NAS na dyski SSD (SATA3 lub M2 NVME) - na 2, 3 lub 4 dyski. Pomożecie?

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

LejCyn

Entry Technician
Q Associate
11 Kwiecień 2018
75
11
8
59
QNAP
TS-x28
Ethernet
1 GbE
Cześć!

Szukam NAS-a do około 3 tys. zł pod 2, 3 lub 4 dyski SSD (koszt nowego, ale bez dysków). Procesor tylko Intel lub AMD, nie mam ochoty na ARM :) Dobrze jakby pamięc możnabyło samodzielnie rozszerzyć.

Zainteresował mnie QNAP TBS-464 NAS. Ale pamiętam, że QNAP miał też podobne modele.
Chciałbym zainstalować dyski 4TB (SATA3) lub 2TB (na M2 NVME gen4 PCIE 4.0)....Pytanie czy są NASy obsługujące dyski SSD Gen4 z PCIe 4.0???

Ewentualnie, jak nic nie znajdę spełniającego powyższe wymagania, to rozważam też hybrydę, coś jak Model HS-453DX lub jakiś nowszy.

Co polecacie?

Dzięki!
 
PCIe 4.0 obsługuje nowa seria hx74 ale to już inna liga cenowa
 
No właśnie, QNAPy są super, ale specka vs cena zostawia sporo do życzenia :) Przykładowo: 4 rdzenie i 8GB RAM w NAS-ach za 5-10k?!?
 
No właśnie, QNAPy są super, ale specka vs cena zostawia sporo do życzenia :) Przykładowo: 4 rdzenie i 8GB RAM w NAS-ach za 5-10k?!?
Napisz do czego ma służyć ci zabawka.
 
Dwa główne zastosowania to:
1. Przechowywanie danych i streaming multimediów (audio, video, zdjęcia) do PC, amplitunera stereo, tabletu iPad i telewizora - część po kablu, część po WiFi
2. Lokalny serwer Git + Docker + DB (MySQL czy PostgreSQL) + może Kubernetes + trochę innych małych appek

Ponieważ przespałem się z problemem (i poznałem aktualne ceny sprzętu), to powoli skłaniam się ku hybrydzie, tj. połączeniu dysków HDD oraz SSD.

Nie chciałbym przekraczać 4k i mogę rozważyć powystawowy / outlet.
 
jeśli nie masz parcia na QTS to zrób to sam:
DELL OPTIPLEX 5040 MT i5-6500 16GB 480GB SSD WIN10H - Shoplet.pl
system operacyjny Debian czy inne Ubuntu
dockera doinstalujesz
git w dockerze
inne appki też
streaming ? plex/emby/jellyfin whatever

cena ? tanio
ile trzeba wiedzieć ? więcej niż przy QTS
ale za to jest mega optymalnie i szybko (pozdrawiam 15 minut restartu QNAPa vs moje 30 sek w debianie :*)
 
No właśnie, QNAPy są super, ale specka vs cena zostawia sporo do życzenia :) Przykładowo: 4 rdzenie i 8GB RAM w NAS-ach za 5-10k?!?
Dlatego customowy serwer wyjdzie cie 5 razy taniej, i bedzie wydajniejszy tak ze 3-4 razy. Jak czujesz sie na silach zeby to zrobic to IMO warto.
W Qnapach placisz duzo kasy za soft, i za to ze stosunkowo prosto wszystko idzie na nim zrobic, nie trzeba sie na tym mocno znac :)
 
No tak myślałem o TrueNAS Scale na własnym sprzęcie... Oba rozwiązania mają wady i zalety.

A jakiego OS używacie? TrueNAS? Czy inny? Pigers jedzie na czystym Linuxie, a nie lepiej OS pod NAS-y??
 
No tak myślałem o TrueNAS Scale na własnym sprzęcie... Oba rozwiązania mają wady i zalety.

