Pomoc Nowy Qnap TS-251A - dyski ze starego Qnapa TS-221 - jak zachować dane!?

profitmedia

Entry Technician
Q Associate
29 Marzec 2016
40
3
8
54
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witajcie,
postanowiłem wymienić swój TS-221 na nowszy model. Sprzedałem go i kupiłem nowy TS-251A.
I mam problem - niestety zapomniałem przy wyciąganiu oznaczyć kolejność dysków a były w RAID1.
Zamiar był taki, że wkładam dyski do nowego Qnapa i dalej korzystam z danych (filmy, zdjęcia, dokumenty itd) ale w instrukcji pisze, że dysk zostanie wymazany ....

Co zrobić by nie utracić danych?

Proszę o pomoc :)

Poprzedni Qnap miał najnowsze firmware.

Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-251A
 
upload_2017-2-21_15-53-17.png
 
Z tego co podejrzałem to migracja z TS-221 na TS-251A jest niedostępna !?
Czy jak się pomylę z kolejnością dysków to utracę dane przy uruchomieniu po raz pierwszy NOWEGO Qnapa?
Może uruchomić Qnapa na jednym dysku (nawet gdyby został wyczyszczony) a potem dołożyć drugi i przenieść dane z drugiego na pierwszy - da się tak?
 
Może uruchomić Qnapa na jednym dysku (nawet gdyby został wyczyszczony)
tak bym zrobił - jestem prawie pewien że będzie chciał upgrade (bo zmieniasz CPU z ARM na intela) i dane powinny być widoczne, aplikacje nieqnapowe przeinstalowałbym.

a potem dołożyć drugi i przenieść dane z drugiego na pierwszy - da się tak?
zrobiłbym to przez port adapter SATA/USB - żeby uniknac kasowania danych.
 
  • Lubię to
Reakcje: grzenio
Dzięki za wskazówki - tak zrobię. Musze tylko poszukać tego adaptera.
Pozdrawiam :)
Witajcie,
i póki co mam zagwozdkę - kupiłem stację dokującą Uniteka na dwa dyski (2.5 cala i 3,5 cala) i myślałem, że podejrzę co jest na którym dysku z Qnapa na swoim lapiku. Niestety po podłączeniu stacji dokującej z dyskami nie widzę żadnego dysku w eksploratorze windows. Myślałem, że może stacja jest uszkodzona ale włożyłem stary dysk z lapika 2.5 cala i chodzi.
Teraz nie wiem czy problem polega na tym, że przecież system Qnapa to linuks i dlatego ich nie widzę, może jest inna przyczyna ?

Co sądzicie ?
 
Tak jak myślałem, zainstalowałem program Linux Reader i faktycznie udaje mi się podejrzeć zawartość dysku ale jak rozróżnić dysk 1 od dysku 2.
Jak wyciągałem dyski to ich niestety nie oznaczyłem i teraz nie wiem jak je rozróżnić.
Chyba, że to nie ma znaczenia - jeżeli zainstaluję od nowa system na nowy qnapie to będę miał pełny dostęp do wszystkich plików po usb z drugiego dysku bez znaczenia czy to był 1 czy 2 dysk?
 
ok, to jeszcze jedno pytanie zanim się do tego zabiorę.
Czy jak już skopiuję wszystkie dane to przed włożeniem dysku drugiego do kieszeni Qnapa powinienem go sformatrować czy ie jest to konieczne bo qnap sam to zrobi?
Czy system po wykryciu drugiego dysku sam zaproponuje opcje RAID0 lub RAID1 czy będę to musiał ustawiać?
 
Czy jak już skopiuję wszystkie dane to przed włożeniem dysku drugiego do kieszeni Qnapa powinienem go sformatrować czy ie jest to konieczne bo qnap sam to zrobi?
zalecane - żeby się system nie burzył że masz dysk z QNAPa z plikami startowymi

Czy system po wykryciu drugiego dysku sam zaproponuje opcje RAID0 lub RAID1 czy będę to musiał ustawiać?
Nie, dodałeś drugi dysk - sam musisz NASowi powiedzieć co chcesz z nim robić.
 
ok, dzięki - jutro odpalam qnapa i zobaczę co będzie.
Tymczasem pozdrawiam i dziękuję za czas.
Hej,
jestem po instalacji nowego qnapa na dysku ze starego.
Instalację zrobiłem poprzez qfindera i ciekawa sprawa - wszystkie pliki zostały zachowane.
Jednak status dysku jest niepokojący - ZDEGRADOWANY.
Czy to znaczy, że jest pofragmentowany?
Jak to naprawić?
 
Dzięki, zrobiłem jak radziłeś i faktycznie znalazł - zaczął automatyczną przebudowę.
Jak ją zakończy to zobaczymy co będzie :).
Jest postęp przebudowy - tylko trochę się dziwię.
Wydawało mi się, że miałem wcześnie ustawiony RAID1 więc oba dyski powinny być swoją kopią (przynajmniej moje dane oprócz systemu).
Z całej sytuacji wywnioskowałem, że dane są pofragmentowane (może się mylę) tyle że pamiętam że z 2 dysków 2TB zawsze miałem dostęp do 1.78TB (chyba).
Jak to potem sprawdzić - oczywiście jak skończy się przebudowa.
Chcę mieć kopię więc interesuje mnie RAID1 - szczególnie zależy mi na wrażliwych danych jak backupy czy np zdjęcia.
Dlatego chcę się upewnić, że tak jest.
Ten nowy qnap jest moim drugim - ale ponieważ jest dużo lepszy chcę go już poprawnie skonfigurować i uruchomić na nim różne opcje, własną chmurę, serwer www itd.

Aha - czy mam odinstalować i potem zainstalować aplikacje, które mam już zainstalowane? Nie mam pewności czy nie zostały z poprzedniego qnapa i czy nie będzie problemów ...
 
hej,
jest po przebudowie i niby ok tylko jak mam sprawdzić czy na pewno działa w RAID1?
Szukam w opcjach i nie umiem znaleźć :|
 
OK, znalazłem - jest RAID1 :)
Teraz mam pytanie - jak zrobić dostęp do danych z zewnątrz i oczywiście jak się zabezpieczyć by nikt mi nie grzebał po dysku :).
Chciałem mieć chmurę, dostęp do multimediów online i serwer www - jakie zrobić zabezpieczenia?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Qnap 253 A 16 GB RAM
  2. nowy serwer dyski z poprzedniego