Pomoc Organizacja plików na Qnapie

asystentbackup

The C.O.W.
Beginner
24 Luty 2021
27
7
3
46
QNAP
TS-210
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim!

Mam prośbę o opinie doświadczonych użytkowników dotyczącą pomysłu organizacji plików multimedialnych na QNAPIe.

TS-253 to mój pierwszy "poważny" serwer backupów (wcześniej korzystałem z ZYXELa NSA210) i chciałbym go skonfigurować "na lata". Stanąłem przed dylematem w kwestii organizacji prywatnych pików multimedialnych (zdjęć i filmów).

Mam swoje lata i część z tych plików to dokumenty sprzed 20 lat i nie chciałbym umieszczać ich w bibliotece multimediów, co by Żona co i rusz nie pytała o kobiety ze zdjęć ;) lub dzieci o Tatę popijającego tanie trunki.
Z drugiej strony lubię porządek i nie chcę rozdzielać mojego folderu MediaPrywatne na dwa (to później zawsze rodzi problemy). Wpadłem więc na taki pomysł.

ai.ibb.co_H4tQ3sG_qnap_Folders.jpg

(Mam nadzieję, że jest to w miarę czytelne)

Zachowam jednolitą strukturę backupu, a na wolumenie Multimedia "obserwowanym" przez QuMagie zaoszczędzę miejsce, dzięki temu, że nie będę kopiował tam ponownie materiałów, które chcę by były dostępne z poziomu właśnie tego wolumenu, jak i z QuMagie.

Wadą tego rozwiązania (teraz ją zauważyłem - opisując zagwostkę) jest to, że po pojawieniu się nowych materiałów na woluminie MultimediaBackup, nie pojawią się one automatycznie na woluminie Multimedia... :(
A może ktoś ma pomysł na skrypt, który rozwiąże taką niedogodność?

Użytkownicy drodzy, co myślicie o takim podejściu? A może jest ono przekombinowane (w końcu w QuMagie można wskazać różne foldery - niekoniecznie z jednego wolumenu)?

To mój pierwszy (poza powitaniem) post na tym forum, więc proszę o szeroko pojętą wyrozumiałość.

Pozdrawiam,
Robert



Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2
Model serwera: QNAP TS-253Be
 
Sprawdź czy nie da się tego rozwiązać korzystając z właściwości folderów.
Chyba w Qfile możesz to ustawić.
Rozumiem, że żona ma oddzielne konto użytkownika.
Dla każdego użytkownika możesz nadać prawa dostępu do poszczególnych katalogów.
 
Żona oczywiście ma własnego użytkownika i oczywiście nie mam przed Nią nic do ukrycia. Chodzi po prostu o to, że album zdjęć rodzinnych to nie to samo, co album zdjęć Roberta.

W mojej "zagwostce" bardziej chodzi mi o to, że buckup multimediów chciałbym na wolumenie od backapów, a oprócz tego chciałbym mieć wolumen multimediów, na którym byłyby treści z wolumenu backapów (ale nie wszystkie treści), a nie chciałbym podwójnie zajmować miejsca na dyskach... Wiem, że trochę zamotałem ten opis - ale może ktoś mnie zrozumie...

Mam nadzieje na dalsze komentarze.
============ AKTUALIZACJA 1.01 ==============

Dla potomnych zostawię - może ktoś będzie chciał postąpić podobnie - a pewne rzeczy nie są wcale tak oczywiste, jak by się wydawało.

Po pierwsze skrypt. Wydaje mi się, że napisanie go nie będzie zbytnim problemem, bo jego szkieletem będzie:

Kod:
for f in *; do
    if [ -d "$f" ]; then
			ln -s "share/MultimediaBackup/Zdjecia/$f" /share/Multimedia/"$f"
    fi
done

Trzeba będzie dodać jakiś "dziennik" już utworzonych linków (np.: w pliku tekstowym) i dodać jeszcze jednego if'a, który sprawdza, czy taki link był już generowany.
Potem wrzucić to w crona i temat załatwiony.

Po drugie linki symboliczne. I tu jest coś czego nie przewidziałem (a co jest logiczne i powinno być dla mnie oczywiste). Kiedy zrobimy dowiązania symboliczne do katalogów (tak jak proponowałem), to potem ingerencja w pliki w folderze Multimediów będzie też miała niestety odzwierciedlenie na wolumenie backupu.

Zatem robiąc sobie porządki w "Albumie rodzinnym" (bo tak chciałem traktować wolumen Multimedia) ingerujemy w backup, co jest z mojego punktu niedopuszczalne.

Zamierzam jeszcze zgłębić temat dowiązań symbolicznych - bo coś mi się wydaje, że ten problem dało się jakoś obejść. Gdyby się jednak nie udało, można rozważyć dowiązanie symboliczne do każdego pliku. Odpowiedni skrypt by to załatwił w kilka sekund. Ale czy warto...?
 
