NAS - ostatnie wątpliwości przed decyzją.

GOLDEN

Passing Basics
Beginner
9 Wrzesień 2016
15
4
3
42
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witam

Przymierzam się do kupna NAS'a już kolejny raz, tym razem może się uda.

Teraz jeżeli pozwolicie opisze swoje, potrzeby, dlaczego tak, a nie inaczej i zadam pytania, aby rozwiać resztę wątpliwości.

Budowa samodzielnie czegokolwiek odpadła na starcie już jesienią i dlatego też znałem się na tym forum.
Przeglądam je od tego czasu, ale cześć rzeczy ogarnę dopiero jak s każdy już będę miał.


NAS będzie:
- przede wszystkim domowym magazynem na dane wszelkiej maści, choc najwięcej jest chyba zdjęć,
- ma po części uzupełnić/zastąpić darmowego Dropbox dla 3 różnych kont,
- NIE będzie podłączony do TV przez HDMI, a przynajmniej nie na codzień, nie ma takie potrzeby,
- będzie podłączony do routera UPC,
- może na nim zostanie postawiony serwer www do nauki, rejestrator z kamery, serwer supli, domoticz, ogólnie taka zabawa jak czas i chęci pozwolą,
- planuje 2 dyskowy i raczej z intelem (mocy nigdy za wiele, ale to jeszcze trzeba policzy),
- nie planuję żadnego RAID'a, z tego co czytałem i zrozumiałem nie potrzebne mi to.


Teraz kilka pytań:

1. Czy QNAP ma program na androida który automatycznie będzie zgrywał nowe zdjęcia z komórek na dysk w odpowiednie foldery? Czy używacie jakiś innych aplikacji? Bo to o zdjęcia najbardziej chodzi.
2. Czy w każdej chwili mogę dodać bezproblemowo drugi dysk? Na początku planuje zakup jednego dysku.
RAID'a żadnego nie planuje, szkoda miejsca, a najważniejsze dane sam mogę trzymać jako kopia na dysku w drugiej kieszeni lub zewnętrznym USB, a jak będzie potrzeba to może i drugi NAS z innej lokalizacji , ale to raczej daleka przyszłość.
3. Czy za każdym razem jak stawiam system NAS'a od nowa (chyba tak mam to rozumieć) dysk zostaje sformatowany?
4. Jak rozumiem postawienie serwera www na własnej domenie i dostęp do NAS'a z internetu przy łączu UPC nie jest chyba problemem? (o zmiennym IP wiem, ale jest zewnętrzne,)
5. Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania servera VPN, to umożliwi mi on z zewnątrz dostęp do mojej sieci domowej (drukarka, tuner satelitarny itp.) tak jakbym się w niej znajdował? J
6. Teraz wiem, że zapytam, o coś, co może być trochę bez sensu przy NASie... ale na początku raczej nie będę wymagał pracy 24/7, czy od strony sprzętowej stanowi to jakiś problem? Dyski WD Red są przeznaczone do pracy ciągłej, czy wyłączenie raz na dobę przyspieszy ich zużycie? Jest jakiś programowalny wyłącznik? ( Dobra to chyba znalazłem na stronie QNAP DEMO, są harmonogramy, jest WOL,
7. Wirtualizacja tylko na Intelach?

Z początku pewnie nie wykorzystam serwera w nawet 20% jego możliwości.
Niemniej jednak jak nie kupię od razu sprzętu z zapasem to potem będzie go trudno zmienić.

I teraz pytanie, na koniec, gdzie polecacie zakupić QNAP'a?

Przepraszam za ten długi post. Liczę, że ktoś zerknie i odpowie na moje pytania.
A może jeszcze jakieś wskazówki i rady dla kupującego swój pierwszy NAS?
Jeżeli dobrze pójdzie to przez weekend lub zaraz po nim chcę go kupić.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
Cześć,
1. Czy QNAP ma program na androida który automatycznie będzie zgrywał nowe zdjęcia z komórek na dysk w odpowiednie foldery? Czy używacie jakiś innych aplikacji? Bo to o zdjęcia najbardziej chodzi.
Można to zrobić bez problemu nawet na kilka sposobów

2. Czy w każdej chwili mogę dodać bezproblemowo drugi dysk?
Tak.

3. Czy za każdym razem jak stawiam system NAS'a od nowa (chyba tak mam to rozumieć) dysk zostaje sformatowany?
Nie. Kwestia wyboru.

Jak rozumiem postawienie serwera www na własnej domenie i dostęp do NAS'a z internetu przy łączu UPC nie jest chyba problemem? (o zmiennym IP wiem, ale jest zewnętrzne,)
Nie jest to problem i bez problemu da się to zrobić, ale pojawiają się pewne ograniczenia.

Teraz wiem, że zapytam, o coś, co może być trochę bez sensu przy NASie... ale na początku raczej nie będę wymagał pracy 24/7, czy od strony sprzętowej stanowi to jakiś problem? Dyski WD Red są przeznaczone do pracy ciągłej, czy wyłączenie raz na dobę przyspieszy ich zużycie? Jest jakiś programowalny wyłącznik? ( Dobra to chyba znalazłem na stronie QNAP DEMO, są harmonogramy, jest WOL,
To nie problem.

