Pierwszy NAS do domu - pytania i dylematy

zajec

Nowy użytkownik
Noobie
17 Czerwiec 2021
6
1
3
35
QNAP
null
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć, potrzebuję Waszej pomocy. Stoję przed wyborem mojego pierwszego NASa. Ma on służyć mi głównie do domowych zastosowań takich jak:

- kopia zdjęć zrobionych telefonem
- kopia fv firmowych oraz innych danych z dzielności
- po przeprowadzce do domu, Home Assistant na VM
- przez lata zebrałem parę dysków HDD z filmami/muzyką etc chcę to wszystko zebrać w jednym miejscu i mieć dostęp z telefonu
- monitoring

z racji tego, że lubię się bawić technologią i nie mam budżetu kilkunastu tysięcy dlatego szukam ekonomicznego rozwiązania. Zależy mi na kontroli budżetu ale też bezpieczeństwie danych.

Zastanawiam się nad dwoma opcjami:

1.
Qnap TS-251D-2G dodatkowo dokupić osobno odpowiedni ram 2x4GB lub 2x8GB
Dysk 2x 4-8Tb

Ale tu mam pytanie czy ma sens zastosowanie 1 HDD i jeden SSD ? czy lepiej dokupić kartę do rozszerzenia miejsc na dysk PCIe SSD i mieć dwa HDD i jeden SSD ?

2.
Qnap TS-253D-4G
lub
Qnap TS-453Be-2G (+ osobno więcej ramu)


Dyski: czy warto brać pod uwagę Toshiba N300 6 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (HDWN160UZSVA) ? Ma solidne opinie.
Ram: Mam dwie kości HyperX 8GB 2666MHz CL15 myślicie że dadzą radę np. z 251d ?

Jakie inne rozwiązanie proponujecie ? Czy w ogóle dobrym tokiem myślenia idę ?
 
- kopia zdjęć zrobionych telefonem
- kopia fv firmowych oraz innych danych z dzielności
- po przeprowadzce do domu, Home Assistant na VM
- przez lata zebrałem parę dysków HDD z filmami/muzyką etc chcę to wszystko zebrać w jednym miejscu i mieć dostęp z telefonu
- monitoring

do monitoringu tylko osobny DVR - a zwłaszcza jak będzie dom !

filmy , idziesz w dockera i plex/emby (do przemyślenia na przyszłość: Naming and Organizing Your TV Show Files | Plex Support )
HA ? vmka
kopia danych - jeśli NAS jest tylko drugą bądź 3. kopią - spoko , jeśli jedyną - czas na edukacje ! Backup skuteczny, czyli zasada 3-2-1 - BackUp Academy

Kolejna lektura - dzieci oglądają dobranockę, a Ty
Link: https://www.youtube.com/watch?v=AyDR2nPhKds&list=PLJMsEvVyq719mSIjWG0pr26R19BF3ZF6a
, musisz troche wiedzieć co i jak

Generalnie masz celować w nasa z 4 dyskami (jeszcze podziękujesz) na procesorze Intela (żadne ARM, ARmel itp cuda!!).
TS-453D (świeży model ,długie wsparcie)
jeśli to funkiel nówka, to fajne rozwiązanie.

Czemu 4 HDD ?
Dysk #1 - system na SSD minimum 250 GB , Szajsung EVO 500 GB kosztuje 300 ziko ...
Dysk #2 , #3 - dane ważne - spiąć je w RAID1 + migawki , dyski mechaniczne 5 TB ?
Dysk #4 - dane śmieciowe - filmy , pobierane dane ;) , dysk mechaniczny

stwierdzasz mało/za wolno ? dokupujesz adapter na PCI z portami SSD m2 - i tam dokładasz sobie 2x SSD w M2 jako CACHE R/W - no szybicej się nie da , w tych piniondzach ;P

RAM ? 8 GB - vmka wciągnie swoje 2 GB, docker 2-3 GB , sam qnap 1 GB , zostało 3 GB ... lubisz sie pobawić ? przyda się !

