Pamięć RAM do Qnap TS-253D - pomocy

chudyxxx

Passing Basics
Beginner
30 Maj 2017
14
1
3
34
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam.

Zakupiłem nowego Qnapa TS-253D 4GB Ram.
Oprócz serwera z filmami, muzyką i zdjęciami dla android tv boxa, kopii danych z 2 laptopów i 2 smartfonów, mam zamiar na nim postawić Home Assistant (do automatyki domowej), Pi Hole (do blokowania reklam) i chyba tyle. Dysk jest jeden 10TB i później może wrzucę drugi taki sam jak będzie potrzeba.

Chciałbym mu dodać trochę pamięci (8GB w całości chyba mi wystarczy)

Obecnie jest tam fabryczna 4GB Adata AD4S2400J4G17-BHYZ.

Zastanawiam się czy:
- dokupić drugą taką samą używaną kość 4G (od kogoś kto zmieniał na większą i to jest najtańsza opcja)
- odkupić używaną 1 kość 8GB z Qnapa (tylko ją jedną włożyć bez tej 4gb i mieć jakąś możliwość rozbudowy w przyszłości, ale raczej więcej mi nie będzie potrzebne w ciągu roku lub dwóch)
- kupić komplet 2 kości po 4GB w wersji DUAL (ale co mi to da? bo nie wiem o co chodzi z tym DUAL a pisze przy niektórych opisach Ramu do Qnapa)
- kupić komplet 2 kości po 8GB w wersji DUAL (jak wyżej + pewnie będzie to nie wykorzystana pamięć która będzie się marnować i czy nie szkoda wydawać kasę na mój użytek?)

Najbardziej zastanawia mnie to DUAL - co to jest i co daje? Szybsze działanie pamięci w parze? Czy że muszą być 2 te same żeby działały? Bo tego akurat nie ogarniam. Jeśli nic mi realnie to nie da, to chyba najlepiej kupić drugą taką samą kość z wymiany od kogoś kto wkładał więcej Ramu i cieszyć się z sprzętu, a gdy minie trochę czasu i będzie mi mało pamięci to kupić 2x8 (których teraz chyba nie potrzebuję)

Chyba że da się zrobić by mieć 12GB Ram (moje 4GB + 8GB odkupionych z innego Qnapa)

Będę wdzięczny za pomoc bo sam nie wiem jak ugryźć temat.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
1. Ile masz RAMu obecnie ?
2. Ile % jest zajete ?
3. HA potrzebuje około 1 GB RAMu (zakładam że coś tam będziesz dzióbał w tym dockerze) , normalnie 512 MB
PIHole - 512 MB (zakładam że w VM)

8 GB RAM styknie.

Co to jest Dual channel – Wikipedia, wolna encyklopedia ? Przeczytaj sobie.
 
1. Obecnie mam 4GB ramu co pisałem w opisie wyżej.
2. Zajęte póki co mam max 35% pamięci
3. Dokładnie tak jak piszesz

Co do Dual Chanel to wiem mniej więcej o co chodzi, ale bardziej wolałbym się dowiedzieć jak ma się sytuacja w Qnapie gdybym dokupił używane kolejne 4GB (takie same jak te w opisie) i czy zadziała wtedy Dual Chanel czy tylko w przypadku pamięci tak opisanych w komplecie.

W skrócie czy moja pamięć 4GB + druga taka sama = praca w Dualu? Czy muszę kupić 2 nowe z takim dopiskiem (Dual Chanel) żeby był Dual?

Jeśli nie zadziała Dual z moją kością, to czy nie bardziej logiczne wydaje się dokupić 8GB w jednej kości i mieć 12GB bez Duala?

Mam nadzieję że w miarę logicznie to opisałem. Proszę o pomoc ;)

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
widzę że nie przeczytałeś opisu na wikipedii - bo zostały zadane pytania na które ten opis (wiki) odpowiada.

mam nadzieję że to też jest logiczna odpowiedź.
 
Przeczytałem ale chodzi mi konkretnie o QNAPa, a nie o zwykłego kompa czy laptopa. Jak wiemy nie wszystkie kości pamięci działają z Qnapem a co dopiero mówić o Dualu, stąd moje pytania (może oczywiste w kwestii komputerów, ale nie oczywiste w sprawie Qnapa)

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
I żeby nie było że jestem leniwy to szukałem i na forum i na innych stronach ale nie ma jednoznacznych odpowiedzi. A używane kości 4 lub 8GB są na sprzedaż nawet na naszym forum.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
Wszystko super, ale u mnie jest DDR4 i ciągle nie mam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

Używane pamięci 4 i 8GB o których mówię są wymontowane z nowych lub mało używanych Qnapów, więc wiem że są kompatybilne z TS-253D, ale ciągle zostaje kwestia Duala (czy będzie działał z moją bazową kością 4GB z Qnapa) lub połączenia 4+8GB czy zadziała żeby było 12GB (czy w ogóle się uruchomi - czy nie będzie konfliktu pamięci? )

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
o pardonsik - 253D faktycznie ma DDR4

Mam informacje że nierówne (4+8) rozmiary pamięci działają ludziom (parę postów jest na forum).

Osobiście mam 2x 4GB różnych producentów: AData (przyszła z nasem) i Kingston (HMA851S6CJR6NVK), czy moje pamięci działają jako dual - nie mam pojęcia ,brak jednoznacznej wykładni (teoretycznie - powinny działać)

Kod:
# dmidecode 3.1
Getting SMBIOS data from sysfs.
SMBIOS 3.1.1 present.

