Pomoc Ostrzeżenie S.M.A.R.T. nieprawidłowe sektory

dave1902

dave1902

Passing Basics
Beginner
9 Lipiec 2019
21
3
3
41
QNAP
TS-x53B
Ethernet
1 GbE
Witam,

Proszę Was o pomoc w diagnozie , dysk uruchomiłem 43dni temu przez ok pół roku przeleżał w szafie wraz z serwerem który zakupiłem w tym samym czasie.

Wklejam poniżej screeny ze S.M.A.R.T.

6 sierpnia było 48 nieprawidłowych sektorów w kolejnym dniu 80 czyżby to był koniec można powiedzieć "świeżego dysku" ?
Najśmieszniejsze jest to że obecnie używam NASa tylko jako rejestrator do kamer , nagrywanie odbywa się 24/7 czyli ciągły zapis.
Dobrze że nie przerzucałem danych, choć nic by takiego się nie stało bo mam RAID 1.

Proszę o pomoc czy dysk jest do wymiany czy nie martwić się tym ? Dyski to SEAGATE IRONWOLF 4TB

IRONWOLF HEALTH MANAGMENT nic nie wykazuje screen również poniżej.
 

Załączniki

  • problem.jpg
    problem.jpg
    82,7 KB · Wyświetleń: 88
  • problem 2.png
    problem 2.png
    34,4 KB · Wyświetleń: 89
  • problem 3.png
    problem 3.png
    36,2 KB · Wyświetleń: 89
może to proste pytanie dla Was czy jak wyciągnę dysk i powiedzmy dostane nowy za 2 tyg. , to czy przez te 2 tyg z jednym dyskiem serwer będzie mi działał ?
 
może to proste pytanie dla Was czy jak wyciągnę dysk i powiedzmy dostane nowy za 2 tyg., to czy przez te 2 tyg z jednym dyskiem serwer będzie mi działał?
Będzie działał. Akurat jestem po takiej czterodniowej operacji. No risk no fun (no ale mam jakieś backupy najważniejszych rzeczy).
Oczywiście jest jakieś ryzyko, że akurat padnie ten działający dysk z danymi, choć zwykle te dane da się później odzyskać jakby co (skoro to jest RAID-1). Możesz czasowo wyłączyć intensywne operacje, np. antywira czy skanowanie dysku, i starać się pracować bardziej lokalnie niż na serwerze. Backupem dla ubogich jest skopiowanie najważniejszych katalogów na ten sam dysk, ale do innego folderu (może być zip/rar dla zaoszczędzenia miejsca), wtedy masz to samo po dwa razy (jakby np. jakiś sektor pliku nie dał się odczytać).
 
Dostałem dysk wczoraj trochę mi to czasu zajęło ale przyznam się szczerze że się trochę ociągałem :p

otwieram paczkę patrze a tam dysk uwaga 6TB Iron Wolf a na ustach banan :) ,a po chwili czytam naklejkę "Recertified Product" znam refurbished więc zaglądam w google i to coś podobnego może troszkę lepszego jak refurbished.

miedzy 4TB a 6TB jest 250zł różnicy , czytam dalej jak to wygląda i niestety gwarancja czy to WD czy Segate czy zapewne innego znanego producenta zezwala na wymianę na taki produkt fajnie chociaż że dali większy dysk , tylko co ja zrobię jak ja mam RAID 1 więc tych dodatkowych 2TB nie wykorzystam. Mogę niby wrzucić do mojego PC te 4TB ( obecnie mam 1TB HDD + 256GB SSD ) i dokupić 6TB za 750zl do NASa ale co ja z taką powierzchnią 4TB w PC będę robił ? Wystarczyło by mi w zupełności 2TB w PC.

Może macie jakiś pomysł ? Generalnie nie lubię płacić za coś i z tego nie korzystać, wiem dostałem te +2TB za free ale jak już jest to może da się to zagospodarować bez dodatkowych kosztów.
 
Poczytałem, fajna sprawa to SHR szkoda że Qnap tego nie wprowadził :-( lub coś podobnego.

Ps teraz patrzę na specyfikację tego dysku 6TB i widzę 7200obr a 4TB ma 5900obr hmm mam nadzieję że nie będzie mi za bardzo "wył"
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. iron wolf