Pierwszy zakup NAS-a: QNAP TS-251 & S DS214PLAY & S DS215+

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
511
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Witam

Proszę o pomoc zastanawiam się nad zakupem pierwszego NAS-a jak w temacie.
Do czego będzie służył.
* mała firma
* backup 3-ch komputerów
* praca na wspólnych dokumentach
* może skoro jest taka opcja może kamerki IP
* torrenty
* udostępnianie materiałów video na warunki domowe (zgrane programy z TV) na wszelakie urządzenia (TV nie ma funkcji smart, chyba nie posiada dlna) link do danych: Toshiba 40VL748 LCD TV 40 inch User Manual

Prowadzę mała firmę w domu więc musi być uniwersalny no oczywiście chcę jak każdy: jak najwięcej funkcji za jak najmniejszą kwotę a zarazem prosty w obsłudze i niezawodny ;)

Obecnie moja praca opiera się na synchronizacji z chmura dropbox, zainstalowałem program na PC i dwóch laptopach, co wrzucę do katalogu dropbox automatycznie ląduje na serwerze tej firmy i jest synchronizowane z innymi komputerami czyli te ściągają te pliki. - to pewnie każdy wie.

1. Nie wiem jaka jest potrzeba funkcja w nas-ach z synchronizacją dropbox lub podobnych skoro dane są na każdym komputerze + na serwerze dropbox po co tu umieszczać jeszcze to na dysku sieciowym ?
Chyba że jeśli dropbox ma ograniczenie 2/5GB a my chcemy skorzystać z 10GB to rozumiem pliki trzymamy u siebie - czy tu o to chodzi ?
Tu mam jeszcze jedno pytanie co do chmury. Przeczytałem jedną opinie:
"To co najważniejsze - chmura - nie działa dobrze nawet po LANie !! Edytowane pliki nie są uaktualniane! Czyli tragedia. Po to kupiłem urządzenie aby nie bawić się w zrób to sam"
Czy dobrze rozumiem: edytowane pliki nie są aktualizowane ?
Czy tak faktycznie jest ?

2. Korzystam z programu fakturującego który działa z poziomu przeglądarki internetowej, do tej pory był wgrany na PC który pracował jako serwer.
Program to: Invoicer - bezpłatne fakturowanie i księgowość przez internet

Proszę jeszcze o posiadaczy wszelakich nas-ów
chcę uzyskać info czy ten program do księgowości można używać w wersji przeglądarki internetowej
program planuje zainstalować właśnie na urządzeniu NAS

3. Do czego służy: L2TP/IPSec (podobno nie obsługuje jej QNAP TS-251)

4. Do czego może służyć opcja virtualizacji w nas-ach QNAP czy to jest przydatne, czy marketingowy chwyt ?

5. który NAS polecacie ?
 
Czołem
1. Nie wiem jaka jest potrzeba funkcja w nas-ach z synchronizacją dropbox lub podobnych skoro dane są na każdym komputerze + na serwerze dropbox po co tu umieszczać jeszcze to na dysku sieciowym ?
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?

RAID to nie kopia zapasowa - dropbox jest fajną alternatywą dla kopia danych POZA siedzibą firmy. Wolę mieć jedną kopię danych EXTRA w chmurze niż nie mieć nic bo prąd przepalił całą elektronikę.

2. Korzystam z programu fakturującego który działa z poziomu przeglądarki internetowej, do tej pory był wgrany na PC który pracował jako serwer.
Program to: Invoicer - bezpłatne fakturowanie i księgowość przez internet

Proszę jeszcze o posiadaczy wszelakich nas-ów
chcę uzyskać info czy ten program do księgowości można używać w wersji przeglądarki internetowej
program planuje zainstalować właśnie na urządzeniu NAS
Dla świętego spokoju zainstalowałbym go w jakimś zwirtualizowanym środowisku, w razie problemów można to bezproblemowo przenieść na kompa czy innego NASa. Z tego co widziałem to zwykły serwer WWW, więc powinien działać.

3. Do czego służy: L2TP/IPSec (podobno nie obsługuje jej QNAP TS-251)
MEtoda dostępu za pomocą VPNa.

4. Do czego może służyć opcja virtualizacji w nas-ach QNAP czy to jest przydatne, czy marketingowy chwyt ?
Bardzo fajny "chłyt marketingowy" bo działa ona (wirtualizacja) ,dość fajnie jeśli ktoś nie ma jakiś specjalnych wymagań co do szybkości. Osobiście korzystam z niej na co dzień, jedna to Linux gdzie śmigają apki pod Linuchem a na Windowsie apki Windowsowe. Ogromna oszczędność czasu i pieniędzy po ustawieniu tego pod własne potrzeby.

