Pomoc NAS nie wstaje po modyfikacji plików passwd i shadow

nowykto

Passing Basics
Beginner
26 Styczeń 2013
22
2
3
QNAP
TS-x69 Pro
Ethernet
100 Mbps
Witam,

Dokonywałem czynności opisywanych tutaj: Matthias Einig | QNAP: Activate root account on NAS aby mieć dostęp root, aby spróbować na swoim TS-269 podnieść manualnie do xbmc v. 12.2.

I po tej czynności NAS nie wstaje, tj. jest pierwszy sygnał po ok. 10 sek. i koniec. Nie mogę się do niego dostać nawet konsolą.

Po wyjęciu dysków urządzenie uruchamia się do końca i mam dostęp do konsoli - więc nie spełniam warunków do firmware recovery - więc co robić? I bez dysków pliki passwd i shadow pokazują tylko użytkownika admin nie ma zmienionego root.
Więc czy zmodyfikowane pliki passwd i shadow są również na dysku?
 
aby mieć dostęp root

admin robi dokładnie to samo ... po co wyważać otwarte drzwi ?

Po wyjęciu dysków urządzenie uruchamia się do końca i mam dostęp do konsoli
Włączyłeś "recovery mode" QNAPa - to jest bardzo minimalistyczny Linux (zupełnie obok Twojego zmodyfikowanego) , ja bym przywrócił dane z kopii zapasowej, którą pewnie zrobiłeś ?

Więc czy zmodyfikowane pliki passwd i shadow są również na dysku?
Raczej są, bo czemu urządzenie nie włącza się. Ja bym w tym recovery podpiął się do pierwszej partycji i poprawił te pliki.

Ale nie wiem jaki masz RAID.

PS: Dodawałbym użytkownika a nie modyfikował starego.
PS2: Zrób krótki reset. Przytrzymaj reset przez 3 sekundy i powinno przywrócić konta domyślne. Mam nadzieje że nie zablokowałeś działania tego przełącznika w konfiguracji....
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
admin robi dokładnie to samo ... po co wyważać otwarte drzwi ?
no właśnie konsola przy tych komendach:
sudo apt-get install python-software-properties pkg-config
sudo add-apt-repository -r ppa:current_XBMC_providing_ppa
sudo add-apt-repository ppa:the_ppa_you_wish_to_use
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get remove xbmc xbmc.bin
sudo apt-get install xbmc xbmc.bin
krzyczała, że potrzebuje root. Więc szukałem dalej w necie jak zrobić dostęp root :)


Włączyłeś "recovery mode" QNAPa - to jest bardzo minimalistyczny Linux (zupełnie obok Twojego zmodyfikowanego) , ja bym przywrócił dane z kopii zapasowej, którą pewnie zrobiłeś ?
pewnie nie zrobiłem recovery mode... i nie mam kopii...

Ale nie wiem jaki masz RAID.
Nie mam. Jest jeden dysk włożony do NAS.

Raczej są, bo czemu urządzenie nie włącza się. Ja bym w tym recovery podpiął się do pierwszej partycji i poprawił te pliki.
ale pewnie nie mam tego recovery... albo jak to sprawdzić?
Albo czy mogę jakoś inaczej uruchomić jakiś inny system z boku na qnap? np. właśnie z USB, jakieś Ubuntu bootable które mam na USB? Tylko gdzie wybrać albo ustawić aby bootował z usb?

PS2: Zrób krótki reset. Przytrzymaj reset przez 5 sekund i powinno przywrócić konta domyślne. Mam nadzieje że nie zablokowałeś działania tego przełącznika w konfiguracji....
Czy ten krótki reset zrobić przy:
- włączonym NAS?
- z dyskiem produkcyjnym czy bez?
 
Czy ten krótki reset zrobić przy:
- włączonym NAS?
- z dyskiem produkcyjnym czy bez?

Jak najbardziej z dyskiem i na załączonym NAS, czynność ta spowoduje reset podstawowych ustawień NAS w tym hasła administratora, przywracając domyślne ustawienia. Tylko czy to rozwiąże problem?
 
Poprawiłem czas ... powinno być 3 sekundy, kaktus mnie ubiegł ! :D

QNAP Turbo NAS Software User Manual

Zawsze możesz włożyć ten dysk do kieszeni zewnętrznej i podpiąć go sobie pod Windowsem czy tam innym Linuxem, zamontować pierwszą partycję i poprawić pliki.
Tam jest system plików EXT3 albo EXT4 - był poruszany temat dostępu do danych na dyskach QNAPa, wyjętych z urządzenia.
 
Po wyjęciu dysków urządzenie uruchamia się do końca i mam dostęp do konsoli - więc nie spełniam warunków do firmware recovery - więc co robić?
To nic nie powinno przeszkadzać w procedurze firmware recovery, niemniej trzymaj się od tego z daleka - wypróbuj najpierw inne możliwości. Zdaje się już raz narobiłeś sobie problemów.
 
był poruszany temat dostępu do danych na dyskach QNAPa, wyjętych z urządzenia.
oprogramowania typu ext2explore czy ext2fsd nie zadziałały. Nie mogłem pod windowsem przeglądać dysku, albo go nie widziałem.

Więc uruchomiłem ubuntu z usb na tym pc-ecie i też sobie nie poradziłem. Nie widziałem ukrytych katalogów....

Ale udało się tak - mój nas jest podobno hot-swap, więc uruchomiłem go bez dysków, uruchomił się do końca. Włożyłem dysk do kieszeni i wtedy podmontowałem sda1 i w ukrytym katalogu 'config' były pliki passwd i shadow. I tam przywróciłem wpisy admin zamiast root. Reboot i działa!
Wielkie dzięki wszystkim!

Ale nie daję za wygraną:
1. jak podnieść na QTS 4.0.5 xbmc do wersji 12? czy trzeba mieć tego użytkownika root?
Jak uruchomić polecenia stąd: HOW-TO:Install XBMC for Linux - XBMC
sudo apt-get install python-software-properties pkg-config
sudo apt-get install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc

2. @Silas Mariusz - w tym tutorialu Matthias Einig | QNAP: Activate root account on NAS
było tylko o root. Nic nie wiem o chroot :) Zacząłem trochę czytać, ale to za bardzo skomplikowane.
 
Włączyłeś "recovery mode" QNAPa - to jest bardzo minimalistyczny Linux (zupełnie obok Twojego zmodyfikowanego) , ja bym przywrócił dane z kopii zapasowej, którą pewnie zrobiłeś ?
Przepraszam, ale na zamkniętym wątku jeszcze podpytam - jak włączyć to "recovery mode"? Mam model TS-269 Pro i QTS 4.0.5. Nie mogę nic takiego znaleźć. Mam tylko "zarchiwizuj ustawienia systemowe" ale tworzy się plik *.bin pewnie z zapisanymi danymi systemowymi. Ale żeby utworzyć drugi system obok jak pisze @pigers to jak?