Nieaktywny przycisk menu "Akcja"

Belintee

Nowy użytkownik
Noobie
28 Listopad 2014
4
1
3
64
Poznań
QNAP
TS-x59 Pro
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Przejrzałem forum i nie znalazłem opisu takiego problemu.

Na wstępie zaznaczam, że nigdy nie kombinowałem z softem, nie mam takiej wiedzy ani umiejętności J, używam qnapa wyłącznie jako archiwum plików.


Mam Qnapa T-659 NBUCA0500500C, wersja softu 4.2.0. 20160311. Posiadam w nim 6 dysków 2TB w raidzie 6. Ponieważ wiele tygodni jeden z dysków (nr 1) zasygnalizował stan „ostrzeżenie”, kupiłem nowy, wymieniłem i bez żadnej dodatkowej ingerencji system sam się odbudował. Trwało to co prawda z dwie doby, ale do cierpliwych świat należy.

Problem pojawił się, gdy chciałem podmienić wszystkie dyski 2TB na 4 TB.

Postanowiłem to zrobić drogą małych kroczków, nie miałem gdzie zrzucić archiwum, czyli podmieniając co jakiś czas kolejny dysk, gdy nastąpi odbudowa po ostatnio wymienionym.


Niestety tym razem nie poszło tak łatwo i z automatu.

Nie pamiętam już szczegółów, bo trochę czasu minęło, ale system po wymianie pierwszego dysku na 4TB nie odbudował się. Dysk był widziany przez system. Stan „dobry”.


Ponownie włożyłem wobec tego wyjęty dysk 2TB – i tu niespodzianka, system znowu się nie odbudował. System miał problem z „zobaczeniem” dysku, więc go sformatowałem, i ponownie umieściłem w qnapie. Teraz system go widzi, ale dysk ma status „ostrzeżenie”.

System pokazuje, że macierz działa w trybie „zdegradowanym” – i nic z tym nie mogę zrobić, ponieważ GŁÓWNY problem, tkwi w tym, że dopiero teraz zauważyłem, że przycisk „Akcja” w zakładce „Menadżer pamięci/Narzędzie zarządzające raidem” jest NIEAKTYWNY !!!


Czekałem do dzisiaj, bo czytałem, że pojawiła się nowsza wersja softu. Niestety aktualizacja do wersji 20160311 też nie odblokowała mi tego przycisku L.


Do systemu loguję się jako admin. W zasadzie wszystkie przyciski (przeklikałem chyba całe menu Qnapa J) mam dostępne, z wyjątkiem tego jednego.


W czym może być problem ?


Nadmieniam, że poza tym jednym „przyciskiem” wszystkie standardowe funkcje działają.


Qnap wpięty jest do sieci LAN. Dostęp do niego miałem z PC z WIN 8.1 (po wifi), aktualnie WIN 10 PRO też przycisk nie aktywny, lub z iMAC z El Capitan (po „kablu”).
 

Załączniki

  • Qnap wyszarzony przycisk -akcja- v1.GIF
    Qnap wyszarzony przycisk -akcja- v1.GIF
    128 KB · Wyświetleń: 33
nie do końca dobrze z tą migracją dysków zrobiłeś - ponieważ trzeba było użyć w menu akcja odpowiedniej pozycji (ang . Expand capacity) a tam poprowadziłby cię QTS za rączkę.
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
Najpierw z góry przepraszam za nie właściwy "dział" dla tego postu - chciałem najpierw napisać post dotyczący zakupu nowego qnapa (jeszcze nad tym myślę) i wyszło jak wyszło :)

Gdy czytałem sobie wpisy na forum, to nikt przed takim, moim, działaniem nie ostrzegał :)
Da się teraz coś z tym zrobić ?

Wszystko idealnie działa - nie mogę tylko nic zrobić z tym jednym przyciskiem :-(