Pomoc Niewidoczny dysk mssd z danymi

Yarkold

Nowy użytkownik
Noobie
2 Czerwiec 2018
4
0
1
44
QNAP
null
Ethernet
100 GbE
Witam,

Nie dawno zakupiłem Qnap TS-231P2-4G, obecne oprogramowanie to 4.3.4.0569 Build 20180501. Niestety nie zdążyłem jeszcze do końca wszystkiego ustawić i mi padł komputer. W związku z tym do Slot 2 włożyłem za pomocą adaptera dysk mSATA SSD w celu przeniesienia danych. Qnap widzi dysk jednak w FileSystem jest on nie widoczny. W jaki sposób mogę do niego się dostać i przenieść dokumenty i inne pliki na dysk podłączony w Slot1?
Oczywiście nie tracąc cennych danych.
 
Podłączenie dysku z komputera do serwera QNAP = format danych i inicjacja dysku do pracy z serwerem. Takie zachowanie jest normalne. Załóżmy masz uszkodzonego raida i podmieniasz dysk w slot 2. Serwer inicjuje ten dysk i odbudowuje macierz. Ty wkładając dysk z komputera do serwera przystąpiła do takiej procedury co jest opisane w manuału. Więc na 99% straciłeś dane na dysku.
 
Chcesz mi powiedzieć, że serwer nie pyta czy przystosować dysk do pracy z QNAP? Przecież każda procedura od lat usunięcia danych czy formatu była poprzedzona komunikatem. Na pewno tak się dzieje?
 
To jest serwer NAS a nie komputer. Którego głównym zadaniem jest przyłączyć wymieniony dysk do struktury RAID i ją odbudować. A Ty traktujesz serwer jak kieszeń dyskową - nie to nie jest kieszeń dyskowa.
Najlepiej będzie Ci sprawdzić jakie są partycje na dyskach robiąc z konsoli:
Bash:
/sbin/fdisk -l /dev/sd[a-z]
 
Dzięki za pomoc, mam jeszcze jedno pytanie. Skoro QNAP wyczyścił sobie wszyskie dane w celu przygotowania dysku do pracy to w jakim systemie został zrobiony format i czy na tym dysku zostały zapisane jakieś dane?