Pomoc Nowy dysk jest widoczny ale wolumin nie zmienił pojemności

gruberrro

Entry Technician
Q Associate
11 Styczeń 2017
46
2
8
38
Wrocław
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
10 GbE
Od razu zaznaczę, że na NAS znam się słabo i pewnie to banał.

Miałem 3 dyski włożone po 2TB, ale z racji że kończy mi się miejsce to włożyłem dodatkowy, czwarty, nowy dysk. RAID 1 wykrywa ten dysk i teoretycznie mam pojemność 5,43TB, ale wolumin dalej pokazuje 3.53TB....
Screen Shot 2022-12-29 at 08.44.04.png


Jak próbuje rozszerzyć wolumin (Akcje->Zmień rozmiar woluminu->Dodawanie nowych dysków twardych do istniejącej grupy RAID) to nie widzę dysku w kreatorze...
Screen Shot 2022-12-29 at 08.48.07.png


QNAP TS-453be
QTS 5.0.1.2173
 
@pigers dzięki za szybką odpowiedź

Chyba wiem w czym rzecz, nie widzę jej bo zalogowałem się userem z niepełnymi uprawnieniami. Zaraz sprawdzę i wrócę z odpowiedzią.

BTW czy to dobra praktyka mieć system na osobnym dysku SSD? Nie piszę tu o wydajności bo to oczywiste, bardziej interesują mnie kwestie niezawodności/bezpieczeństwa. NAS służy mi jako storage dla zdjęć (zaawansowany fotograf-amator ;)). Czy SSD z systemem może przyśpieszyć szybkość transferu i korzystania z danych (nie mam tu na myśli QTS bo on oczywiście, że przyśpieszy, ale na tym mi nie zależy, bo z samego QTSa korzystam rzadko).
 
tak - i obyś nigdy nie musiał nam za to dziękować!

niech się coś stanie z konfiguracją qnapa , wciskasz nowego ssdka, robisz szybko bazową instalacje (10 minut ?) i podpinasz dane z dysków (2 minuty per udział + sprawdzenie) i działasz dalej - programy zawsze możesz zainstalować.

są wariaty co idą krok dalej, system w SSD RAID 1 - no ale to moim zdaniem przesada, to nie moje pieniądze.
 
nie masz tam opcji poszerzenia rozmiaru ?
@pigers sprawdziłem i nawet po zalogowaniu jako admin nie miałem nie miałem tej opcji...

Niestety, zrobiłem tak jak zasugerowałeś w linku i posypał mi się RAID 5 (wyciągnąłem dysk i włożyłem z powrotem).
Screen Shot 2022-12-29 at 14.21.19.png
 
eee - wtf
wczoraj dałeś screeny że dysk #4 jest GOOD
dzisiaj jest REBUILDING

na pewno ten nowy dysk jest sprawny ?
równie dobrze slot może być uszkodzony.
pisałem tu że:
Niestety, zrobiłem tak jak zasugerowałeś w linku i posypał mi się RAID 5 (wyciągnąłem dysk i włożyłem z powrotem).
Dlatego teraz mam Rebuilding Raida, zostało 8h...
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dodawanie dysku
  2. nowy dysk
  3. większy dysk
  4. raid
  5. Dodawanie dysku do NAS
  6. dysk
  7. konfiguracja dysków
  8. ssd na system
  9. ts 230 dysk ssd