports up to 128 GiB of dual-channel DDR4-2133 memory

Kupowanie szybszych pamięci nic nie da bo procek obsługuje max 2133.
 
Zgadza się, ale - jest opcja, że możesz w przyszłości zrobić upgrade CPU. Wtedy obsłuży nawet pamięci 2400.
 
I pulled the triger :)
Biorę się za oglądanie akademii qnap
Ostatecznie zamówione zostało:
ts-h886 (dzięki Ice za fajną cenę)
4 x seagate exos x18 18tb
2 x ADATA XPG SX8200 Pro 1TB
1 x HP 32gb ddr4 ECC, jak zadziała to docelowo będzie 4 x 32gb
Dzięki wszystkim za pomoc i cenne uwagi.

Do odsprzedania będą kości ram z ts-h886, nowe, nawet raz odpalone nie będą ;)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qumagie
  2. nvme samsung
  3. Coral
  4. chmura
  5. Seagate exos
  6. TS-464-32GB