Kawa i papierosy Nowy zakup TS-453

malinka7170

Nowy użytkownik
Noobie
26 Marzec 2017
9
3
3
25
QNAP
null
Ethernet
10 Mbps
Witam wszystkich jestem zielony w te klocki mam zamiar kupić TS-453A ,mam zamiar stworzyć centrum multimedialne , bo powoli mam dość już dysków zewnętrznych pendrive itp. nośniki . I dlatego chce wszystko zgrać na dwa dyski i mieć dostęp do filmów w całym domu. Moje pytanie jest takie czy ten NAS ma wystarczającą ilość RAMU do transkodowania filmów w 4K . Bo mam zamiar w salonie podłączyć bezpośrednio NAS do TV i ogadać filmy w różnych formatach , może nie doczytałem na forum przepraszam z góry , czy ten NAS przesyła dźwięk po HDMI w 7.1 . Bo taki mam zamiar podłączyć jeden kabel do TV aby było 4k a drugi do wzmacniacza . Jak sprawuje się odtwarzacz systemowy , czy filmy różnych formatach odtwarza płynnie .
Dziękuje z góry za wszystkie rady i sugestie
 
patrząc na modele dopłaciłbym do TS-451+ , mocniejszy CPU do transkodowania, więcej rdzeni

bez 4 GB RAM w NASie nawet nie próbuj odpalać multimedii, a zwłaszcza potwora KODI.

Podrównaj produkty

Co do HDMI z audio 7.1, to z tego co JA WIEM to nie.

mam zamiar podłączyć jeden kabel do TV aby było 4k a drugi do wzmacniacza .
Z tego co wiem to nie działa tak, musiałbyś klonować sygnał na drugi kabel.

Jak sprawuje się odtwarzacz systemowy , czy filmy różnych formatach odtwarza płynnie .
Nie używać - jest od tego KODI.
 
Witam po tych odpowiedziach, nie jestem lepiej nastawiony aby kupić NAS .Mam pytanie chialbym dołożyć jeszcze RAM to muszę kupić 2 kości po 4GB aby mieć 8GB .A co z tymi co są już w NASie ? Wyczytałem że pamięć trzeba parami wymieniać.
Może ktoś jeszcze wie czy po kablu HDMI idzie puść dźwięk 7.1i obraz do amplitunera .Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, mam kozystac z KODI . A tym forum jest napisane że kończy wspierać KODI.
 
Dziękuję za radę w sprawie ramy. Jesz tylko chciałbym wiedzieć co z tym dźwiękiem , bo mam filmy z dźwiękiem dts-hd ma i nie wiem czy będą poprawnie odtwarzane. Mam jeszcze jedno pytanie gdzie nie popatrzę jest napisane że ten nas obsługuje max 8GB RAM a przed chwilą dostałem reklamę ten model z 16GB .Czy można taką pamięć zało żyć . Wiem że nie lojalnie a co myślicie o firmie asustor i modelu 6204, też był w tej reklamie
 
Dziękuję za dobre rady i kozystajac z okazji zapytam się jaki RAID ustawić na NASie jak juz go będę miał. Będę miał na początku 2 dyski 4TB WD Red puzniej będzie ich 4 chciałbym mieć jak najwięcej miejsca na filmy. Myślałem że by na początku jak będą 2 to ustawić na RAID 0 a dopiero jak będzie ich więcej to przestawić na RAID 5 .Proszę bardzo o rade i sugestie w tej sprawie. Bo naprawdę dopieroteraz zaczynam
 
RAID dla filmów ? po co ?
ustaw pojedyńcze dyski i zapomnij o RAID - to nie ma sensu

jak chcesz mieć dane "bezpieczniej" przechowywane to RAID1 (lustro), a potem RAID5.
 
Właśnie się uczę i robię w tym kierunku pierwsze kroki. Dziękuję bardzo za informacje. To mówisz że lepiej ustawić każdy dysk osobno żeby narazie były 2 niezależnie dyski tz.single a puzniej jak będą 4 to ustawić na RAID 5 . RAID 1 może i będzie bezpiecznie ale miejca o połowę mniej. Dobrze myślę
 
Dzięki za pomoc i tak zrobię a jak będę miał wszystkie dyski. To zrobię najpierw kopie zapasowe dysku 1 i 2 na zewnętrzny dysk a potem założę dysk twardy 3 i 4 i ustawie dyski na RAID 5. A dane tz.systemu z dysku 1 też zostaną skasowane? Albo zostawić wszystkie jako single . Jak jeden ulega awarii to pozostale pracują nadal. Dobrze myślę?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i życzę miłego wieczoru
 
RAID dla filmów ? po co ?
Filmy są coraz większe, dyski również. Nie chciałbym ponownie "archiwizować" 10TB danych, gdyby jeden z nich padł.

RAID to nie backup, ale zapewnia pewne poczucie bezpieczeństwa i komfort, że w razie czego być może nie trzeba będzie odtwarzać np. połowy swojej długo kompletowanej biblioteki multimediów. Co kto lubi...
 
