Pomoc Nietypowy RAID?

Jacek Szulc

Passing Basics
Beginner
16 Maj 2018
27
2
3
49
Goleniów
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Cześć wszystkim!
Właśnie stałem się właścicielem swojego pierwszego NASa: TS-451+ 8GB i dwóch dysków 8TB WD Red.
Wybrałem na początek dwa dyski sam nie wiem czemu.
Mam jako takie pojęcie o rodzajach RAID, ale chyba nie za bardzo to skonfrontowałem ze swoimi potrzebami.

Na serwerze będę przechowywane pliki muzyczne i filmy dla serwera DLNA. Zawartość będzie stale rosła, stąd wybór serwera 4 zatokowego.
Te dane dużo będą zajmować, ale ich wartość nie jest na tyle cenna aby je duplikować w celu ochrony.

Chcę jednak na serwerze przechowywać także dane cenniejsze, jak filmy i zdjęcia rodzinne. Szacuję na to ok. 1TB.
Te dane chciałbym już zabezpieczyć.

Na serwerze będą też dane bardzo istotne do mojej pracy zawodowej. Zawartość, którą muszę bezwzględnie chronić przed uszkodzeniem.
Szacuję na to ok. 0,5 - 1 TB.

Myśląc o zdjęciach rodzinnych i danych służących do pracy planowałem stworzenie macierzy RAID 5.
Wiem, że do tego potrzeba 3 dysków. To nie problem. Wystarczy dokupić trzeci dysk.
Jednak nie chcę marnować przestrzeni na dublowanie materiału, który nie jest dla mnie tak cenny.
Czy istnieje jakaś metoda, aby na pomocą mojego QNAPa stworzyć taką macierz, która część danych zabezpieczy przed awarią jednego dysku a część nie?
Jeśli tak, to od czego muszę zacząć?
Czy mogę teraz stworzyć macierz, np. RAID0, wrzucić na nią dane a później bez problemu "przerobić" to na środowisko, które będzie najbardziej odpowiadało moim potrzebom?

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo swojego pytania.

Pozdrawiam wszystkich!
Jacek

Model serwera: QNAP TS-451+ 8GB
 
Czy istnieje jakaś metoda, aby na pomocą mojego QNAPa stworzyć taką macierz, która część danych zabezpieczy przed awarią jednego dysku a część nie?
Jeśli tak, to od czego muszę zacząć?

Jak sam zauważyłeś do RAID5 potrzeba 3 dyski. Skoro masz też dane mniej znaczące to opcja single + RAID5 będzie ok. Na pojedynczym dysku stawiasz system i trzymasz różne duperele. Ewentualnie możesz odpalić RAID0 na dwóch dyskach i tam trzymać ważne dane a na pozostałych dwóch trzymasz pozostałe. Jest kilka opcji ale chyba musisz sam przeanalizować różne scenariusze i wybrać opcję odpowiednią dla Ciebie. Różne opcje RAID to też różna dostępna przestrzeń wiec musisz sobie oszacować ile potrzebujesz wolnej przestrzeni a ile tej przestrzeni możesz przeznaczyć na kopię.
 
Dzięki za odpowiedź.
Skumanie wszystkiego zajmie mi trochę czasu a muszę uporządkować trochę zasoby. Poza tym uruchamianie PC-ta żeby posłuchać muzyki czy obejrzeć już dawno mi zbrzydło :)
Newralgicznych danych nie mam za dużo. Wyjdzie maksymalnie 2TB.
Przy 4 zatokach nie stworzę chyba niczego rozsądnego bez niepotrzebnego dublowania danych, które nie są ważne (a tych ilościowo jest najwięcej).
Wydaje mi się, że rozsądnie byłoby oba dyski zamontować bez macierzy. Dane istotne backupować na dysk podpięty poprzez port USB 3.0.
Nie wiem czy można będzie w moi NAS (451+) zautomatyzować to tak, aby backup robił się automatycznie na bieżąco.
Pozostałą przestrzeń wykorzystałbym na pliki muzyczne i filmy dla serwera DLNA.

Podstawowe moje pytanie.
Czy będę mógł po takiej konfiguracji za jakiś czas, jak już ogarnę mniej więcej możliwości mojego NASa, przekonwertować to na macierz np. RAID5 czy coś innego bez konieczności kasowania danych.

Pozdrawiam
Jacek
 
To już ostatnie moje pytanie przed uruchomieniem, bo zaczynam od chodzić od tematu :)
Zdecydowałem się na uruchomienie z dwoma dyskami jako Single (nie jestem pewien czy tak się to nazywa).
Teoretycznie mógłbym to zrobić w RAID0, ale za duże ryzyko, że jak padnie jeden to stracę wszystko. Poza tym dyski chcę podzielić na partycje a przy RAID0 jakoś tego nie widzę sensownie.

Dane cenne chcę backupować na dysk podpięty przez USB 3.0. Czy w QNAP TS-451+ znajdę narzędzie, które pozwoli potraktować dysk podpięty pod port USB jako mirror konkretnej partycji? W ostateczności backup raz dziennie automatycznie. Nie potrzebuję kopii wcześniejszych (TimeMachine etc.).
W sumie backup mógłby się robić na drugi dysk w drugim slocie.

Za bardzo kombinuję?

Jacek
 
1. QNAP nie pozwala na dzielenie dysków na partycje.
2. w AppCenter jest

upload_2018-5-19_20-8-5.png


który to za ciebie zrobi - jak skonfigurować ? jest szukajka
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. różne dyski