Co jeszcze ? UPS ! Od 4 lat tłukę na forum , nie chcesz odzyskiwać nasa jak ci zabrakło prądu podczas aktualizacji firmware !


Jak już kupisz nasa - wgraj dane - ale pobaw się przez miesiąc czy dwa
jak juz ogarniesz co chcesz (mam w pracy ziomka co zrobił na odwrót) , robisz sobie dokumetnacje ( screenshoty programów + ustawienia) i KASUJESZ zawartość nasa do ZERA łącznie z zawartością dysków !!
i ustawiasz nasa od zera, ale RAZ a dobrze !

jak już ułożysz się z nasem
to pamiętaj o:
  • przed upgradem FW, robisz kopię zapasową ustawień i wrzucasz w chmure jak onedrive/dropbox nawet w poczte
  • przed upgradem FW, wyłączasz wszystkie dodatkowe aplikacje z AppCenter (i nie tylko) , restartujesz nasa (tak !) i dopiero po restarcie wgrywasz nowy firmware - przeważnie po upgrade FW jest restart (robisz go ...) i sprawdzasz swoje dane (kluczowe foldery itp rzeczy) i włączasz aplikacje + kolejny restart
    - proces jest dłuższy ale zapewnia większe bezpieczeństwo .. zwłaszcza jak lubisz grzebać w nasie ... uwierz mi ;) ).
 
  • Lubię to
Reakcje: ziouosan i Kong
Ok, dziękuję za cenne wskazówki. Sprawa sprorwadza się do wyboru:

Porównanie produktów - x-kom

QNAP TS‑453D‑4G (4xHDD, 4x2.0‑2.7GHz, 4GB, 5xUSB,2xLAN)
vs
QNAP TS‑253D‑4G (2xHDD, 4x2.0‑2.7GHz, 4GB, 5xUSB,2xLAN)

Różnica w cenie ok 800 zł i w protokołach sieciowych reszta ta sama. Wole jednak TS 253D po za 800 zł kupię już jeden dysk albo dwa używane serwerowe, powiedzcie mi jeszcze proszę czy ram HyperX 8GB 2666MHz CL15 będzie odpowiedni ? mam dwie kości 2x8Gb więc byłoby idealnie.

Oraz co do dysków, Toshiba N300 6 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (HDWN160UZSVA) jest ok czy coś innego szukać ?
 
Oraz co do dysków, Toshiba N300 6 TB 3.5'' SATA III (6 Gb/s) (HDWN160UZSVA) jest ok czy coś innego szukać ?
Internety mówią, żeby unikać dysków SMR, a on chyba właśnie taki jest.
 
No, dobrze to jaki dysk polecasz? oraz ten ram, ktoś może podpowiedzieć coś więcej?
 
Ja jestem właśnie po zakupie mojego pierszego NAS'a TS-230 i teraz wiem, że gdybym miał wybierać to z pewnością bym kupił jakiegoś z 4 dyskami lub co najmniej 2 HDD i PCie SSD. Różnica w cenie jest spora żeby kupić takiego z czterema dyskami bo x2 lub x3 to co TS-230. Ramu nie zużywa mi dużo bo połowę, ale procek jest często i gęsto obciążony, no ale to budżetówka.
 
No, dobrze to jaki dysk polecasz? oraz ten ram, ktoś może podpowiedzieć coś więcej?
NAS 251D kupiłem do razu z RAM16 od nich: Sklep Komputerowy ProLine.pl
Możesz zadać im pytanie co tam siedzi, ja nie sprawdzałem :)
Na forum był już gdzieś wątek o RAMie, poszukaj, jeżeli nikt nie odpowie.
Dysk - Zgodnie z forumowymi doradcami skupiłem się na dyskach EFRX, chciałem też mniejszą prędkość, żeby było ciszej i wybrałem o ile dobrze patrzę te WD Red 4TB 3,5" (WD40EFRX)
Nie jestem specjalistą, opierałem się tylko na opiniach innych.
 