A jakiego OS używacie? TrueNAS? Czy inny? Pigers jedzie na czystym Linuxie, a nie lepiej OS pod NAS-y??
Jako host os uzywam Proxmoxa, i TrueNAS scale jako VM z dyskami w pasthrou.
Do tego na Proxmoxie kilka VM z ubuntu server, jedna na plexa, druga na strone, trzecia na inne rzeczy... dziesiąta na pihola :p
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Jeżeli wiedza OPie jest wystarczająca, a czas wolny poświęcony na bycie dla siebie samego supportem jest osiągalny to naturalnie, że jakiekolwiek półkowe rozwiązanie mija się z celem.

Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, to Q pozostaje dobrym wyborem.

Tylko tyle i aż tyle.
 
Zaraz się okaże że na forum QNAP jest więcej customowych NASów niż QNAPów :)
Nie mam obszernej wiedzy z sieci i administracji systemów, ale chyba z pomocą poradników, tutoriali i wujka G bym sobie poradził. Mam zamiar odpalić właśnie TrueNAS na VBOX, zeby się z nim zapoznać.
O Proxmox coś tam słyszałem, ale nawet nie wiem co to jest. Z Ubuntu korzystam od lat, także w tej chwili.

Idea custom NAS chodziła mi po głowie od jakiegoś czasu.

OK to opiszę za pół godziny moje wymagania dokładniej i podpowiecie mi w jaki OS / soft najlepiej iść.
 
Jeżeli wiedza OPie jest wystarczająca, a czas wolny poświęcony na bycie dla siebie samego supportem jest osiągalny to naturalnie, że jakiekolwiek półkowe rozwiązanie mija się z celem.

Jeżeli powyższe warunki nie są spełnione, to Q pozostaje dobrym wyborem.

Tylko tyle i aż tyle.
To prawda, w cenie Q masz rowniez support i jak cos ci nie dziala to zglaszasz i masz wyjebane, ktos ci pomoze.
Cos sie zepsulo? ticket
Cos sie stalo z Raidem? ticket

Stabilnosc Qnapa jest rowniez lepsza, generalnie jak nie zalezy ci na wydajnosci tylko niezawodnosci to Qnap wygrywa.
Ale jak chcesz sie bawic w kubernetesa, vm, aplikacje, strony, i inne wynalazki to moze sie okazac ze musisz tak z 5-10k za qnapa dac zeby to wszystko dobrze chodzilo.
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Inny aspekt sprawy to jest jak wartościujesz swój czas. Jeżeli zawodowo zamieniasz godziny na eurocenty forinty czy kuny, może sie okazać, że jednak wolisz postawić gotowca, poświęcić 30 min czasu i mieć temat z głowy, bo swoje godziny poświęcisz czemuś innemu bardziej intratnemu....

Kto nie wartościuje czasu ten biedny zwykle bywa. Żeby nie było, sam używam Q tych najpodlejszych i takich całkiem poważnych, sam używam też TrueNasów itd. ale decyzja co jak gdzie to wynikowa wielu czynników - kosztów, energoszczędnosci, czasu, wygody, zaangażowania...
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Chyba pójdę w custom ze względu na ograniczony budżet i apetyt na szybkość i funkcjonalność. Zawsze mogę wrócić do QNAP-a jakby nie patrzeć.


Moja specka komputera który mogę użyć na NAS:

MOBO: Asrock Pro4 AM4 B450
CPU: AMD Ryzen 5600X lub 5700X (czyli 6 lub 8 rdzeni) - do dokupienia, więc mogę wybrać niemal dowolny pod tą płytę
RAM: 64 GB DDR4 3200 MHz
SSD na OS NAS: 256 GB NVME M2

Dyski dokupię dwa HDD (kilkanaście TB) i dwa SSD 2-4 TB SATA3.
( później oczywiście można dorzucić jakieś karty: np. GPU czy z dyskami M2 NVME ).

----------------------------------

Ponieważ custom NAS ma power ;) to szybko rosną wymagania co do funkcjonalności!