Handle 0x0023, DMI type 16, 23 bytes
Physical Memory Array
        Location: System Board Or Motherboard
        Use: System Memory
        Error Correction Type: None
        Maximum Capacity: 32 GB
        Error Information Handle: Not Provided
        Number Of Devices: 2

Handle 0x0025, DMI type 17, 84 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0023
        Error Information Handle: Not Provided
        Total Width: 64 bits
        Data Width: 64 bits
        Size: 4096 MB
        Form Factor: SODIMM
        Set: None
        Locator: A1_DIMM0
        Bank Locator: A1_BANK0
        Type: DDR4
        Type Detail: Synchronous
        Speed: 2400 MT/s
        Manufacturer: A-DATA
        Serial Number: 24170500
        Asset Tag: 9876543210
        Part Number:
        Rank: Unknown
        Configured Clock Speed: 2400 MT/s
        Minimum Voltage: 1.2 V
        Maximum Voltage: 1.2 V
        Configured Voltage: 1.2 V
        Memory Technology: Unknown
        Memory Operating Mode Capability: Unknown
        Firmware Version:
        Module Manufacturer ID: Unknown
        Module Product ID: Unknown
        Memory Subsystem Controller Manufacturer ID: Unknown
        Memory Subsystem Controller Product ID: Unknown
        Non-Volatile Size: None
        Volatile Size: None
        Cache Size: None
        Logical Size: None

Handle 0x0027, DMI type 17, 84 bytes
Memory Device
        Array Handle: 0x0023
        Error Information Handle: Not Provided
        Total Width: 64 bits
        Data Width: 64 bits
        Size: 4096 MB
        Form Factor: SODIMM
        Set: None
        Locator: A1_DIMM1
        Bank Locator: A1_BANK1
        Type: DDR4
        Type Detail: Synchronous
        Speed: 2400 MT/s
        Manufacturer: SK_Hynix
        Serial Number: 14771614
        Asset Tag: 9876543210
        Part Number: HMA851S6CJR6N-VK
        Rank: Unknown
        Configured Clock Speed: 2400 MT/s
        Minimum Voltage: 1.2 V
        Maximum Voltage: 1.2 V
        Configured Voltage: 1.2 V
        Memory Technology: Unknown
        Memory Operating Mode Capability: Unknown
        Firmware Version: 51S6CJR6N-VK
        Module Manufacturer ID: Unknown
        Module Product ID: Unknown
        Memory Subsystem Controller Manufacturer ID: Unknown
        Memory Subsystem Controller Product ID: Unknown
        Non-Volatile Size: None
        Volatile Size: None
        Cache Size: None
        Logical Size: None
 
Myślałem że jak są dwie pamięci to w info będzie pisać czy jest Dual czy nie, ale w spoilerze który dodałeś widzę że piszę u Ciebie "Type detail: synchronus" więc chyba działają w Dualu.

Więc albo kupię 4GB z Qnapa żeby zrobić Dual, albo 8GB żeby mieć 12GB łącznie. Muszę poszukać info jak z działaniem tych 12GB i będę decydował. Dziękuję Ci za naprowadzenie i pomoc.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł lub sugestie to chętnie posłucham.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
więc chyba działają w Dualu
nie do końca prawa - bo to oznacza że obie pamięci korzystając z tego samego sygnały do ustanowienia częstotliwości zegara - co jest jednym z elementów potrzebnych do Duala :|

jak do tej pory,Twoje wykorzystanie ramu nie przekracza 80% - dodawanie ramu mija się z celem ..
no chyba że planujesz bawić się dockerem/wirtualizacją - to fakt 8 GB ramu będzie w sam raz .. nie zapomnij wrzucić zabawek na SSDka - co by szybko chodziły ;)
 
To teraz szukam jak to sprawdzić czy jest Dual czy nie. Będę szukał dalej. Z wirtualizacją to chcę Pi Hole zrobić oraz Home Assistant w dockerze.
Za jakiś czas będę dodawał kolejne usługi ale to jak będę na miejscu pracował a nie w delegacji.

Co do ssd to rozważam jako systemowy dysk + dodatki o których pisałem, a te 10TB które mam do drugiej kieszeni żeby wybudzał się tylko wtedy gdy potrzebny dostęp do jego zasobów.

Raida nie potrzebuję, bo będę go synchronizował co jakiś czas z innym Qnapem w innej lokalizacji, ale to temat na początek przyszłego roku.

Dziękuję za porady

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
usypanie dysków - aha .. czyli kolejny co bedzie płakał nad utratą danych xD
 
usypanie dysków - aha .. czyli kolejny co bedzie płakał nad utratą danych xD
Źle to ująłem. Chodzi mi o nie mielenie głowicą (tryb bezczynności) a nie usypianie. Mam WD Red Pro a tam się nie da usypiać tak w dosłownym znaczeniu jak ująłem to w poprzednim poście.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 
Parkowanie głowicy (tryb bezczynności też tak wykańcza dysk serwerowy? Jeśli tak to zaniecham ten pomysł. Póki co nie bawiłem się w przestawianie zaawansowanych ustawień na Qnapie.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap ts-253d jaki ram
  2. usypianie dysków