Filmy są coraz większe, dyski również. Nie chciałbym ponownie "archiwizować" 10TB danych, gdyby jeden z nich padł.
Żeby było jasne - mówię o filmach nieprywatnych, czymś co zawsze możesz pobrać jeszcze raz.

ale zrobi jak uważa .. nikt nie broni
 
Żeby było jasne - mówię o filmach nieprywatnych, czymś co zawsze możesz pobrać jeszcze raz.
Ja również...
Moim zdaniem ponowne pobranie czy zarchiwizowanie takiej ilości danych jest mocno kłopotliwe. Jeden film ciężko już znaleźć, od drugiego zaginęła nam płyta bluray czy DVD, trzeci jest dostępny ale w innej (gorszej) wersji, itp. itd. O czasochłonności tej procedury nawet nie wspominam. Czasem też nie pamiętamy co na przestrzeni kilkunastu lat udało nam się skompletować i o odzyskaniu paru perełek możemy zapomnieć.
Jeśli ktoś ma tylko dwa dwu-terabajtowe dyski i niewielką bazę, którą na bieżąco czyści z obejrzanych filmów - OK - wtedy nie potrzebuje RAIDu. W innym przypadku taki RAID5 jest IMHO optymalnym rozwiązaniem - nie za drogim, a zapewniającym "jakąś" (IMHO wystarczającą jak na nieprywatne filmy) ochronę. Dla filmów prywatnych zostaje tylko backup (najlepiej i na zewnętrznym dysku, i na płytach).
ale zrobi jak uważa .. nikt nie broni
Dokładnie... Co kto lubi :)
 
Witam i dzięki bardzo za sugestie i poczekam jeszcze miesiąc i odpale NASa na wszystkich dyskach tz. na 4 i od początku będzie RAID 5 tak jak pisałeś mam teraz filmy na płytach dyskach i itp. I poczekam jeszcze i kupie od razu wszystko i zrobie tak jak się należy , jeszcze raz dzięki za rade
 
Właśnie się uczę i robię w tym kierunku pierwsze kroki. Dziękuję bardzo za informacje. To mówisz że lepiej ustawić każdy dysk osobno żeby narazie były 2 niezależnie dyski tz.single a puzniej jak będą 4 to ustawić na RAID 5 . RAID 1 może i będzie bezpiecznie ale miejca o połowę mniej. Dobrze myślę

Nie żeby coś, ale to "puzniej" trochę razi. Może być ci później wstyd :).


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 
Dla zastosowań domowych gdzie możesz pogodzić się z kilku godzinną przerwą pracy w przypadku awarii dysku, to tylko i wyłącznie konfiguracja Single Disk i zaplanowane kopie na dysk drugi. Serwer w przypadku awarii pierwszego dysku będzie można zainicjować na drugim dysku bez utraty danych a jego ustawienia będą na dodatkowych systemowych partycjach.

W scenariuszu gdzie masz firmę i zależy Ci, aby pracownicy mieli ciągły dostęp do danych w przypadku awarii, któregoś z dysków, to naturalnie RAID 1 lub RAID 6. W żadnym wypadku RAID 5 - to bardzo słaby pół środek... Jeszcze trzy lata temu tutaj na forum widzieliśmy same tematy gdzie notorycznie padały WD Red'y a następnego dnia padał kolejny - RAID'a 5 z dwoma padniętymi dyskami nie udało się uratować. A jak wiadomo dysk w radzie czy to dysk nr.1, czy nr. 2, itp. utylizowane są tak samo. A więc duże prawdopodobieństwo jest, że kiedy padnie nam dysk 1 to zaraz kolejny.
 
W żadnym wypadku RAID 5 - to bardzo słaby pół środek...
A jakie są alternatywy (dla przechowywania np. filmów)?

Bo z Twojego posta wynika, że albo backupujemy każdy pojedynczy dysk na drugi (co podwaja koszty), albo kompletnie rezygnujemy z jakiejkolwiek ochrony. To ja już wybieram RAID 5... Koszty rosną o 25-33% (w zależności od ilości dysków w macierzy - 4 czy 5), a mimo wszystko zyskuję "jakąś" ochronę. Jeśli jeden z dysków padnie, to mam możliwość podjęcia próby zbackupowania wybranych plików i późniejszej odbudowy całej macierzy. Czy się powiedzie? Może tak, może nie (tego nikt nie wie, równie dobrze odbudowa RAID 6 może się nie powieść). Za 25% nie warto IMHO z samej możliwości rezygnować. Przypominam też, że nie rozmawiamy o najważniejszych plikach (które powinno się dodatkowo backupować, np. na zewnętrzny dysk USB), a o mediach...

Autor zrobi jak mu wygodnie. Zawsze może dokładać nowe dyski w pewnych odstępach czasu, by zminimalizować ryzyko padnięcia kolejnego dysku przy odbudowie macierzy.
 
