Pomoc Odzyskanie struktury plików TS-569Pro

Qkuba

Entry Technician
Q Associate
5 Maj 2013
52
9
8
dolnośląskie
QNAP
TS-x70 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam, mam problem z odzyskaniem struktury plików z mojego TS-569Pro, może ktoś miał już taką sytuację i będzie w stanie mi pomóc.

Opiszę co i jak zroibiłem:

Wstęp
1. W TS-569Pro miałem zainstalowanych 5 HDD w konfiguracji HDD1-4 RAID5 i HDD5 dysk zapasowy
2. W VS-6020 miałem zainstalowanych 4 HDD w konfiguracji RAID5 oraz podpiętych 20 kamer. Z uwagi na ciągłe błędy z przepełnionymi buforami zareklamowałem dyski z VS a w ich miejsce włożyłem jeden dysk z mojego TS-569Pro (dysk został ponownie sformatowany i zainicjowany w VS-6020)
3. Po otrzymaniu nowych dysków do VS-6020 zainstalowałem je a dysk który pracował w nim jako
tymczasowy postanowiłem ponownie zainstalować w TS-569Pro
I tu zaczyna się problem
4. Pamiętając moje wcześniejsze doświadczenia z instalowaniem dysków w TS oraz mając na uwadze informację zamieszczoną w Menadżerze pamięci: "zauważ, że jeżeli instalujesz twardy dysk (nowy lub używany), który nigdy wcześniej nie był zainstalowany w NAS będzie on sformatowany i podzielony na partycje automatycznie, a wszystkie dane zostaną usunięte". Zainstalowałem dysk 5 i włączyłem TS myśląc że dołożony dysk zostanie sformatowany do pracy w NAS i będę mógł powrócić do konfiguracji z pkt.1
5. Niestety konfiguracja mojego NAS została rozsypana tj:
- nastąpiła zmiana hasła admina na takie jakie było w VS-6020
- zmieniła się nazwa NAS na taką jaka była w VS-6020
- zmieniły się udziały sieciowe (straciłem dostęp do moich danych z TS-569Pro)
- konfiguracja RAID 5 pozostała w wyświetlanych danych o wielkości woluminu i dostępnego miejsca wynika że dane są dalej zapisane na dysku.

Pytanie w jaki sposób mogę przywrócić udziały sieciowe a tym samym mieć dostęp do danych zapisanych w NAS ???

 
Straszne rzeczy Cię spotkały ...
Czy próbowałeś odłączyć dodany dysk i wystartować ponownie bez niego?
Rozumiem że ten dysk dokładałeś do zatoki 5.

Tak jak zobaczyłem co się stało to wyłączyłem NAS odłączyłem dysk (z zatoki 5) w łączyłem ponownie NAS - niestety brak jest moich starych udziałów tylko widoczne są te nadpisane z VS :(
 
Chymmmm ... czyżbyś kiedyś rozpoczął inicjację serwera od dysku 5?
Podejrzewam, że gdyby dysk był wetknięty na gorąco, pewno nie było by tej całej historii.
Łączyłeś się do nas i podglądałeś z CLI co jest grane?Zapoznaj się z tematem.
 
Co do inicjacji serwera z dysku 5:
- NAS nigdy nie był inicjowany z dysku 5
- natomiast dysk 5 pracował przed ponownym włączeniem do NAS w VS jako dysk pojedyńczy i tam owszem był zainstalowany jako dysk 1
1179,"Information","2013-09-15","09:35:10","System","127.0.0.1","localhost","LAN 2 link is Up."
1178,"Warning","2013-09-15","09:34:57","System","127.0.0.1","localhost","Folders(Public, Qusb, Qweb, Qmultimedia, Qdownload) for default network shares do not exist. Restore default network shares or format your disk volume."
1177,"Warning","2013-09-15","09:34:57","System","127.0.0.1","localhost","Default network shares(Public, Qusb, Qweb, Qmultimedia, Qdownload) do not exist. Restore default network shares or format your disk volume."
1176,"Information","2013-09-15","09:34:01","System","127.0.0.1","localhost","[Media Library] Media Library Server started."
1175,"Warning","2013-09-15","09:33:15","System","127.0.0.1","localhost","[RAID 5 Disk Volume: Drive 1 2 3 4] raid configuration is reconstructed!"
1174,"Information","2013-09-15","09:33:01","System","127.0.0.1","localhost","System started."
1173,"Warning","2013-09-15","09:33:00","System","127.0.0.1","localhost","The system was not shut down properly last time."
1172,"Information","2013-09-15","09:24:08","System","127.0.0.1","localhost","[Media Library] Media Library Server started."
1171,"Information","2013-09-15","09:23:25","System","127.0.0.1","localhost","[Single Disk Volume: Drive 5] Restore system default shares."
1170,"Information","2013-09-15","09:23:08","System","127.0.0.1","localhost","System started."OK po utworzeniu udziałów ze wskazaniem ręcznie ścieżki dostępu, mam dostęp do plików uff :)
Ale pytanie jest następujące jak doprowadzić NAS do porządku tj. zlikwidować udziały zainstalowane z VS-6020 (które są na szaro i nie można ich usunąć) czy skorzystanie z funkcji "przywróć domyślnie udostępniane foldery" jest bezpiecznym rozwiązaniem jeśli chodzi o folder Multimedia (w innych domyślnych folderach nie miałem zapisanych danych)??? Foldery tworzone samodzielnie odzyskam poprzez ponowne ich utworzenie i wskazanie ręczne ścieżki dostępu.
 
Ostatnio edytowane:
Najprościej??

Odtworzyć konfigurację z pliku kopi zapasowej.

Gdy posłużyłem się opcją
Przywróć ustawienia fabryczne

i tworzyłem na nowo zasoby o tych samych nazwach jak wcześniej, cała zawartość została przywrócona, piszę o tym tu.
Niemniej nasze serwery różnią się oprogramowaniem i konfiguracją i trudno jest stwierdzić że program zachowa się tak samo.
 
Najprościej??

Odtworzyć konfigurację z pliku kopi zapasowej.

Gdy posłużyłem się opcją
Przywróć ustawienia fabryczne

i tworzyłem na nowo zasoby o tych samych nazwach jak wcześniej, cała zawartość została przywrócona, piszę o tym tu.
Niemniej nasze serwery różnią się oprogramowaniem i konfiguracją i trudno jest stwierdzić że program zachowa się tak samo.

Niestety nie mogę odszukać pliku kopi zapasowej (jest to nauczka, dobrze że nie aż tak bardzo bolesna ...). Zrobię kopię zapasową plików na innym dysku i sprawdzę jak zachowa się system po przywróceniu ustawień fabrycznych, o czym poinformuję na forum.

Dziękuję za pomoc