odzyskanie danych z TS-109 II

scippy00

Nowy użytkownik
Noobie
21 Maj 2008
2
0
1
Witam !!!

Szanowni koledzy potrzebuję Waszej pomocy. Mój cudowny sprzęt po około rocznej pracy zawiódł. Przeżył kilka zmian oprogramowania, zawsze pracował bezproblemowo 24/7 i niestety wczoraj nastąpiła awaria. Na wyświetlaczu włączyła się czerwona dioda STATUS i sprzęt odmówił dalszej współpracy. Po ponownym uruchomieniu zmieniła się nazwa serwera na NAS005181i po uruchomieniu nie mam możliwości zalogowania się do serwera, ani przez www, ftp , ssh itp.... Dodatkowo wywołanie serwera przez Qnap Finder-a powoduje inicjację całego systemu od nowa. Przeszukałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi, ale nie natrafiłem za wątek z podobnym beznadziejnym przypadkiem.Na serwerze spoczywa trochę dokumentów (około 600 GB:) ) z którymi nie chciałbym się pożegnać i szczerze rzecz biorąc wolę najpierw zasięgnąć opinii niż na własną rękę podejmować ryzykowne próby odzyskania danych Proszę szanownych forumowiczów o pomoc, co w tym przypadku mogę zrobić.
 
Witam,
Kiedyś sprawdzałem możliwości odczytania dysków z QNAP'a. W Twoim przypadku sprawa jest bardzo prosta (nie masz RAID'a). Ja użyłem adaptera SATA->USB (można oczywiście podpiąć bezpośrednio do komputera za pomocą SATA. Najlepiej operację wykonywać w systemie LINUX - chociażby dlatego, że natywnie obsługuje EXT3 a bez problemu powinien obsługiwać EXT4. Więc jeśli użyjesz konwetera to podpinasz online, jeśli do płyty na SATA to OFF->podpięcie->ON. Pojawi się następne urządzenie na SATA. W większości będzie to /dev/sdb.Logujemy się z prawami roota.
Rzut oka na wynik
Kod:
cfdisk /dev/sdb
i wiadomo, że dane siedzą na /dev/sdb3
dla porządku:
Kod:
mkdir /mnt/qnapdata
Kod:
mount -r /dev/sdb3 /mnt/qnapdata
Parametr -r zabezpieczy Cie przed przypadkowym usunięciem/modyfikacją/nadpisaniem danych. Dalej powinieneś sobie poradzić. Jak nie dasz rady to napiszemy dalej...

Jest metoda zrobienia tego z Windzgrozy ale metodykę mogę opisać teoretycznie - robiłem coś podobnego lata temu