NAS tylko do backupów

mr..m

Nowy użytkownik
Noobie
28 Listopad 2019
1
0
1
24
QNAP
null
Ethernet
null
Witam.

Jak mówi stare przysłowie ludzie dzielą się na tych co robią backup oraz na tych co dopiero będą robić jak się coś stanie, a ja nie chce być Polakiem mądrym po szkodzie wiec myślę jaki NAS kupić by zacząć robić backupy. Teraz trochę wyjaśnienia co już mam i co chce mieć/uzyskać oraz dlaczego? Mam NAS S 918+ który obecnie służy mi jako takie centrum multimedialne (plex), do pobierania plików oraz ogólny magazyn na dokumenty, zdjęcia itd i jako ze zdaje sobie sprawę z tego że RAID w NAS nie jest forma backupu to pomyślałem nad nowym, mniejszym, prostszym i dla bezpieczeństwa konkurencyjnej firmy NASie czyli czymś od Qnap na wypadek jakiejś luki i szkodnika który miał by zaszyfrować jakiś dysk.
Wymagania jakie mam to:

  • NAS firmy Qnap
  • min 2 dyski dla RAID 1
  • 2x Gigabit
  • cena do 1000 zł
na oku mam 3 modele:

  • TS-231P
  • TS-231P2-1G
  • TS-328
wstępnie wybrałem sobie model TS-328 ale tylko dlatego ze procesor jest w nim 4 rdzeniowy i 64 bitowy, ma więcej RAM i więcej pamięci flash orz większy wentylator wiec powinien być cichszy ale wolał bym coś małego i czarnego więc jestem otwarty na różne propozycje
 
TS-231P do backupu się nadaje IMO idealnie. Sam posiadam jeden do backupów a drugi do udostępnienia rzeczy bezpośrednio w necie (file sharing, Qsync itd). Do rsync'a ten serwer się nadaję. Pytanie tylko, czy z tego zapasowego serwera a nóż nie zrobisz jakiegoś serwerka, np minecraft server dla dzieci, unifi controller czy coś w ten deseń, wtedy można coś mocniejszego.
Co do zabezpieczeń, to lepiej sobie postawić firewall / bramkę i dostęp do serwera zrobić przez VPN, jest to bezpieczniejsze niż liczenie na brak dziur w sofcie serwerów ;)
 
Ktoś coś jeszcze poleci? Mam ten sam problem co autor tematu :)
 
Mam na zapasie kupiony TS-231P, docelowo będzie odpowiedzialny za backup danych (ale zaskoczenie :) o podwyższonej ważności, kolejna kopia mam sporo TB ale na dyskach o lekko dłuższym czasie pracy więc dopóki nie będą sygnalizować problemów będą pracować) .

Pomimo tylko podstawowych wymagań od niego ... niestety pracuje bardzo hmm powoli na 1GB Ramu (nie da się rozszerzyć).
dziś wybrałbym nieco droższy TS-328 który jest szybszy, bardziej rozszerzalny i ma większą funkcjonalność.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. 64-bitowy ARM