5. który NAS polecacie ?
seria TS-451 + 4GB RAM (polecam dokupić samemu, taniej) - ma HDMI, dwa porty LAN, wirtualizacja , wygląda w porządku , bez RAMu będziesz się denerwował że program księgowy muli.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Dzięki za info.

Czyli jednak QNAP nie S ?
DS214PLAY lub DS215+ są słabsze od TS-251 ?

Jak z dopracowaniem programów u QNAP ?
Czy wszystkie funkcje i aplikacje oczywiście te najważniejsze: kopie zapasowe, torrenty, virtualizacja, monitoring są przetłumaczone na Polski ?
A pozostałe są tłumaczone ?
Jak z aplikacjami w sklepie są darmowe czy jakieś licencje ?

Jeśli kupię TS-251 posiada 1GB ramu + dokupić 4 GB w jednej kości to w sumie będę miał 5 GB ?
Jak zauważyłem w ceneo 4GB kosztuje 140zł a 8GB chyba około 180zł może warto kupić w jednej kości 8GB ?

Można z ciekawości wiedzieć jakie to programy używasz w wirtualizacji, nie jestem informatykiem więc nie widzę zastosowań takiej funkcji.
No chyba że jedynie w ten sposób mogę uruchomić ten program księgowy.
Aby zainstalować np. Windowsa na tej wirtualce to należało by mieć licencje czy są jakieś Windowsy specjalne do tego celu ?

A jak z tą synchronizacją czy to prawda że jest problem gdy edytujemy plik a system go nie zaktualizuje na nas.

O co chodzi z tymi dwoma portami LAN, podpina się obydwa do switch-a i jest szybszy transfer ?

A czym się różni model TS-251C od TS-251 ?
I czy można dokupić pilot z TS-251+ aby działał na TS-251 ?
Czy jednak taniej wyjdzie myszka i zastąpi pilot ?

A jak z aplikacjami na androida czy są archaiczne czy zostały również poprawione z nowym systemem 4.2 ?
Jak funkcjonuje program do kamer w wersji android ?
 
Czyli jednak QNAP nie S ?
pytasz na forum QNAPa o produkt S ? :Dumny:nie znam ich produktów i nie interesuje się nimi.

Jak z aplikacjami w sklepie są darmowe czy jakieś licencje ?
Aplikacje od producenta są bezpłatne.

Jeśli kupię TS-451 posiada 1GB ramu + dokupić 4 GB w jednej kości to w sumie będę miał 5 GB ?
Jak zauważyłem w ceneo 4GB kosztuje 140zł a 8GB chyba około 180zł może warto kupić w jednej kości 8GB ?
Doczytaj na forum. Ja podsumuje to tak - albo dwie takie same kości albo jedna.

Można z ciekawości wiedzieć jakie to programy używasz w wirtualizacji, nie jestem informatykiem więc nie widzę zastosowań takiej funkcji.
No chyba że jedynie w ten sposób mogę uruchomić ten program księgowy.
MySQL, SickGear, rsync, pare skryptów pod Linuchem i coś tam jeszcze.
Windows - utorrent, IdleMaster, Steam i jakieś inne pierdółki.

Czemu uruchomił bym to pod Wirtualnym Linuxem ? Bo nie muszę kupować licencji pod Windowsa, mogę bez większych problemów przenieść całego Linuxa na jakikolwiek inny sprzęt i dalej pracować z tymi samymi danymi, ba jest wiele narzędzi ułatwiających pracę na Linuxie jak Webmin itd.

Aby zainstalować np. Windowsa na tej wirtualce to należało by mieć licencje czy są jakieś Windowsy specjalne do tego celu ?
j/w


A jak z tą synchronizacją czy to prawda że jest problem gdy edytujemy plik a system go nie zaktualizuje na nas.
Za mało informacji żeby konkretnie odpowiedzieć na to pytanie.

O co chodzi z tymi dwoma portami LAN, podpina się obydwa do switch-a i jest szybszy transfer ?
Jeśli masz taki fajny switch co potrafi sobie z tym poradzić to tak, ale pewnie masz najtańszy więc nic tym nie zyskasz.

A czym się różni model TS-451C od TS-451 ?
451C ? Skąd to wytrzasnąłeś ? Linka poproszę.

TS-451+ aby działał na TS-451
NIe prościej kupić model z + ? różnica jest śmieszna.
 
Poprawiłem błąd w opicie miałem na myśli TS-251C

A czym się różni model TS-251C od TS-251 ?
I czy można dokupić pilot z TS-251+ z 2GB kosztuje:1460zł a TS-251 z 1GB: kosztuje:990zł
różnica jednak jest nie chcę jednak dopłacać 450zł za pilot i 1 GB ramu

Może warto pomyśleć o bezprzewodowej myszce która zastąpi pilot ?

