Pomoc Nowy TS-451 - rozszerzenie woluminu z 2 na 3 dyski

Sycamor

Sycamor

Systems Admin...
Q's Expert
29 Czerwiec 2009
301
60
28
58
Zielona Wyspa
www.500px.com
QNAP
TVS-hx74
Ethernet
2.5 GbE
Witam,

za 3 dni przyjedzie nowy serwerek, wraz z nim 2 dyski 3 TB Seagate NAS, trzeci już leży i czeka ...

Do rzeczy : ile może trwać operacja rozszerzenia woluminu z 2 na 3 dyski ?

Może kombinuję, ale zastanawiałem się nad taką operacją : montuję dwa dyski, instaluję system, potem w locie dokładam trzeci dysk i rozszerzam wolumin do RAID 5 z RAID1.

Chciałbym po prostu zobaczyć, jak taka operacja przebiegnie na własne oczy ... Do działającego już serwera włożyć w locie kolejny dysk bez wyłączania z prądu B-).

I na koniec : czy posiadając już uruchomiony RAID 5 składający się z 3 dysków po 3 TB mogę włożyć inny dysk (mam akurat 1,5 TB) do ostatniej kieszeni i wykorzystać go bez łączenia z RAID'em ?

Pewnie taka operacja ma niewielki sens, ale przy okazji chciałbym po testować ten dysk, nie jestem pewien jego zdrowia, ale jeżeli okaże się sprawny, to zawsze w jakimś pececie się jeszcze nada ...

Pozdrawiam,

S.
 
ile może trwać operacja rozszerzenia woluminu z 2 na 3 dyski ?
Tyle ile bedzie trwać , postęp bedzie wyswietlany.

montuję dwa dyski, instaluję system, potem w locie dokładam trzeci dysk i rozszerzam wolumin do RAID 5 z RAID1.
Wg instrukcji:
http://docs.qnap.com/nas/3.8/en/index.html?raid_management.htm napisał:
Migrate the system from RAID 1 to RAID 5, RAID 6 or RAID 10
Do działającego QNAPa wciskasz dysk, QNAP go wykrywa i lecisz wg instrukcji urządzenia.
Zakladam ze dodajesz dysk o przynajmniej takiej samej pojemności jak dyski w RAID.
zy posiadając już uruchomiony RAID 5 składający się z 3 dysków po 3 TB mogę włożyć inny dysk (mam akurat 1,5 TB) do ostatniej kieszeni i wykorzystać go bez łączenia z RAID'em ?

Tak, ustawiasz go jako single' disk i dalej wg uznania.
 
I na koniec : czy posiadając już uruchomiony RAID 5 składający się z 3 dysków po 3 TB mogę włożyć inny dysk (mam akurat 1,5 TB) do ostatniej kieszeni i wykorzystać go bez łączenia z RAID'em ?

Pewnie taka operacja ma niewielki sens,
Ma bardzo duży sens - np możesz zrobić kopie ważnych danych z raid na osobnym dysku.
 
Tyle ile bedzie trwać , postęp bedzie wyswietlany.

Wg instrukcji:

Do działającego QNAPa wciskasz dysk, QNAP go wykrywa i lecisz wg instrukcji urządzenia.
Zakladam ze dodajesz dysk o przynajmniej takiej samej pojemności jak dyski w RAID.

Tak, ustawiasz go jako single' disk i dalej wg uznania.


Tyle to wiem, pytałem o osobiste doświadczenia użyszkodników :p.
To też wiem, chodziło mi bardziej o to, ze to "będzie mój pierwszy raz" :).

No i bardzo dobrze, to jest super dobra informacja.
Generalnie dziękuję za info, podzielę się swoimi doświadczeniami za dni kilka :D.

Pozdrawiam,

S.Witam,

pierwsze wrażenia "na gorąco" :D:

- serwerek odpakowałem, zamontowałem w kieszenie dyski (3 x 3 TB, 1 x 1,5 TB), zablokowałem dwa dyski od razu, reszta czeka na skończenie budowania RAID1

- podpiąłem kable, power i ...

