NAS do niedużej firmy (~50 komputerów)

Roy_Batty

Nowy użytkownik
Noobie
15 Maj 2017
7
1
3
30
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Hej, pracuję w niewielkiej firmie. Mamy około 50 komputerów (z czasem pewnie dojdzie kilka, ale nie znacznie więcej). Udostępnianie plików wewnątrz firmy jest jednak dość prymitywne. Pracownicy są podzieleni na 3 różne zespoły i lider każdego z nich udostępnia dysk w sieci (pracujemy na Windowsach). Wiążą się z tym różne niedogodnosci - ograniczona ilość osób korzystających z dysku, jakakolwiek awaria komputera lidera opóznia pracę itd. Pracujemy zazwyczaj na małych rozmiarów plikach office: excel, world, etc.
Czy QNAP nadawałby się do w/w sytuacji? Ile maksymalnie użytkowników może naraz korzystać z takiego NASa? Który model byłby dla tego rozwiązania odpowiedni; TS-231P (nie potrzebujemy bardzo dużo miejsca, 1TB jest ok; RAID byłby mile widziany)? Czy będzie on trudny do skonfigurowania dla osoby niezbyt zaawansowanej technicznie? Serdecznie dziękuje za przeczytania tego postu i ewentualne odpowiedzi.
 
TS-231P i 50 maszyn ? będziesz bardzo niezadowolony z wydajności , zwłaszcza jak drobnicę macie

weź QNAP TS-251 - zmień mu ram na 4 GB i masz spokój

RAID nie jest backupem ! zabezpiecza tylko przed awarią jednego (!) dysku twardego.
do NASa dokup UPSa - ze złączem USB, głupie 300 zł które ratuje cię przed większością probemów wynikających z awarii prądu podczas ultra ważnego projektu

niedawno @looki76 kupiła takie kombo i jest zadowolona ;)

ja powiem tak - skoro kobieta dała radę ... no ty już musisz ;P
 
TS-231P i 50 maszyn ? będziesz bardzo niezadowolony z wydajności , zwłaszcza jak drobnicę macie

weź QNAP TS-251 - zmień mu ram na 4 GB i masz spokój

RAID nie jest backupem ! zabezpiecza tylko przed awarią jednego (!) dysku twardego.
do NASa dokup UPSa - ze złączem USB, głupie 300 zł które ratuje cię przed większością probemów wynikających z awarii prądu podczas ultra ważnego projektu

niedawno @looki76 kupiła takie kombo i jest zadowolona ;)

ja powiem tak - skoro kobieta dała radę ... no ty już musisz :p

A jak się sprawa ma z dyskami? HDD wystarczą do w miarę komfortowej pracy czy lepiej od razu iść w SSD?

EDIT: Wybacz, zapomniałem, że ten model nie ma możliwości ssd :)
 
Zostałam wywołana do tablicy więc uprzejmie donoszę, że da się. Działa to przyzwoicie i na normalnych dyskach (nie SSD). :)
 
wg potrzeb - z praktyki, do firm gdzie są modele z serii 2xx przeważnie są dyski twarde, nie SSD

ssd używałem dopiero dla NAS z 4 kieszeniami
 
A jak się sprawa ma z backupem? Widziałem, że QNAP ma jakieś swoje rozwiązanie, ale czy jest możliwość podpięcia dantych pod jakieś konto na azure/aws etc.?
 
akieś konto na azure/aws etc.?
upload_2017-5-17_17-40-12.png
 
A z hdd polecasz jakies dyski? Nie wiem czy 200zł Seagate/WD wystarczą i jednak kupić jakieś serwerowe od Hitachi.
 
ja lubię:
ST2000VN004 - model nie do komputerów, na tym się nie oszczędza - maluchem nie jeździsz tylko czymś sensownym ?
 
A jeszcze takie pytanko: jak mam na windowsie np. arkusz excela ustawiony na 'sharable' - kilka osób może naraz pracować na tym arkuszu i zapisywać zmiany w tym samym czasie - to jeśli trzymalbym go na qnapie to zachowa swoje właściwości i będzie się szybko aktualizował w locie?
 
A jeżeli mam dwie osobne sieci to używając dual lana mogę z jednego qnapa dzielić na 2?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid do firmy