Pomoc Nieudana próba wymiany dysku systemowego - brak dostępu do puli pamięci

Gandy078

Nowy użytkownik
Noobie
2 Maj 2023
3
0
1
24
QNAP
TS-x31P
Ethernet
1 GbE
Witam
Mam duży problem z odzyskaniem danych, ale po kolei:
- Mam NASa TS-231P z dwoma kieszeniami. Oryginalnie zakupiłem go z jednym dyskiem - DYSK nr1 - 10TB - zainstalowałem na nim system i na folderach udostępnionych robiłem kopię. Dysk pracował w RAID 0 single
Potem zakupiłem - DYSK nr2 - 12TB i ponieważ miałem już działający system zrobiłem go również w RAID 0 Sigle - i umieściłem na nim dane wspólne - ważne
Teraz zakupiłem - DYSK nr 3. Ponieważ kończyło mi się miejsce na Dysku nr1 stwierdziłem, że zmienię system. Wyjąłem Dyski 1 i 2, zostawiając tylko 3, zainicjowałem nowy system. Następnie z BackUp wgrałem ustawienia systemu zainstalowanego na dysku 1, wsadziłem Dysk 2, zrobiłem restart i.... nie zobaczyłem puli danych z dysku 2. Spanikowałem, wsadziłem z powrotem dyski 1 i 2 licząc, że wszystko wstanie i okazało się że nie wstało. Dysk nr1 włożony sam, nie widzi swojej puli danych, dysk nr2 podłączyłem do Windowsa i za pomocą R-Studio chciałem skopiować z niego dane, ale ich R-studio nie widzi i troche jestem w kropce. Czytałem, że są polecenia konsoli do odzyskiwania puli w Qnap.
 
Dysk pracował w RAID 0 single
nie ma czegoś takiego.

Wyjąłem Dyski 1 i 2, zostawiając tylko 3, zainicjowałem nowy system. Następnie z BackUp wgrałem ustawienia systemu
błąd - backup dotyczy tylko tych samych ustawień.

RAID 0 Sigle - i umieściłem na nim dane wspólne - ważne
ważne dane w RAID0 single ? um - błąd życia.

Spanikowałem, wsadziłem z powrotem dyski 1 i 2
To teraz nie zadziała, bo konfiguracja została nadpisana.

Polecam kontakt z FAQ - WAŻNE! Jakie usterki zgłaszać na helpdesk do QNAP! ewentualnie za pomocą strony WWW.

Ja jestem zdania:
żebyś podpiął dysk #1 (sam), niech włączy się na nim system
potem jak się włączy system, przywróć kopię zapasowa ustawień
wepnij dysk dwa i klepnij w managierze dysków odzyskiwanie i módl się zeby zadziałało (ewentualnie , włączasz SSHa w QNAPie, logujesz się do niego i odpalasz "/etc/init.d/init_lvm.sh" i puszczasz odzyskiwanie jeszcze raz).

Na przyszłość - jeśli dysk systemowy nie jest w RAID1 bądź wyższym - nie kombinuj, MUSISZ postawić system od nowa na nowym dysku (uprzednio wysuwając fizycznie z nasa pozostałe dyski).
Mamy wariatów co klonują dyski i potem są zdziwieni że coś nie działa.
 
Na przyszłość - jeśli dysk systemowy nie jest w RAID1 bądź wyższym - nie kombinuj, MUSISZ postawić system od nowa na nowym dysku (uprzednio wysuwając fizycznie z nasa pozostałe dyski).
Mamy wariatów co klonują dyski i potem są zdziwieni że coś nie działa.
Właśnie tak zrobiłem, nic nie klonowałem.

Dysk nr3 wsadziłem sam, postawiłem na nim system od zera i dopiero potem z backup wgrałem ustawienia. A dopiero potem dołożyłem dysk nr2.
w menadżeże dysków zobaczył mi dysk nr2 i w opcji "odzyskaj" miałem możliwość "dołącz i odzyskaj pulę pamięci" Nie zrobiłem tego bo trochę spanikowałem.
Już wcześniej wymieniałem dysi - tzn: wyjmowałem 3 i wsadzałem z powrotem 1+2 i wszystko było ok.


Nie robiłem raid 1 bo oryginalnie miałem tylko 1 dysk, a potem nie miałem miejsca, żeby te dane zgrać jak kupiłem 2gi dysk.
Najbardziej mnie dziwi brak plików w R-Studio - widzi tylko pliki *.bin
Połączono posty:

ważne dane w RAID0 single ? um - błąd życia.


To teraz nie zadziała, bo konfiguracja została nadpisana.
No własnie jakim cudem się mogło coś zmienić jak oba dyski 1 i 2 były wyjęte? U mnie są tylko 2 kieszenie na dyski.
Polecam kontakt z FAQ - WAŻNE! Jakie usterki zgłaszać na helpdesk do QNAP! ewentualnie za pomocą strony WWW.

Ja jestem zdania:
żebyś podpiął dysk #1 (sam), niech włączy się na nim system
potem jak się włączy system, przywróć kopię zapasowa ustawień
wepnij dysk dwa i klepnij w managierze dysków odzyskiwanie i módl się zeby zadziałało (ewentualnie , włączasz SSHa w QNAPie, logujesz się do niego i odpalasz "/etc/init.d/init_lvm.sh" i puszczasz odzyskiwanie jeszcze raz).

Tylko jeszcze dopytam: oba dyski były w raid0 Czy jak kliknę "dołącz i odzyskaj pulę pamięci" to coś mi nadpisze na dysku nr2 ?
Zrobiłem restart z samym dyskiem nr 1 po przywróceniu najnowszego i starszego backupu i "swojej" puli pamięci, która była oryginalnie na dysku 1 - nie widzi. Dołożenie dysku 2 coś zmieni?
I jeszcze jedno: co zrobić, żeby awaryjnie zgrać dane z dysku2 w Win? Partycja na której mi zależy jest jako RAW, a nie jako ext4, a R-studio widzi tylko Metafiles.
 

Załączniki

  • 2023-blad_qnap-01.png
    2023-blad_qnap-01.png
    146,3 KB · Wyświetleń: 17
  • 2023-blad_qnap-02.png
    2023-blad_qnap-02.png
    48,5 KB · Wyświetleń: 17
Witam na zakończenie tematu z informacją dla innych na przyszłość.
Problem zgłosiłem do Helpdesku. W dwóch podejściach (najpierw sam system, potem oba dyski) udało się Panu Mariuszowi odzyskać dostęp do wszystkich danych.
Planuję zakup jeszcze jednego dysku 20TB i zrobienie porządnie RAID 1
W prawdzie martwi mnie ilość czasu jaką trzeba będzie poświęcić na skopiowanie takiej ilości danych, ale ich utrata mnie martwi dużo bardziej.
Dziękuję za podpowiedź - temat do zamknięcia.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. TS-231P
  2. nie udało się odzyskać
  3. odzyskiwanie ts-212
  4. raid1
  5. partycja
  6. dysk systemowy
  7. nowy dysk systemowy
  8. r-studio
  9. Ts 231p i dysk sas
  10. backup dysku
  11. Konfiguracja ssd
  12. konfiguracja dysków
  13. system na dysku m 2 ssd