Wyszukałem serwer na kompie QNAP finderem, od razu się zgłosił, zameldował brak gotowości systemu oraz znalezienie updatu firmware (było 4.1.0, propozycja instalacji 4.1.1.).

Zezwoliłem na tą operację, potem instalacja w trybie domyślnym, ok 12 minut do restartu i po uruchomieniu kolejny komunikat, że są aktualizacje do paczek programów... Zezwoliłem i po kolejnych kilku minutach wszystko gotowe do użycia ...

Oczywiście należy przejrzeć panel sterowania, dodać użytkowników, włączyć zabezpieczenia sieci itp ...

Jednak system jest bardzo podobny do używanego przeze mnie lat kilka S, więc połapałem się w podstawowych ustawieniach dość szybko.

Generalnie aktualnie buduje się RAID 1, trwa to od momentu uruchomienia serwera już ponad 3 h,

Dropbox - 2014-09-05_21-35-20.png

Do momentu, gdy się nie zakończy ten proces nie jestem w stanie dodać kolejnego dysku, który jest już wciśnięty na swoje miejsce.

Z racji tego, że to dopiero 45% przez 3,5 h, dokończę resztę jutro, dziś nie chce mi się czekać na niego do połowy nocy :p.

Jednak muszę coś powiedzieć : jest SZYBKO !!

W porównaniu do S DS-209, który ma już kilka lat, prędkość działania po kliknięciu na ikony w centrum sterowania, czy wybór jakiejś opcji w panelu sterowania są po prostu porażająco szybkie :D.

Zdaję sobie sprawę, że ciężko porównywać dwa serwery tak odległe od siebie w czasie, ale używanie tego Qnap'a to czysta przyjemność, a dopiero przecież zaczynam ...

Jedno mnie jednak zastanawia : mam 1 GB RAM, jak dołożyć więcej ? Z tyłu śrubki są zaplombowane, nie mam jak się dostać do wnętrza, a nie chcę zrywać plomby tak pierwszego dnia ...

Instrukcja dostarczona z urządzeniem jest bardzo lakoniczna, w sumie to jedna kartka formatu A4 zadrukowana z obu stron, ale praktycznie to tylko krótkie info, jak załadować dyski i podłączyć kable ...

To na razie wszystko, więcej napiszę jutro ...

Pozdrawiam,

S.
 
Podkręć troche tego synca:
QNAP – raid recovery speed up | Blog M0Cy

3 TB zer powinny pójść o niebo szybciej ;)
Jedno mnie jednak zastanawia : mam 1 GB RAM, jak dołożyć więcej ? Z tyłu śrubki są zaplombowane, nie mam jak się dostać do wnętrza, a nie chcę zrywać plomby tak pierwszego dnia ...

Skontaktuj się z dostawcą z prośba o możliwość rozudowy RAM, EPA przeważnie bez problemu, FEN nie mam pojęcia.

Moim zdaniem lepiej było robić od razu RAID 5 a nie bawić sie w migrowanie do RAID 5, szkoda czasu.
 
Witam,

dzięki za pomoc, pewnie masz rację, ale to mój pierwszy raz :D, gdy pod prądem wcisnąłem kolejny dysk i nic nie wybuchło :).

A co do pamięci, to napiszę jutro maila, kupowane w Holandii przez firmę tutaj, cenowo podobnie, a mam fakturę dla firmy i dostawa UPS za €9.99, tego z PL nikt nie przebije ... W razie co mam serwis na miejscu, działają sprawnie, to ważne...

Pozdrawiam,

S.Witam,

obudziłem się rano o 6 :cii:,

odpaliłem na komórce Qmanagera i zobaczyłem, że RAID1 zaktualizował się ok 4 rano ...

Wstałem więc, włączyłem kompa, zalogowałem się i po chwili migrowałem z RAID1 na RAID5.

Zaciekawiła mnie opcja Bitmapa, która jest we właściwościach wolumenu, postanowiłem ją włączyć...

----

Rano wstałem, sprawdzam Qmanagerem, jakie są postępy i ... ZONK ! Serwer nie odpowiada.