QNAP TS‑453D‑4G
do tej serii masz kupić pamięci SODIMM DDR4 LP

najlepiej żeby zrobił to za ciebie sklep , tak jak miał to @robertrobo - czemu ? bo możesz mieć pecha jak ja (czytaj nas nie łyka więcej niż 8 GB RAMu), a ja mam TS-653D ;P

Niestety dyski 2-6 TB mają przeważnie SMRa ... na pewno nie potrzebujesz 8 TB ??
czemu nie SMR ? bo potrzebują one czasu na skasowanie danych (cena nowej technologii)
to nie jest tak że są be, po prostu kupując je - trzeba mieć z tyłu głowy że tego nasa nie wyłączamy i będzie potrzebował dużo wolnego czasu na wewnętrzną reorganizacje dysków SMR (zwłaszcza na początku , jak wgrywasz dużo danych i przesuwasz je)
 
No, dobrze to jaki dysk polecasz? oraz ten ram, ktoś może podpowiedzieć coś więcej?
NAS 251D kupiłem do razu z RAM16 od nich: Sklep Komputerowy ProLine.pl
Możesz zadać im pytanie co tam siedzi, ja nie sprawdzałem :)
Na forum był już gdzieś wątek o RAMie, poszukaj, jeżeli nikt nie odpowie.
Dysk - Zgodnie z forumowymi doradcami skupiłem się na dyskach EFRX, chciałem też mniejszą prędkość, żeby było ciszej i wybrałem o ile dobrze patrzę te WD Red 4TB 3,5" (WD40EFRX)
Nie jestem specjalistą, opierałem się tylko na opiniach innych.


Jak daje radę NAS 251D ? rozumiem, że masz 2x4TB WD Red i zapewne spięte Raid 1 ?

Ja idę trochę od drugiej strony czyli:

Oczytałem si troszkę, szczególnie zagraniczne portale i WD Red coraz częściej ma słabe opinie, więc wybieram Seagate IRONWOLF CMR 4TB 5900obr. 64MB, osobiście także mam złe doświadczenie z WD także spróbuję z seagate, 2x 4TB na moje potrzeby będzie odpowiednie spięte w RAID 1+ jeden SSD ale tu nie wiem jaki wybrać SSD może jakaś podpowiedź ?

Co do samego pudła to decyduję się na QNAP TS-453D

Kupię go z kością ram 8GB i miejscem na dołożenie drugiej.

Co sądzicie o takiej konf. ?
 
Jak daje radę NAS 251D ?
To mój pierwszy NAS. Ramu mam nadmiar. Procek daje radę. Jestem naprawdę zadowolony, spełnia on moje wymagania w 100%.
Wykorzystuję do ściągania i oglądania filmów. NAS chodzi na okrągło, głównie do synchronizacji dużej ilości plików (grafika komputerowa).
Do tego zdjęcia. Synchronizacja komputer w domu <-> NAS <-> komputer w pracy. Dwie osoby mają dostęp przez Qphoto do zdjęć domowych.

rozumiem, że masz 2x4TB WD Red i zapewne spięte Raid 1 ?
Tak. Z perspektywy czasu podpiął bym SSD pod system, ale teraz nie chce mi się kombinować :)

WD Red coraz częściej ma słabe opinie
Z SMR pewnie tak jak wszystkie nowe dyski. Mi do tej pory żadne WD nie padło, zarówno dyski wewnętrzne jak i zewnętrzne. Na pewno nigdy nie wezmę już seagate barracuda, padły mi dwa... a miały być takie super :)

SSD może jakaś podpowiedź ?
Do komputerów stacjonarnych brałem zawsze najtańsze i nigdy nie miałem kłopotów.
 
Reasumując:

QNAP TS-453D
8/16Gb Ram
2x Seagate IRONWOLF CMR 4TB (jak budżet pozwoli to 3 dysk doleci)
1x SSD 512Gb

Taki pakiet do moich wymagań raczej starczy? Chce zrobić to solidnie i mieć spokój na lata.
Coś możecie doradzić więcej czy po prostu zamawiać i zaczynać zabawe ?
 