A jak z aplikacjami na androida czy są archaiczne czy zostały również poprawione z nowym systemem 4.2 ?
Jak funkcjonuje program do kamer w wersji android ?
 
Seria C nie ma możliwości HotSwap, nie można dodac ramu i dalej nie chce mi się czytać
Kod:
https://www.qnap.com/i/pl/product/contrast.php?cp[]=195&cp[]=142&cp[]=186

albo zapłacisz teraz albo później , bo wygoda jest płatna.
A jak z aplikacjami na androida czy są archaiczne czy zostały również poprawione z nowym systemem 4.2 ?
Jak funkcjonuje program do kamer w wersji android ?
Nie wiem. Ja do kamer mam DVR i on się tym zajmuje.

Jeśli chcesz mieć kamery, wirtualizacje i multimedia po HDMI to jesteś w błędzie - zaraz zabraknie ci mocy w NASie.
Jak przesadzisz z potrzebami to guzik z tego będzie działać.
 
hmm pewnie tak
Do monitoringu mam 3 letni DVR z dwiema kamerami ale kamerki IP mają fajną rozdzielczość / jakość

Czyli TS-251

A jak to jest z tymi dyskami do nas-ów.
Każdy producent wprowadził je do oferty, czy warto je kupować np. WD RED czy wystarczy tradycyjny dysk pod peceta ?
Tradycyjny jest sporo tańszy.
 
Tradycyjny dysk jest przystosowany do zwykłej pracy kilka godzin na dobę. Nie są więc one gotowe do pracy ciągłej.

Dyski WD Red to jedna wielka ściema. Przechodziłem ostatnio z nimi dość ciekawy problem w pewnej z fabryk gdzie kupili tych dysków 2x 16. Okazało się, że nie są w stanie pracować w konfiguracjach RAID większych niż 4 dyski. Więc co to za dyski do serwerów NAS?
Polecam zatem dedykowane dyski Seagate serię NAS HDD lub inne lepsze od WD Red albo Toshibe.
 
Ale problem dotyczył połączenia więcej niż 4 dysków ?
Ja planuję 2 więc chyba nie będzie problemu.

Dlaczego pytam, od blisko 10 lat działa PC jako taki "serwer" / NAS na własne potrzeby pierwszy to był PII później PIII od 2 lat Athlon XP i od samego początku były włożone do niego typowe najtańsze dyski WD i Seagate. Teraz nie dama głowy ale WD kupiłem używany kto wie jak ktoś o niego dbał.
Ale wszystkie działają do dzisiaj !
Tyle lat działały ciągle przez 24h

No ale to chyba produkty z przed czasów korporacyjnych cięć, oszczędności w materiałach.

Albo to prostu to marketingowy produkt dyski NAS skoro jest nisza na tego typu produkty.
10 lat temu również były serwery dyski działały cały czas gwarancja była tak samo długa na tradycyjne typowe dyski jak teraz na te serwerowe.

Według mnie technika się nie zmieniła dyski były doprowadzone do perfekcji tylko teraz ewentualnie mogą umieszczać gorsze elementy w porównaniu do tych z paru lat do tyłu aby klienci odczuli różnice.
Druga wersja to to że w środku mechanika jest ta sama jedynie coś z ta oszczędnością energii może być o tym czytałem, poza tym wydaje mi się że po prostu to tylko naklejka z inną nazwą aby zarobić więcej pieniędzy na tym samym produkcie.
Tak jak to było z blokowaniem mnożników w procesorach CPU GPU ten sam produkt ale sztucznie okrojony.

Porównuję dyski:
* typowy tani dysk gwarancja 2 lat (nikt nie zabrania aby pracował 100% cały czas)
* dysk do NAS gwarancja 3 lat - według mnie mała różnica gwarancji w stosunku do ceny

Jeśli dysk się sypnie to sypnie pech jeśli 3 roku wówczas był by na gwarancji ale zastanawiam się czy ten typowy nie wytrzyma co najmniej 4-5 lat.
A jeśli padnie to zakup nowego tradycyjnego jest tańczy, mało tego w tej samej cenie dostaniemy większy.
 
Według mnie technika się nie zmieniła dyski były doprowadzone do perfekcji tylko teraz ewentualnie mogą umieszczać gorsze elementy w porównaniu do tych z paru lat do tyłu aby klienci odczuli różnice.
Ja tam odczułem różnicę. 640GB dyski z przed paru lat a obecne 6TB to jednak jakiś skok :) Gęstsze upchanie danych na talerzach to i bardziej precyzyjna praca głowicy i reszty gratów, wiec mniejsza rezerwa na błędy.

