Pomoc Nowy dysk, zmiana raid w dół (TS-231P)

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Angx

Nowy użytkownik
Noobie
1 Kwiecień 2022
3
0
1
57
QNAP
null
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Dzień dobry. Mam dwa dyski w RAID1, zapełniły się. Mam nowy dysk, ale przez pewien czas chciałbym móc korzystać z plików na starych - chcę zatem zostawić w NAS jeden stary dysk i dołożyć nowy, oba tym razem jako osobne dyski. Ponieważ nie da się zmienić RAID w dół (z 1 na 0) myślę o następującej ścieżce: wyjmuję jeden stary dysk (nr1) , formatuję drugi stary dysk (nr2), ustawiam RAID0, wkładam dysk nr 1, kopiuję z niego dane na sformatowany dysk nr2 , usuwam dysk nr 1 i wkładam nowy, czysty dysk. Mam dwa dyski pracujące osobno, jeden ze starymi danymi, drugi gotowy do zapisu nowych rzeczy.
Proszę o weryfikację, czy to dobra metoda?
 
Jak masz dwa dyski w RAID1 to wyciągając jeden z nich masz zdegradowany RAID1. RAID0 to zupełnie coś innego i nie powstaje w ten sposób.
Wyciągając jeden dysk z RAID1, władasz nowy i ustawiasz go jako pojedynczy (single). Przenosisz następnie dane na nowy. Po przeniesieniu usuwasz wolumen RAID1 ze starego i też ustawiasz go jako pojedynczy.
No i klasyka: przed wszystkim zrób backup tego co masz na macierzy RAID1.
 
  • Lubię to
Reakcje: Angx i jerry1333
Jak masz dwa dyski w RAID1 to wyciągając jeden z nich masz zdegradowany RAID1. RAID0 to zupełnie coś innego i nie powstaje w ten sposób.
Wyciągając jeden dysk z RAID1, władasz nowy i ustawiasz go jako pojedynczy (single). Przenosisz następnie dane na nowy. Po przeniesieniu usuwasz wolumen RAID1 ze starego i też ustawiasz go jako pojedynczy.
No i klasyka: przed wszystkim zrób backup tego co masz na macierzy RAID1.
Dziękuję
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dyski z innego
  2. zmiana raid w dół
  3. TE-231P
  4. ts-231p