W backapie linków być nie powinno - tu zgoda. Ale czemu nie powinno być DO backapu? Możesz to rozwinąć? Widzę nawet dodatkowe zalety takich linków DO backapów - sprawdzają nam one czy backup jest poprawny i można z niego coś odtworzyć...
 
Acha. No tak.
Nie wiem czy zauważalny był sarkazm w powyższym zdaniu - ale tak: to był sarkazm :)

Pracuje dalej nad swoim rozwiązaniem i dlatego:

============ AKTUALIZACJA 1.02 ==============

Tak jak napisałem powyżej, skrypt z aktualizacji tworzy dowiązania symboliczne do katalogów. Manipulowanie katalogami w "albumie rodzinnym" nie wpływa na katalogi w backapie (można je dowolnie kasować itd.), ale już manipulacja na plikach, to manipulacja na plikach backapu. Coś niedopuszczalnego. I to już nie jest sarkazm.

Ale jest jeszcze polecenie:

Kod:
cp -rs /SOURCE/ /DST/

Kod:
NAME
      cp - copy files and directories

SYNOPSIS
      cp [OPTION]... SOURCE DEST
      cp [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY

-r    copy recursively, non-directories as files

-s, --symbolic-link
              make symbolic links instead of copying

I dzięki takiemu zabiegowi wszystkie pliki w albumie rodzinnym to tylko dowiązania symboliczne i można im robić krzywdę. Kasować, psuć - plikom nic się nie stanie (chyba :) ).

I jest dodatkowa zaleta. Popatrzcie na przykład. Mam folder /home/pi/Btest w którym mam pliki tekstowe (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10) i duży plik (600mg) test.img.
Kod:
pi@raspberrypi:~ $ ls -al /home/pi/Btest/
razem 638224
drwxr-xr-x  2 pi pi      4096 lut 27 11:06 .
drwxr-xr-x 26 pi pi      4096 lut 27 10:55 ..
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 10.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 1.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 2.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 3.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 4.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 5.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 6.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 7.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 8.txt
-rw-r--r--  1 pi pi        0 lut 27 10:44 9.txt
-rwxr-xr-x  1 pi pi        42 lut 26 12:55 szybkiSkryptPlikow.sh
-rw-r--r--  1 pi pi 653524992 mar 18  2013 test.img

Zwróćcie uwagę na rozmiar - a zresztą, może tak:

Kod:
pi@raspberrypi:~ $ du -sh /home/pi/Btest/
624M    /home/pi/Btest/

A teraz ->
Kod:
cp -rs /home/pi/Btest/ /home/pi/Atest/

i najlepsze:
Kod:
$ du -sh /home/pi/Atest/Btest/
4,0K    /home/pi/Atest/Btest/
A pliki tam są - można je kasować, przenosić - a te które znajdują się w Btest pozostają nienaruszone...

Kod:
drwxr-xr-x 2 pi pi 4096 lut 27 11:09 .
drwxr-xr-x 3 pi pi 4096 lut 27 11:09 ..
lrwxrwxrwx 1 pi pi  21 lut 27 11:09 10.txt -> /home/pi/Btest/10.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 1.txt -> /home/pi/Btest/1.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 2.txt -> /home/pi/Btest/2.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 3.txt -> /home/pi/Btest/3.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 4.txt -> /home/pi/Btest/4.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 5.txt -> /home/pi/Btest/5.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 6.txt -> /home/pi/Btest/6.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 7.txt -> /home/pi/Btest/7.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 8.txt -> /home/pi/Btest/8.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  20 lut 27 11:09 9.txt -> /home/pi/Btest/9.txt
lrwxrwxrwx 1 pi pi  36 lut 27 11:09 szybkiSkryptPlikow.sh -> /home/pi/Btest/szy                                bkiSkryptPlikow.sh
lrwxrwxrwx 1 pi pi  23 lut 27 11:09 test.img -> /home/pi/Btest/test.img


============ AKTUALIZACJA 1.03 ==============
amedia.giphy.com_media_dkuZHIQsslFfy_giphy.gif

=============KONIEC PROJEKTU================

Przygotowałem wszystko wg opisu powyżej i okazuje się, że ani QuMagie ani PhotoStation nie "widzą" zdjęć i filmów, kiedy te są dowiązaniami symbolicznymi.
W związku z tym, jak i brakiem zainteresowania/dyskusji w temacie, kończę ten temat i dalszych prób/testów/pomysłów opisywać tu nie będę.

Składam broń - być może będę musiał mieć powielone dane w backupie i "rodzinnym albumie". Trochę to bolesne, bo to już dzisiaj 500 GB, a co dalej?

amedia.giphy.com_media_l2Sq1Xnu3LmPmxbR6_giphy.gif


 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. photostation
  2. symbolic link
  3. qumagie
  4. porządki
  5. prawa dostępu do folderów
  6. linki symboliczne