Podsumowując jaki byś dysk nie kupił to i tak padnie. Jeden wcześniej drugi później. Okresowy backup i w warunkach domowych możesz brać co wolisz.
 
Dlaczego pytam, od blisko 10 lat działa PC jako taki "serwer" / NAS na własne potrzeby pierwszy to był PII później PIII od 2 lat Athlon XP i od samego początku były włożone do niego typowe najtańsze dyski WD i Seagate. Teraz nie dama głowy ale WD kupiłem używany kto wie jak ktoś o niego dbał.
Ale wszystkie działają do dzisiaj !
Tyle lat działały ciągle przez 24h
To nie te czasy. Nie ma dziś ani u WD ani u Seagate machanizmów, za które można poświadczyć.

FYI: Mój niezniszczalny rzekomo WD Black mający 5 lat gw. wylądował na RMA, aż 2 razy zaraz 3mc po zakupie.

Porównuję dyski:
* typowy tani dysk gwarancja 2 lat (nikt nie zabrania aby pracował 100% cały czas)
* dysk do NAS gwarancja 3 lat - według mnie mała różnica gwarancji w stosunku do ceny

Jeśli dysk się sypnie to sypnie pech jeśli 3 roku wówczas był by na gwarancji ale zastanawiam się czy ten typowy nie wytrzyma co najmniej 4-5 lat.
A jeśli padnie to zakup nowego tradycyjnego jest tańczy, mało tego w tej samej cenie dostaniemy większy.
Jesteś konsumentem. Za producentem stoi wielka korporacja, która liczy miliony i Twoja dedukacja to albo wynik prawidłowego marketingu i PR'u (Public Relations) albo wynik nieudolnej pracy ich konkurencji.

Według mnie technika się nie zmieniła dyski były doprowadzone do perfekcji tylko teraz ewentualnie mogą umieszczać gorsze elementy w porównaniu do tych z paru lat do tyłu aby klienci odczuli różnice.
Druga wersja to to że w środku mechanika jest ta sama jedynie coś z ta oszczędnością energii może być o tym czytałem, poza tym wydaje mi się że po prostu to tylko naklejka z inną nazwą aby zarobić więcej pieniędzy na tym samym produkcie.
Tak jak to było z blokowaniem mnożników w procesorach CPU GPU ten sam produkt ale sztucznie okrojony.
I tu się mylisz.
Nie ma znaczenia czy zwolenik WD czy Seagate, każdy pamięta w 2006-2008 roku dyski Seagate Baracuda ES.2 tzw. Nearline, które nie dość, że miały 5 lat gw. to jeszcze były szybkie i przystosowane do pracy ciągłej.

Te dyski u mnie potrafiły pracować 7-8 lat przez 24h/dobę.

Dla nas konsumentów świadczyło to o jakości firmy Seagate. Jednak dla korporacji, która jest ich producentem niekoniecznie i w stosunku do innych firm przynosiły kolosalne straty. Z doświadczenia firm SI oraz end-user'ów, które są zwolennikami WD, mam milion powodów, aby powiedzieć, że WD to kupa. Niestety znajdzie się też kilka powodów dla, których powiem, że Seagate to kupa. Jednak te najbardziej krytyczne dotyczą wyłącznie firmy WD.

Jestem od lat zrażony do firmy WD i narazie się to nie zmieni. A chociażby dlatego, że udowodnili iż SMART to czarna skrzynka, która mnie informuje "bye bye data" - a w Seagte SMART to informacja, że mam czas na granie danych.

Do tego produkowane przez WD dyski dla NAS'ów, które kompletnie nie są dedykowane do pracy grupowej.

W mojej opinii WD jest kompletnie przegrane.
 
Każdy ma swoje doświadczenia /przyzwyczajenia :), ja np nie lubię seagate mimo że mam okaz działający już ponad 10 lat, raz w desktopie, innym razem jako zewnętrzny, często podpięty na pająka lezy/stoi na podłodze, taki mój "casio gshock", nie lubię ich za głośną pracę i tyle. W nas mam 3x wd red i jednego wd green (ze zmienionym parametrem usypiania, fabrycznie spał chyba co 8s,jakiś obłęd), green działał też w moim poprzednim nas (ten sam dysk), w codziennej pracy nie widzę różnicy między red a green. Co mnie w nasach dziwi to że producenci nadal robią montaż HDD w blaszanych ramkach, dzięki czemu pięknie wszystkie wibracje przenoszą się na obudowę, inne dyski itd, czemu nikt nie zastosuje jakiegoś montażu z tłumieniem drgań?..... spisek żarówkowy?
 
też 512 ... ale pamiętaj że mówimy o GOŁYM systemie.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. zmiana parametrów dysku