Gdzie UPS ?!

aen.pimg.jp_039_813_410_1_39813410.jpg
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
UPS zostanie zamontowany centralnie na etapie wykańczania domu, konkret który podtrzyma ok 3h zasilanie całości ale to temat na przyszły rok :) dziękuję bardzo za wsparcie i podpowiedzi.
 
to kup sobie teraz jakiś używany UPS tak żeby podtrzymał qnapa w razie mignięć prądu. ja mam CyberPower DX650E i daje radę podtrzymując mi całego małego racka domowego ;)

co do NAS to bardzo dobrze że zdecydowałeś się na 4 dyskowca. przyda się na pewno.
 
nie łaska swój temat otworzyć ?!
Cześć, zamiast tworzyć nowy temat spróbuję się podpiąć pod ten, gdyż jest ciekawy i dostarczył mi kilku informacji ;).

Aktualnie posiadam QNAP TS-251B-4G z 2 x HDD Seagate IronWolf 4TB spięte w Raid 1 + 1 sztuka HDD 4TB jako zewnętrzny backup. Zaczyna brakować mi miejsca, więc szukam rozwiązania. Wymiana dysków na większe to już konkretne koszty dla mnie, zbliżające się do ceny 4ro zatokowych NASów. Może właśnie to byłoby dobre rozwiązanie + dokupienie kolejnych 4TB dysków.
NASa używam póki co przede wszystkim do trzymania kopii zapasowych większości plików z różnych urządzeń + dostęp do nich również z różnych urządzeń w razie potrzeby.
Po przeczytaniu XX tematów najczęściej zalecany upgrade to albo TS-453D albo przesiadka na S DS920/postawienie czegoś własnego... póki co zostanę przy QNAP. Póki co myślę o dokupieniu kolejnego IronWolfa dającego mi 4 x 4TB spięte w Raid 10, co mi da 8TB przestrzeni przy zachowaniu sensownej prędkości (tak przeczytałem w internetach). Nie korzystam z serwera na bazie dziennej, więc chyba nie ma sensu instalować dodatkowo SSD na system/cache (z tego co czytałem, nie odczuję różnicy/nie opłaca się). Czy powyższe rozwiązanie będzie ok? Jeżeli tak to zastanawiam się nad 2 sprawami:
1. Pytanie pewnie retoryczne, ale zapytam :p. Dodatkowy zapasowy dysk powinien być wielkości 8TB aby zrównać się z wielkością dostępnej przestrzeni w NAS i kopie zapasowe będą normalnie się tworzyły na nim?
2. Jak powinna wyglądać migracja? Zaczynając od bardzo bardzo początku, czyli wyjęcia nowego NASa z pudełka? Przełożenie dysków do niego i przy pierwszym uruchomieniu nowy NAS wszystko sobie poukłada/odtworzy system ze starego NASa, później dołożyć kolejne 2 dyski przy włączonym/wyłączonym serwerze i przekonwertować(?) Raid 1 na Raid 10 kilkoma kliknięciami?

Będę wdzięczny za pomoc ;).
 
A myślałeś o odbudowach rozszerzających?
 
Pytanie dla kolegów, którzy kupili swoje nasy z “dopakowanym” RAM-em.
Czy moglibyście sprawdzić, jakie kości macie tam włożone?
 
Qnap lubi Cruciale i Cruciale lubią Qnapa.
 
Qnap lubi Cruciale i Cruciale lubią Qnapa.
Wczoraj odesłałem polecane tu Cruciale, ponieważ nie zabanglało :)
Dziś przyszły Patrioty model PSD48G266681S 8GB PC-21300 2666MHz CL19 1.2V i zadziałały na moim ts-253D. MOżna dodać do listy kompatybilności.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Ts-253d
  2. toshiba n300
  3. n300
  4. dysk zewnętrzny usb
  5. ts-253D CL15 RAM
  6. TVS-672n
  7. toshiba
  8. ts-251d
  9. toshiba n300 opinie
  10. qphoto
  11. przełożenie dysków do nowego QNAP