Nowa aplikacja MediQPACS, pozwala na...

Nowa aplikacja MediQPACS, pozwala na wykorzystanie serwerów QNAP NAS jako prywatnego serwera PACS (Picture Archiving and Communication System – System archiwizacji obrazu i komunikacji), z pomocą którego użytkownicy mogą wygodnie tworzyć, przechowywać kopie zapasowe i zarządzać obrazami medycznymi DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine). QNAP udostępnia MediQPACS – oprogramowanie zmieniające QNAP NAS w budżetowy serwer PACS
 
Chętnie bym tego użył do rodzinnych zdjęć rentgenowskich, których się trochę nazbierało, ale nie działa: po próbie uruchomienia zatrzymuje się bez żadnego komunikatu o błędzie (TS-251D-4G).
 
nie no działa - masz Container Station zainstalowane ?

tylko jak wgrać tam zdjęcia .. to już inne pytanie
 
Jest zainstalowane i chodzi "Always Enabled". Ale za kolejnym razem dostałem komunikat o błedzie - przepisuję, bo w QuLog Center "Copy" mi nie działa:
Kod:
MediQPAC stopped unexpectedly. MediQPAC container failed to start. Contact the QNAP helpdesk. Error code: 401
Nie będę jednak oficjalnie zgłaszał problemu, dopóki nie wymyślę, jak wgrywać zdjęcia. Chyba muszę znaleźć najpierw serwer na PC, który pozwala wgrywać je ręcznie.
 
właśnie tego jakoś nie opisali .. chyba że to działa tak kretyńsko że musisz mieć inny serwer PACs gdzie się podpinasz :/
 
Właśnie tak... Jest jakiś tryb zgłaszania feature request? Sporo podobnych serwerow ma funkcję CD upload lub coś podobnego.
 
jak zawsze - aplikacja helpdesk na twoim qnapie - pisz po polsku
 
Nie będę jednak oficjalnie zgłaszał problemu, dopóki nie wymyślę, jak wgrywać zdjęcia. Chyba muszę znaleźć najpierw serwer na PC, który pozwala wgrywać je ręcznie.
MediQPACS nie ma dokumentacji, w każdym razie ja żadnej nie znalazłem. MediQPACS to serwer Orthanc z kolorowym GUI (Orthanc Dicom Server) także jego dokumentacją musisz się posiłkować.
Samo GUI jest ubogie i poza podglądem zdjęć, nie umożliwia wgania (przez GUI), co sam odkryłeś. Pozostaje tylko API serwera. I tu masz dwa wyjścia:
1. masz już oprogramowanie w którym masz zdjęcia więc masz możliwość zasilenia nimi MediQPACS ("modality" albo inny "server PACS") ale tu przeskoczyć musisz ich integrację z MediQPACS
2. uruchamiasz skrypt pythonowy który ładuje pliki *.dcm do servera (poszukaj w google "ImportDicomFiles.py"). Załączam również do posta. Otwórz w notatniku, opis użycia wewnątrz.
3. korzystasz z oprogramowania do testów plików i serverów DICOM, które potrafi wgrać dane na server PACS - prywatnie nie znalazłem żadnego (darmowego) które potrafiło by wgrywać pliki masowo na serwer. Zawsze jakieś ograniczenia albo modyfikują wgrywane dane (nawet nie z powodów ograniczenia licencji)

Prywatnie, najszybciej wychodzi opcja 2. W kilka minut wgrasz dziesiątki tysięcy zdjęć.

Tylko są "ale" z MediQPACS:
  • GUI jest do bani, podgląd 10 ostatnich zdjęć, który zawsze się wyświetla, zabija mi przeglądarkę.
  • po imporcie dużej ilości zdjęć (u mnie >30 000sztuk) wali błędami w logach MediQPACS. Niemiałem czasu żeby to jeszcze rozgryźć ale z pobieżnego wertowania dokumentacji Orthanc wynika raczej na niepoprawną konfigurację MediQPACS.
 

Załączniki

  • ImportDicomFiles.py
    3,6 KB · Wyświetleń: 65
Prywatnie, najszybciej wychodzi opcja 2. W kilka minut wgrasz dziesiątki tysięcy zdjęć.

Tylko są "ale" z MediQPACS:
  • GUI jest do bani, podgląd 10 ostatnich zdjęć, który zawsze się wyświetla, zabija mi przeglądarkę.
  • po imporcie dużej ilości zdjęć (u mnie >30 000sztuk) wali błędami w logach MediQPACS. Niemiałem czasu żeby to jeszcze rozgryźć ale z pobieżnego wertowania dokumentacji Orthanc wynika raczej na niepoprawną konfigurację MediQPACS.
Bardzo dziękuję za obszerną i konstruktywną odpowiedź. Ja mam zdjęć chyba ze 20, muszę się zastanowic, czy gra warta świeczki. Przy okazji, znalazłem
https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/mediqpacs-beginner-tutorial/.
 
a nie prościej na kompie wrzucić sobie DICOM Viewer jakiś ? dla 20 zdjęć to mija się z celem :O
 
Nie znalazłem jeszcze dobrego viewera (pod Linuksa),MediPACSem sie zainteresowałem własnie ze względu na jego viewer. Tak czy inaczej sprawa niskopriprytetowa i odkładam na nieokreśloną przyszłość.
 
Dziękuję, potestuję.
 
Miałem zainstalowanego i skonfigurowanego - działało.
Przez pomyłkę odinstalowałem i teraz nie widzę w app center
Przestali wspierać?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. MediQPACS
  2. pacs
  3. zdjęcia google