Pomoc Pierwsza konfiguracja dysków

tomekbady48

Entry Technician
Q Associate
3 Grudzień 2017
37
2
8
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć,
od kilku dni jestem posiadaczem TS-253D-4GB (laik, moja pierwsza przygoda z QNAP). Sprzęt do zastosowań domowych (archiwizacja, DNLA, zdalnym dostęp). Zgodnie z sugestią @pigers, urządzeniem już się trochę "pobawiłem" i rozgryzłem je pod moje skromne potrzeby (będę to robił nadal, m.in. rTorrent + VPN - tego jeszcze nie próbowałem ogarnąć, zapewne zwrócę sie o pomoc).
Niebawem, wiedząc już to i owo o wymaganych ustawieniach i konfiguracji, chciałbym od nowa postawić czysty system, w związku z czym mam prośbę o wskazanie najlepszych rozwiązań konfiguracyjnych przy posiadanych dyskach: SSD 500 GB (potok 1) i HDD 3TB (potok 2).
1. Jak wskazać dysk SSD jako systemowy?
2. Czy powinienem skorzystać z macierzy RAID przy tak niskich potrzebach, a jednocześnie zróżnicowanych dyskach? Jeśli tak, to której? Chciałbym jednak, aby SSD był tylko systemowy (czy to ma sens ze wzgl. na wagę systemu i aplikacji + wielkość dysku), a HDD na dane. Co wybrać w tym miejscu konfiguracji?
2. Wolumin - jaki najlepiej ustawić wolumin przy dyskach: prosty statyczny, wielokrotny, uproszczony wielokrotny? Czy ów wolumin ustawia się na SSD i HDD czy tylko HDD?
Mam nadzieję, że pytaniami nie robię z siebie totalnego idioty.:uf: Dziękuję za pomoc i poświęcony czas.

P.S. System ponownie postawie wg tutoriala @Silas Mariusz
1) wylacz urządzenie QNAP'a
2) wysuń dyski twarde
3) włącz urządzenie QNAP'a - bez dysków
4) uruchom finder'a i poczekaj az bedzie mozna znalezc za pomoca niego dyski twarde

5) wsuń dyski przy włączonym TS'ie (hot swap) - CZY WSUWAJĄC TYLKO SSD, STANIE SIĘ ON DYSKIEM SYSTEMOWYM (DOT. PYTANIA NR 1)?

6) za pomoca findera przeprowadz inicjacje systemu
 
wsuń dysk SSD podczas w/w procedury i każ go wyczyścić
z racji że będzie jedynym .. to zostanie systemowym
nie zapomnij po zakończeniu instalacji i zalogowaniu .. wejść w zarządzanie dyskami i upewnić się że zostały utworzone foldery domyślne.
 
wsuń dysk SSD podczas w/w procedury i każ go wyczyścić
z racji że będzie jedynym .. to zostanie systemowym
nie zapomnij po zakończeniu instalacji i zalogowaniu .. wejść w zarządzanie dyskami i upewnić się że zostały utworzone foldery domyślne.

SUPER! Dziękuję.

A kiedy włożyć drugi dysk (HDD). Rozumiem, że po zakończeniu instalacji systemu?
I jeszcze sprawa folderów domyślnych - one mają być utworzone na dysku systemowym (SSD) czy HDD na dane, czy tu i tu?

A mogę jeszcze dopytać, jak wg Ciebie skonfigurować RAID (i czy w ogóle) oraz jaki wybrać rodzaj woluminu (teraz mam statyczny na HDD).
Dziękuję.
 
I jeszcze sprawa folderów domyślnych - one mają być utworzone na dysku systemowym (SSD)
Na SSD, i tak nic tam nie będziesz wrzucał.

A kiedy włożyć drugi dysk (HDD). Rozumiem, że po zakończeniu instalacji systemu?
Dokładnie - ale po instalacji programów w QNAPie (container station itp rzeczy).

A mogę jeszcze dopytać, jak wg Ciebie skonfigurować RAID
Nie jest to możliwe w Twojej konfiguracji.

jaki wybrać rodzaj woluminu (teraz mam statyczny na HDD).
Najlepsze praktyki dotyczące pamięci masowej w serwerach QNAP
upload_2021-12-17_11-58-52.png


Jeśli nie chcesz migawek itp bajerów (w końcu robiłeś testy), to statyczny - szybko, konkretnie, bez pierdół. Blokuje to robienie "partycji"*.

Migawki ?
Gruby .. poczekasz na utworzenie przestrzeni .. ale za to będzie ona dostępna od ręki.
Uproszczony - to tylko szybka wersja grubego, tworzenie plików może byc ciutkę wolniejsze.

W/w mają tą zaletę że można zrobić sobie "partycje"*, na poszczególne potrzeby.
Czemu partycja w cudzysłowie ? bo technicznie to nazywa się wolumen .. ale mamy dużo ludzi starszej daty - gdzie łatwiej to tak wytłumaczyć.

Wydajnościowo ? Jeden pies.
Osobiście na systemie (SSD) mam gruby (i nie korzystam z migawek xD), na RAID1 (HDD 2x po 4 TB) - statyczny, a na ostatnim (HDD 10TB) statyczny.
Przeważnie gruby polecam na migawki i na dane ważne (dokumenty/zdjęcia etc).
Statyczny na multimedia - pobrane filmy/seriale etc.

Co zrobisz - Twój wybór.
 

Załączniki

  • upload_2021-12-17_11-55-59.png
    upload_2021-12-17_11-55-59.png
    19,9 KB · Wyświetleń: 96
Jeszcze dwa pytania:
1. Na systemowym SSD będą się instalowały wszystkie nowe aplikacje?
2. Gdy już włożę dysk na dane (HDD), to tam (zarządzeni dyskami) tworzę wolumin statyczny, po czym w utworzonych katalogach archiwizuje dane, itp.? jeszcze sie upewnię - rozumiem, że na HDD nie powstaną foldery domyślne, gdyż system je wcześniej utworzył na SDD?
Dziękuję.
 
1. Na systemowym SSD będą się instalowały wszystkie nowe aplikacje?
Domyślnie tak, czasami można je przenieść.

2. Gdy już włożę dysk na dane (HDD), to tam (zarządzeni dyskami) tworzę wolumin statyczny
tak
po czym w utworzonych katalogach
robię co potrzebuję.

- rozumiem, że na HDD nie powstaną foldery domyślne, gdyż system je wcześniej utworzył na SDD?
Dokładnie - taki jest cel całej tej zabawy. QNAPowy śmietnik na SSD i nie będzie nam bruździł na dysku z danymi.
 
Bardzo, bardzo dziękuję, za cierpliwość, poświęcony czas i pomoc.
Jest weekend, wiec będę mógł działać.

P.S. Nadal (zapewne w niedługim czasie) pozwolę sobie korzystać z Twojej eksperckiej wiedzy. Raz jeszcze dziękuję.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pierwsza konfiguracja
  2. jaki wybrać wolumen
  3. jaki wolumin
  4. jaki dysk
  5. ts-253d
  6. Jak przenieść system z dysku SSD na SSD m.2
  7. TS-253D jaki UPS
  8. konfiguracja dysków
  9. DNLA QTS 5
  10. wolumin tylko dla aplikacji
  11. ts-464 pierwsza konfiguracja
  12. dysk na system i aplikacje
  13. wolumin statyczny
  14. wolumin prosty
  15. domyslne foldery
  16. wolumin uproszczony
  17. Wolumin systemowy
  18. jak ustawić wolumin system
  19. system na QM2 SSD jak przenieść