7. Wirtualizacja tylko na Intelach?
Tak lub AMD.
 
- planuje 2 dyskowy i raczej z intelem (mocy nigdy za wiele, ale to jeszcze trzeba policzy),
Nie wiem czy 2 dyski to nie za mało.
Ja bym myślał o 4 dyskach - wszystko w single
1.* - system - ogólne przerzucanie / śmieci / rtorrent / - dysk mieli dużo
2. dane - konta / filmy coś tam - w miarę statycznie
3.* monitoring - dysk mieli dużo
4. backup dla 2 i może 4. - trzeba go gdzieś mieć

* - dyski co mielą dużo z reguły padają szybciej.
Czy używacie jakiś innych aplikacji? Bo to o zdjęcia najbardziej chodzi.
SyncMe Wireless – Aplikacje na Androida w Google Play - polecam, używam płatnej wersji.
 
Witam


Nie wiem czy 2 dyski to nie za mało.
Ja bym myślał o 4 dyskach - wszystko w single
1.* - system - ogólne przerzucanie / śmieci / rtorrent / - dysk mieli dużo
2. dane - konta / filmy coś tam - w miarę statycznie
3.* monitoring - dysk mieli dużo
4. backup dla 2 i może 4. - trzeba go gdzieś mieć

* - dyski co mielą dużo z reguły padają szybciej.

SyncMe Wireless – Aplikacje na Androida w Google Play - polecam, używam płatnej wersji.

Wersja 4 dyskowa oczywiście miała by swoje plusy. Jednak w budżecie może zabraknąć środków. A jednak mając wybór 2 dyskowy mocniejszy albo 4 dyskowy słabszy NAS chyba jednak pierwszy wygrywa.
Druga sprawa, że to pierwsze moje takie urządzenie będzie, a w razie potrzeby zmiany na cztery zatoki będzie pewnie łatwiej sprzedać mocniejszą jednostkę.

Zrodził się nawet pomysł, aby dla backupu ważnych danych w niedalekiej przyszłości kupić używanego 1 dyskowego NAS'a, ustawić w innej lokalizacji i bardzo ważne dane synchronizować między urządzeniami.
Jednak to na razie luźne przemyślenia, bo nawet pierwszego urządzenia nie mam.

Czytam forum i wiem, że na pewno coś na intelu czyli TS-251 w górę.
Budżet z jednym dyskiem 2-4TB myślę tak do 2000PLN za nowy sprzęt.
Drugi dysk i UPS troszkę później.

Dziękuję za sugestie.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
zobacz co pisze user 251
Kawa i herbata - Ts-251 zamiana na prostszy 4-wnękowy
Dostępność TS-251
ktoś sprzedaje:
Sprzedam - TS-251+ (16GB RAM)

Sprzedam - TS-251 2GB + 2x3TB
Wersja 4 dyskowa oczywiście miała by swoje plusy. Jednak w budżecie może zabraknąć środków. A jednak mając wybór 2 dyskowy mocniejszy albo 4 dyskowy słabszy NAS chyba jednak pierwszy wygrywa.
Wszystko zależy od ilości miejsca .... ja kupiłem słaby 8 dyskowy i zrobiłem modernizacje CPU i RAM do konfiguracji, jaka nie była nigdy oferowana przez QNAPa :]
wiec ... może budżetowy 4 dyskowy i upgrade za rok CPU i RAM?
z UPSem długo też bym nie czekał .. NASy nie lubią zaniku prądu .. wiele wątków na forum.
 
Przyglądałem się tym postom, w niektórych brak szczegółów odnośnie gwarancji, ceny.

Poza tym wolałbym całkiem nowy sprzęt, dwa lata temu się sparzyłem 2 razy z rzędu na używanym komputerze.

Co do upgradu to ram można dołożyć, a procesor to już inna liga i aż takiego NAS'A chyba nie kupię.

Jeżeli chodzi o miejsce to nawet 2TB na start wystarczą, a przestrzeń dyskową jakby nie było łatwo zwiększyć.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
GOLDEN teraz Redcoon ma promocję. Parę dni temu zakupiłem TS-453A i dostałem papierowy certyfikat gwarancyjny na kolejny rok, gwarantowany przez dystrybutora. A zapisując się na subskrypcję reklam e-mail możesz dostać jeszcze spory rabat.
Też miałem dylemat czy brać dwu dyskowy i który. @pigers doradził mi TS-451A i tym naprowadził mnie na decyzję jw. Dokupiłem SSD na system, założyłem dwa wcześniej kupione RED Pro na raid1. Później dokupię jeszcze jakiś duży dysk na kolekcję filmów i takie tam, ten będzie pracował jako pojedynczy. W Twoim zapotrzebowaniu TS-451A wydaje się być najlepszym wyborem na lata.
Powodzenia w decyzji zakupowej. :D:beer:
 
Te które polecasz przekraczają budżet które ustaliłem sobie na 2000PLN z jednym dyskiem.
Na starcie wystarczy 2 dyskowy z jednym dyskiem 2TB lub większym.

W górę zawsze można iść, a jak się okaże że nawet tego nie wykorzystam to po od razu tak szaleć.

Co do decyzji, to we wrześniu kiedy pierwszy raz myślałem o nasie wydawała się łatwiejsza.

Pozdrawiam
GOLDEN!!!
 
Jeśli mogę coś zasugerować to dozbieraj więcej środków i bierz model 4 zatokowy. 453A będzie bardzo dobrym wyborem.
 
Wiecie co, okropni jesteście.....

Jedzie do mnie:
- Qnap TS-451+-2G
- ADATA SU800 128GB SATA - na system i dane
- Western Digital Red 2TB - na dane...


Czego brakowało, rozbiłem na raty, bo akurat mam teraz czas się zająć nowym sprzętem i nie chciałem tego zakupu odwlekać.
UPS myślę do 2 miesięcy, nie można mieć wszystkiego od razu.

Także, jak na jakieś pytanie nie znajdę na forum odpowiedzi, to będę Wam truł 4litery ;-)

Pozdrawiam
GOLDEN!!!