Zastosowania:
1. Backup danych
2. Przechowywanie multimediów (video, audio i zdjęcia) oraz ich streaming:
- wideo na TV (kablem Ethernet)
- audio na amplituner (kablem Ethernet, może też WiFi)
- zdjęcia (na TV kablem + WiFi na inne urządzenia)
( tu pewnie jakiś PLEX czy KODI wyręczy z wszystkiego )
3. Appki i usługi:
- Git serwer
- Docker i Kubernetes
- DB: PostgreSQL lub/i MySQL
- może też serwer WWW (bardziej do zabawy, niż pro zastosowań - mam na myśłi mały ruch / wąską grupę odbiorców).
4. Obsługa monitoringu kamer - z około 6-7 kamer przewodowych FullHD. Tylko oparte o detekcję ruchu, nie potrzebuję nagrywać 24/7.
( tu kiedyś Wasz kolega sprzedawał tajwańskie kamerki w dobrej cenie; kolega żyje? Ma nadal kamerki? )
6. Wirtualizacja - do dwóch (max. trzech) VM.
7. Serwer poczty (tylko na własne potrzeby - jedna skrzynka e-mail).
8. Obsługa appek - jeszcze do końca nie wiem jakich, bo to zależy od OS

Dyski chciałbym mieć zaszyfrowane, Także 2FA by się przydało (mam klucze Yubikey).
Co do RAID to jeszcze nie podjąłem decyzji, trzeba to przemyśleć (podpowiedzi mile widziane!).
Dostęp do zarządzania głównie przez WWW, może też FAQ SSH.

-------------

Chyba najtrudniejszy wybór - to część software-owa, bo tu nie mam doświadczenia, nigdy nie konfigurowałem NAS-a. Z krótkiego researchu ludzie polecają najczęściej TrueNAS Scale.

Cholera muszę poczytać o tym Proxmox, bo to jest z tego co widzę profesjonalna maszyna wirtualna (coś jak VMWare ??), jeśłi na tym polegnę, to zastosuję coś prostszego, jak TrueNAS czy tak jak jeden z kolegów podpowiadał - czystego Debiana. Ale Proxmoxem się zainteresuję.


Z góry dzięki za podpowiedzi!
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Jako, że to nie jest forum custom nasów, powodzenia.
 
Zastosowania:
1. Backup danych
2. Przechowywanie multimediów (video, audio i zdjęcia) oraz ich streaming:
- wideo na TV (kablem Ethernet)
- audio na amplituner (kablem Ethernet, może też WiFi)
- zdjęcia (na TV kablem + WiFi na inne urządzenia)
( tu pewnie jakiś PLEX czy KODI wyręczy z wszystkiego )
3. Appki i usługi:
- Git serwer
- Docker i Kubernetes
- DB: PostgreSQL lub/i MySQL
- może też serwer WWW (bardziej do zabawy, niż pro zastosowań - mam na myśłi mały ruch / wąską grupę odbiorców).
4. Obsługa monitoringu kamer - z około 6-7 kamer przewodowych FullHD. Tylko oparte o detekcję ruchu, nie potrzebuję nagrywać 24/7.
( tu kiedyś Wasz kolega sprzedawał tajwańskie kamerki w dobrej cenie; kolega żyje? Ma nadal kamerki? )
6. Wirtualizacja - do dwóch (max. trzech) VM.
7. Serwer poczty (tylko na własne potrzeby - jedna skrzynka e-mail).
8. Obsługa appek - jeszcze do końca nie wiem jakich, bo to zależy od OS
Powodzenia
 
  • Clapping Hands
Reakcje: 3Qn
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Chyba najtrudniejszy wybór - to część software-owa, bo tu nie mam doświadczenia, nigdy nie konfigurowałem NAS-a. Z krótkiego researchu ludzie polecają najczęściej TrueNAS Scale.
To już wiesz, że nie wiesz. A jak nie wiesz, to zapłać za Q. Proste.
Gdybys wiedział, to byś i tak tu nie trafił.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. truenas
  2. M.2 nvme
  3. @pawliko
  4. backup mysql
  5. 4 rdzenie
  6. wirtualna maszyna
  7. wirtualizacja
  8. ssd sata
  9. truenas scale
  10. RAID 1 SSD I WIRTUALIZACJA
  11. pawliko
  12. backup poczty
  13. do multimediów
  14. QNAP TS-464