Kombinowałem na różne sposoby, ale nawet Qfinder nie wykrywał serwera, a na przednim panelu lampka statusu migała naprzemiennie żółto / czerwono.

Pomyślałem więc, że skopałem z tą bitmapą. Pewnie by się udało, gdyby nie trwała akurat migracja ...

Piszę to ku przestrodze kolejnych szczęśliwców, by nie robili wszystkiego naraz.

W sumie nic się nie stało, zrobiłem twardy reset (guzik z tyłu wcisnąć i trzymać ok. 10 s, aż będzie drugie piknięcie).

Po resecie po około minucie serwer się odnalazł w Qfinderze, pozostało poustawiać hasła, trunking sieci i wolumen.

Usunąłem RAID1 i na czystych dyskach załączyłem RAID5. Operacja trwała chwilę, kilka minut w sumie po czym serwer zgłosił się do działania.

Trwa aktualnie synchronizacja, ale to nie przeszkadza, można spokojnie korzystać z serwera, właśnie kopiuję dane ze starego DeeS'a.

Tyle pierwszych wrażeń "na gorąco"...

Pozdrawiam,

S.

ps. czy jest opcja : nie łącz postów na forum ?
 
Dziękuję, kopiowanie trwa :).

Nazbierało mi się trochę w filmotece, a jutro chcę zainstalować starego DS-209 w biurze i przystosować go do backupu ...

Widzę, że kopiowanie spowalnia proces synchronizacji, ale to w sumie logiczne, skoro dorzucam mu nowe dane, to wszystko musi się zaktualizować.

Nic to, ważniejsze w tej chwili jest skopiowanie danych, potem w nocy niech się uaktualnia.

---

W jednym z postów na początku pytałem o pamięć do rozszerzenia tego serwerka, ale jakoś bez echa ...

Standardowo jest 1 GB, do odpalenia virtualizacji system wymaga co najmniej 2, więc pewnie wypada dołożyć kość 2 a lepiej 4 GB.

Ktoś może polecić model sprawdzony w tym urządzeniu ? Bo 135 $ za 4 GB to niemało (strona firmowa).

Pozdrawiam,

S.
 
Nie kupuj w Irlandii - tu jest strasznie drogo (chyba, ze rzeczywiscie cos taniego znajdziesz) - ja kupuje w De i DHL jako kurier badz UK.
W IRE przeplaca sie na wszystkim.

---- edit ---
Ja uzywam od dluzszego czasu kosci: Hynix, Elpida, Samsung.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
To akurat dla mnie jest znacznie dalej,

niż do UK :)

S.
Witam,

dziś postanowiłem dołożyć czwarty dysk 3 TB do posiadanego RAID 5, by rozszerzyć pojemność.

I znowu problem ;)... Mam talent, przyznajcie :).

Konfiguracja jest następująca :

3 dyski Seagate 3 TB w działającej macierzy RAID 5 (model ST3000VN000)

4-ty dysk jest również o pojemnosci 3 TB, ale z innej serii, wyjąłem go wczoraj z komputera stacjonarnego, to także Seagate ST3000DM001 ...

Po włożeniu dysk się zgłosił, wszedłem do Panelu sterowania, Menedżer pamięci, kliknąłem w Rozszerz wolumen i po pierwszej radości, że wolumen został rozszerzony otrzymałem komunikat o błędzie :

Upload 2014 11 25 17 57 33


Nic więcej nie widzę, co zrobić z tym fantem ?

Pozdrawiam,

S.
 
Right (drink)

;).

Idę go wyrwać z serwera, gaszę kompa i ... niech mnie mają w opiece wszyscy święci :)...

S.
No i kicha ...

Dysk wyjąłem, podpiąłem do kompa, odpaliłem program, kazał reboot, zobaczyłem ekran startowy, a po nim chwilę migały cyferki i przez kilka minut nic, tylko kursor miga ....

Upload 2014 11 25 18 55 28


I co dalej ?

S.
 

Mogą Cię zainteresować