Pomoc Pamięć podręczna

itgryf

Passing Basics
Beginner
14 Styczeń 2017
15
1
3
3
48
QNAP
TS-x53A
Ethernet
10 Mbps
Witam wszystkich

Przebudowuje swój serwer pod trzymanie baz danych, zależy mi na optymalizacji prędkości i mam pytanie jakie są dobre praktyki:
Czy jest sens używać pamięci podręcznej jak wszystkie dyski używam SSD?
W pamięci podręcznej SSD PCIe posiadam 4 dyski 500GB M.2 PCIe NVMe które mogę przeznaczyć na dane lub pamięć podręczną.

1 wariant
Mam dwie grupy dyskowe:
W dyskach SSD w kieszeniach odczyt sekwencyjny mam na poziomie 500MB/s - RAID 5 rozmiar 4TB
Na dyskach PCIe NVMe 1,6BG/s - RAID 10 rozmiar 800GB (tyle mi wystarczy aby trzymać bazy danych)

2 wariant:
Przeznaczyć dyski 4 PCIe NVMe na pamięć podręczną dla wolniejszych dysków SSD?
Ile mogę zyskać na dostępie do danych w dyskach SSD używając pamięć podręczoną?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.1.1495
Model serwera: QNAP TES-1885U
 
Wszystkie mądre głowy radziły trzymać bazy na RAID 10 i robić kopie tak często jak możliwe.
Co to za bazy (MS SQL, MySQL, Firebird, Oracle czy coś innego?)?
Ja wrzucił bym je na te NVMe wydajność powinna wystarczać a żywotność dysków będzie zależna od ilości zapisów (lub stosunku zapisów / odczytów). Do tego kopia w chmurze (lub generalnie backup 3-2-1). A na dyskach SSD w kieszeni dokumenty itd. (jeśli potrzebujesz).
Czy cache cos da? Nie wiadomo - w większości sytuacji jest to mocno zależne od konkretnej sytuacji użycia cache - zawsze możesz sprawdzić przez tydzień czy coś to daje ale raczej lepszym pomysłem będą bazy na NVMe :)
 
Postaram się podać więcej informacji i opisać moje wątpliwości.
Posiadam bazy: kilka SQL do 4 GB, większość baz Firebird od kilku GB do 45 GB pojedyncze bazy. Systemy z większymi bazami powyżej 30GB kuleją, obecnie są na dyskach SSD w RAID5.

Nowe Środowisko: WMvare 2x Esxi, 1x QNAP TES-1885U, iSCSI - sieć 40GB/s.

Z testów oczywiście widzę, że na dyskach PCIe NVMe jest zdecydowanie szybciej. Nie wiem, czy to doba praktyka trzymać na nich bazy. Qnap bardziej przewiduje chyba te dyski do używania ich jako pamięć podręczna dla wolniejszych dysków. Tak jest w systemie QTS- tylko pamięć podręczna.
Natomiast w QES mogę używać ich z RAID 5 lub 10 odczyt i zapis do trzymania baz.
Nie zawsze jak się da coś zrobić to należy tego używać w konkretnej sytuacji. Nie znalazłem też materiałów na stronach Qnap aby przewidywał dyski PCIe NVMe do trzymania baz danych. Nie wiem jakie są dobre praktyki w Qnap. Więcej mam serwerów S a tam nie mam dysków PCIe NVMe to nie mam takich wątpliwości.
Instalowanie i konfigurowanie środowiska produkcyjnego dla testów jest kłopotliwe i czasochłonne stąd ten post.
TES-1885U - używany jest tylko do trzymania baz danych dla WMvare oraz na wolniejszych dyskach SSD zwirtualizowanych systemów też dla Esxi, nic więcej.
Jeszcze takie pytanie: Czy warto rezygnować z QTS i instalować QES aby używać dyski PCIe NVMe do trzymania baz?
QTS = Pamięć podręczna
QES = pamięć podręczna lub miejsce na bazy danych.
Jakie Plusy i Minusy QTS vs QES dla rozwiązania z VMvare przy moich potrzebach?
Jeżeli chodzi o backup to używam Acronis wrzuca na inne nasay oraz nagrywa na autolader LTO.
Przepraszam pomyliłem nazewnictwo QTS z QES
Prawidłowy zapis:
Z testów oczywiście widzę, że na dyskach PCIe NVMe jest zdecydowanie szybciej. Nie wiem, czy to doba praktyka trzymać na nich bazy. Qnap bardziej przewiduje chyba te dyski do używania ich jako pamięć podręczna dla wolniejszych dysków. Tak jest w systemie QES- tylko pamięć podręczna.
Natomiast w QTS mogę używać ich z RAID 5 lub 10 odczyt i zapis do trzymania baz.
Nie zawsze jak się da coś zrobić to należy tego używać w konkretnej sytuacji. Nie znalazłem też materiałów na stronach Qnap aby przewidywał dyski PCIe NVMe do trzymania baz danych. Nie wiem jakie są dobre praktyki w Qnap. Więcej mam serwerów S a tam nie mam dysków PCIe NVMe to nie mam takich wątpliwości.
Instalowanie i konfigurowanie środowiska produkcyjnego dla testów jest kłopotliwe i czasochłonne stąd ten post.
TES-1885U - używany jest tylko do trzymania baz danych dla WMvare oraz na wolniejszych dyskach SSD zwirtualizowanych systemów też dla Esxi, nic więcej.
Jeszcze takie pytanie: Czy warto rezygnować z QES i instalować QTS aby używać dyski PCIe NVMe do trzymania baz?
--- Połączono posty, Wczoraj o 21:48, Data oryginalnego postu: Wczoraj o 19:13 ---
QES = Pamięć podręczna
QTS = pamięć podręczna lub miejsce na bazy danych.
Jakie Plusy i Minusy QTS vs QES dla rozwiązania z VMvare przy moich potrzebach?
Jeżeli chodzi o backup to używam Acronis wrzuca na inne nasay oraz nagrywa na autolader LTO.

Obecnie za namową jerry1333 zainstalowałem QTS z RAID10 na PCIe NVMe i Luny z dostępem blokowym.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. firebird
  2. acronis