Jeśli jeden z dysków padnie, to mam możliwość podjęcia próby zbackupowania wybranych plików
Przestań nazywać RAID 5 backupem bo on wcale archiwizacją nie jest. Archiwizacja to zupełnie inny proces, do którego przejdę na samym końcu o ile nie zapomnę.

Odpowiadając na Twoje pytanie jakie są alternatywy:
Po pierwsze to nie jest alternatywa.
backupujemy każdy pojedynczy dysk na drugi (co podwaja koszty)
Dokładnie tak. Backup to kopia w tym wypadku na drugi dysk twardy, który sobie siedzi w spoczynku i raz na dzień synchronizuje dane.

Jak dokładnie? Ustalmy sobie podział dla łatwiejszej organizacji danych na:
  • dane z priorytetem

    i dane...
  • bez priorytetu.

Dane z priorytetem - Praca
upload_2017-4-9_17-17-57.png

To moja praca z komputerów dokumenty, którymi się posługuje na co dzień, ustawienia programów - export z menadżera haseł, export sesji FAQ SSH i VPN oraz maile, materiały projektów. Czyli wszystkie te dane, które są mi potrzebne do tego, aby po ew. awarii móc powrócić do życia bez żadnych konsekwencji.

Główne miejsce składowania: PC
Synchronizacja: na serwer NAS
Backup: raz na dobę na drugi pojedynczy dysk

Dane z priorytetem - Prywatne
Projekty graficzne, kody źródłowe programów, prywatne nagrania - zdjęcia, filmy, muzyka.

Główne miejsce składowania: NAS
Synchronizacja: nie dotyczy
Backup: raz na dobę na drugi pojedynczy dysk


Dane bez priorytetu
upload_2017-4-9_16-57-41.png

Natomiast filmy zaliczam do kategorii rozrywka i tj. muzykę czy software (który zaraz ściągnę z Internetu pewnie w nowszej wersji) - i są to dane bez priorytetu.

Główne miejsce składowania: NAS
Synchronizacja: nie dotyczy
Backup: ... czyt. dalej


Reasumując
Wszystkie dane z priorytetem mają:
  • zaplanowany harmonogram synchronizacji z pojedynczego dysku w serwerze na dedykowany dla tego backupu drugi dysk w serwerze
Wydawałoby się, że drugi dysk stoi praktycznie pusty skoro synchronizuje zaledwie kilkaset GB.
Ale to nie prawda. Na drugi dysk spływają mi też:
  • backupy z hostingów, baz danych SQL
  • backupy maszyn wirtualnych
  • oraz pełne raz na dwa tygodnie a codziennie przyrostowe obrazy komputerów PC
    (do tego używam Veeam Endpoint Protection, dzięki któremu łatwo po sieci będę mógł przywrócić komputer do pracy)
I teraz ważna notka:
Wszystkie wyżej wymienione dane znajdują się w udziałach sieciowym na dedykowanym dla backupu dysku, a dostęp do nich jest możliwy wyłącznie innymi poświadczeniami logowania niż użytkownik systemu Windows. A więc do tego udziału sieciowego Veeam Endpoint Protection dostaje się za pomocą danych logowania wprowadzonych manualnie. Udział sieciowy również jest niewidoczny w sieci.
To właściwie tyle :)


Ah co z tymi filmami?
I tu się właściwie okazuje, że jest trzeci dysk na tzw. nie z harmonogramu zewnętrzny backup wszystkich backupów. ;)
Dysk raz na jakiś czas wyciągam z szafy i wkładam do serwera, w którym mam pozostawioną zawsze ostatnią pustą kieszeń (może to być dysk zewnętrzny na USB).

Raz na jakiś czas, bo co 3mc. podłączam dysk 10TB i robie rsynca nigdy nie zmieniających się od 15 lat źródeł z udziałów sieciowych (a jeśli jakiegoś nie ma to dopisuje do src.list).
Wszystko jest kopiowane rsynciem na dysk docelowy:
Kod:
Containers
Backup
#Download/rtorrent/complete/movie	# podlinkowany symlinkiem do Pool/Movies
#Music								# podlinkowany symlinkiem do Pool/Music
Pool/0-DAY
Pool/APPS
Pool/Development
Pool/Documentary
Pool/eBooks
Pool/Footage
Pool/Gfx
Pool/Kids
Pool/Movies
Pool/Music
Pool/TV-Series
Pool/System Apps

Natomiast poniższe katalogi pcham backupem na bazie rsynca, który tworzy mi historie zmian a pliki hard-linkuje:
Bash:
Development
Pictures
Private
QNAP
Temp

Kod:
monthly.0/
monthly.1/
monthly.2/
- obecnie nie przekraczam na to bariery 8.5TB ze śmieciami włącznie.

Później dysk chowam do szuflady.
:)
 
Dziękuję za sugestie chyba jednak zamontuje jako single i co jakiś czas będę robił kopie na zewnętrzny dysk. Będzie to jednak trochę drogo kosztować ale będę spokojny
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk zewnętrzny do backupów
  2. kopia serwera plików windows