Nowe QNAPy 3-bay, model 351 - kilka pytań

LejCyn

Entry Technician
Q Associate
11 Kwiecień 2018
75
11
8
59
QNAP
TS-x28
Ethernet
1 GbE
Niedawno do sprzedaży trafiły QNAP-y 3-bay, takie trochę nietypowe, ale w sumie wystarczające (ze względu na RAID 5, i procek x86).

Zastanawiam się nad modelem 351-2G (pamięć chciałbym rozszerzyć we własnym zakresie). Czy ktoś używa nowego 351? Jak się sprawuje?

Czytałem w kilku miejscach opis i speckę i wszędzie powielany jest błąd "rozdzielczość dysków SSD m.2 NVME 500 MB/s" - rozumiem, że chodzi o transfery? Ale skad to tak dziwne ograniczenie? Większość dysków M2 SATA ma około 500 MB/s (odczyt), dyski NVME mają kilka razy lepsze transfery (nawet ponad 3 GB/s, zapis też niewiele gorszy). Skąd te ograniczenia? Celeron nie wyrabia, czy chodzi o łącze gigabitowe? Skoro to ma służyć jako pewnego rodzaju cache to nie powinno być żadnych ograniczeń co do transferów...Bo przecież to ma pomóc w ogólnej wydajności NAS-a... Chyba że czegoś nie zrozumiałem :)

Kolejna sprawa, czy procek jest w sockecie czy wlutowany? (do wirtualizacji przydałby się i3 lub i5).

Czy można odpalić na takim NASie wirtualkę z systemem MacOS (Apple udostępnia ISO na swojej stronie za free) i korzystać do pisania appek mobilnych po Iphone i Ipady??
 
Kolejna sprawa, czy procek jest w sockecie czy wlutowany? (do wirtualizacji przydałby się i3 lub i5).
Wymiana nie wchodzi w grę J1800 (2 rdzenie) jest lutowany na płycie. Ogólnie urządzanie prezentuje się dosyć fajnie, ALE jeden port LAN i brak hotswap jest jego poważnym ograniczeniem. Jako proste urządzanie z jakąś mało wymagającą wirtualizacją czy np. aplikacją do backupu super, jednak nic więcej. Jeżeli myśleć o wirtualizacjach to jednak co najmniej modele 4 dyskowe z mocniejszymi procesorami.
 
No właśnie w międzyczasie czytałem, że jest wlutowany. Czytałem na zachodnim forum wpis, że QNAP (i inni producenci) lecą sobie w kulki ładując najtańsze z najtańszych CPU. A w hurcie już całkiem przyzwoite i3 są relatywnie tanie (do sprzętu który kupujemy). W mojej ocenie zamiast ARMów powinni wkładać Atomy lub Celerony, a w droższych modelach zamiast Celetonów instalować i3 lub i5.

Hotswap nie jest mi potrzebny, a drugi LAN? ....chyba też nie (przynajmniej teraz nie widzę dla niego zastosowania; czytałem o agregacji łącz - ale tu chyba jest to zbyteczne)

Jeżeli myśleć o wirtualizacjach to jednak co najmniej modele 4 dyskowe z mocniejszymi procesorami.

A konkretnie jakie modele masz na myśli? Bo np. taki dwa razy droższy 453BE ma Intel® Celeron® J3455 1,5 GHz. Też chyba szału nie będzie, ale oczywiście dwa dodatkowe rdzenie są na plus. Dopiero modele
682 i 677 mają dobre procki, ale to już jest duża kasa.

Wirtualizacja ma spore zapotrzebowanie na zasoby systemowe, ale lekkie kontenery Docker powinny tutaj działać bez większych problemów?
 
Możesz napisać coś więcej o potrzebach i samym budżecie na urządzenie?
 
Potrzebuję sprzęt do domu (multimedia, backup). Przydałoby się na NAS kilka usług: bazy danych (MySQL i PG) oraz serwer www (lokalnie, dla domowych celów). Chciałbym mieć też git-a oraz w miarę możliwości sprzętowych skorzystać z konterów docker. Budżet do ok. 2000 zł.
 
Z takim budżetem i potrzebami raczej nie znajdziesz nic lepszego niż TS-251+-2G dodatkowo we własnym zakresie rozbudowa RAM
 
To prawda wyboru dużego nie ma :) Za 2100 zł jest Serwer plikow NAS QNAP TS-453Be-2G QuadCore 2,3GHz oraz TS-453S PRO 4GB.
Dość ciekawy jest 453 DX, 500zł droższy
 
RAM na szczęście wrócił do nizszych cen i zakup 16 GB to nie problem
 
Pamięć HyperX 8GB 1866MHz DDR3L CL11 SODIMM 1.35V x2
około 400zł
 
Zwróć uwagę, że TS-453S PRO obsługuje tylko 2,5" dyski
 
HS-453DX? Nie, przyjmuje zwykłe 2,5 oraz 3,5", a M.2 to trochę pic na wodę bo pod SATA
 
upload_2019-5-3_16-11-45.png
 
Już się pogubiłem w tych modelach i ich oznaczeniach. Któryś model miał na cztery SSD M2, ale już nie pamiętam który :)

M.2 to trochę pic na wodę bo pod SATA

No tak tylko SATA, ale niektóre modele mają NVME a z kolei nie mają LAN 10 Gigabit.
 
Taki delikatny offtop. Modele z X mają 10GbE, NVME chyba nie ma swojego odzwierciedlenia w nazewnictwie
 
  • Angry
Reakcje: Esc
Zdjęcie jakie pokazałem to HS-453DX