Pomoc [Nowicjusz] 2x2TB - jak skonfigurować, przejście z S + drugi QNAP

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Cześć
na wstępie napiszę, że jestem nowicjuszem w tematach QNAPa, archiwizacji i backupu danych:) Do tej pory miałem S DS212j a w nim dwa dyski po 2TB. NAS ten służył mi tylko jako miejsce do przechowywania rodzinnych filmów, zdjęć, dokumentów itd. Na co dzień w ogóle nie był włączony, uruchamiałem go co jakiś czas, wgrywałem nowe pliki i wyłączałem. A ponieważ kupowałem ten sprzęt dawno temu, nie miałem kompletnie o niczym pojęcia, to skonfigurowałem dyski w RAID1 i myślałem, że jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście na wypadek awarii jednego dysku to rozwiązanie dobre, ale teraz już wiem, że mogą trafić się jeszcze inne nieprzewidziane rzeczy i ważne dla mnie dane muszę zabezpieczyć jakoś inaczej.
Ostatnio kupiłem QNAP TS-253 PRO i chcę na niego przenieść używane do tej pory dyski w S. Wiem, że nie mogę ich tak po prostu przełożyć bo to nie zadziała. Wymyśliłem sobie to tak:
1. Wyjmę jeden dysk z S, włożę go do QNAPa, sformatuje, ruszy na nim system
2. Oba NASy będą w tej samej sieci LAN, więc po sieci przeniosę wszystkie dane z S do QNAPa (BTW: jakim programem najlepiej to zrobić?)
3. Wyjmę drugi dysk z S, włożę do QNAPa, sformatuję i skonfiguruję.
No i tu właśnie jest pytanie: jak najlepiej skonfigurować te dwa dyski, aby być "bezpiecznym"? Chciałbym zabezpieczyć się przed następującymi zdarzeniami:
1. Awaria jednego z dysków
2. Przypadkowe skasowanie plików przez jakiegoś użytkownika
3. Wirus/ransomware etc.
Jako "amator" wymyśliłem to sobie tak, że jeden dysk będzie "główny" na który będę wrzucał pliki, a jakiś automat będzie np. raz dziennie, raz w tygodniu etc. kopiował to wszystko na drugi dysk. Oczywiście zakładam, że ten "automat" będzie "inteligenty" i skopiuje tylko nowe pliki czy nadpisze pliki które zostały zmienione - a więc będą to niewielkie ilości co oznacza, że cały proces będzie szybki.
Oczywiście jeśli będę to robił np. raz w tygodniu, w przypadku jakiejś awarii itd liczę się z tym, że mogę stracić dane z ostatnich kilku dni - nie będzie to raczej zbyt duży problem.

Czy takie podejście do tematu jest OK? A może należy robić to jakiś zupełnie inaczej? Jest coś takiego jak migawki, ale tego jeszcze nie zrozumiałem jak działa:) Może warto się tym zainteresować i zastosować to u mnie? Tylko jak wygląda sprawa z zajmowanym miejsce przez takie migawki?

Jest jeszcze druga kwestia, nie wiem tylko czy to tutaj pisać, czy już raczej w innym dziale. Ale ponieważ może to mieć znaczenie przy konfiguracji itd. to napiszę.
Ponieważ część danych jest dla mnie bardzo ważna i chciałbym aby były mega bezpieczne, to chcę je również trzymać w inne lokalizacji gdzie znajduje się QNAP TS-251A. Mogę do niego łączyć się przez chmurę QNAPa albo przez VPN. Chciałbym aby część danych (wybrane katalogi) z 253PRO były kopiowane również tam. Może to być natychmiast gdy wrzucę tam jakieś pliki, albo (tak jak poprzednio pisałem) raz na dzień czy tydzień. Ważne, aby odbywało się to automatycznie bez mojego udziału.
Również chciałbym aby część tych danych dało się automatycznie kopiować na podłączony dysk USB do QNAPa - ale to już na pewno "do omówienia" w innym temacie tutaj na forum.

Teraz najbardziej mi zależy na tym, aby wreszcie przenieść dane z S do QNAPa i aby w tym QNAPie były bezpieczne:)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak przenieść system na drugi qnap