Pierwszy zakup NAS-a: QNAP TS-251 & S DS214PLAY & S DS215+

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
Nie miałem takiego scenariusza, bo w domu tylko NAS ma static IP a reszta urządzeń ma rezerwację z puli adresów DHCP. W pracy wszystkie urządzenia mają rezerwowane IP z puli adresów DHCP. Wyjaśnisz co się musi stać, żeby adresy się "najeżdżały"? :)
 
pytałem jak zainstalować program na nas-ie producenta i napisał:

"Mapujemy dysk jako sieciowy np pod literę S: i dalej wszystko robimy tak jakby było lokalnie,
na pozostałych komputerach też mapujemy ten sam dysk i tworzymy skrót na pulpicie "

O co chodzi z mapowaniem dysku, odpowiedz odnosiła się do instalacji programu w wersji desktop na nas-ie ale bez wirtualizacji.
 
Pytałem ponieważ wcześniej był poruszany ten temat i miałem odpowiedź z wirtualizacją, natomiast producent programu zaproponował inne rozwiązanie omijające virtualizację dlatego chce się skonsultować.
 
Wydaje mi się że @dziadek-NET chciał zainstalować to oprogramowanie natywnie na NASie, a nie użyć NASa jako dysku do instalacji programu ;-)
 
mnie to wygląda na zwykłe udostępnienie plików z bazą programu - ale nie znam sie na tym programie :p
 
DHCP musi przydzielic adres IP, który jest juz zajęty? Przeciez DHCP nie kontroluje wpisanych adresów IP na urzadzeniach sieciowych.

Jeśli w sieci mamy wszystkie sprzęty ustawione na korzystanie z DHCP i po stronie DHCP rezerwację adresów IP (static DHCP), to jedynie jakiś użytkownik musiałby użyć statycznego IP z puli adresów DHCP. Ale wtedy to jego problem, że mu "nie działa" :) Teoretycznie może się więc tak zdarzyć...
W pracy zrobiłem wszystko na static DHCP i jest OK, nie ma problemu z zabieraniem laptopów na wyjazdy, bo konfiguracja w komputerze jest przecież pod DHCP, więc działa od kopa z różnymi hotelowymi sieciami, modemami 3G/LTE itd. Wolę więc DHCP i prostą konfigurację w jednym miejscu, niż na każdym sprzęcie ustawianie statycznego IP.

@dziadek-NET - jeśli chcesz zainstalować ten program natywnie na NASie to musi być jakaś wersja którą można na NASa wrzucić. To co pisze ten producent o mapowaniu dysku na bank nie pozwoli na instalację bezpośrednio na NASie.
 
DHCP musi przydzielic adres IP, który jest juz zajęty? Przeciez DHCP nie kontroluje wpisanych adresów IP na urzadzeniach sieciowych.

Jeśli w sieci mamy wszystkie sprzęty ustawione na korzystanie z DHCP i po stronie DHCP rezerwację adresów IP (static DHCP), to jedynie jakiś użytkownik musiałby użyć statycznego IP z puli adresów DHCP. Ale wtedy to jego problem, że mu "nie działa" :) Teoretycznie może się więc tak zdarzyć...
W pracy zrobiłem wszystko na static DHCP i jest OK, nie ma problemu z zabieraniem laptopów na wyjazdy, bo konfiguracja w komputerze jest przecież pod DHCP, więc działa od kopa z różnymi hotelowymi sieciami, modemami 3G/LTE itd. Wolę więc DHCP i prostą konfigurację w jednym miejscu, niż na każdym sprzęcie ustawianie statycznego IP.
1) Nie ma czegoś takiego jak Static DHCP
2) Jest albo Static, albo DHCP
3) Jeśli używasz Static+DHCP to wiedz, że kiedyś DHCP przydzieli Ci adres, który jest już "Static"
A dobra już wiem co nazywają static dhcp. Listą adresów przydzielanych przez DHCP. To jest okay...
 
Mozcze być DHCP + ręczny adres IP. Jak Ci się nie chce konfigurować adresów DNS i reszty, a IP chcesz mieć stały. Co często robię na macu ;-)
A to po to, żeby dostać się na swojego kompa z zewnątrz jeśli przyjdzie ochota.
 
Pierwszy z brzegu link o tym, czego nie ma ;)
Static DHCP - DD-WRT Wiki
Niech będzie, że to niepoprawna nazwa na rezerwację adresów IP dokonywaną dla klientów przez serwer DHCP. Static lease, fixed lease, static DHCP, różnie to zwą...

DHCP niekoniecznie przydzieli adres, który jest już static, bo nie mam DHCP na pełnej puli adresów możliwych w sieci. Poza tym można kombinować z VLANami, statycznym routingiem itp. żeby ominąć ten problem. Uważam jednak, że static DHCP to najlepsza opcja w sieci, gdzie jest więcej niż kilka a mniej niż dziesiątki sprzętów. W domu może i łatwo ustawić statyczne IP dla wszystkich sprzętów, zwłaszcza dla NASa, do którego przecież raczej każdy chce się dostać z LANu i z zewnątrz :)
 
To się różnie nazywa, u mnie Reserved IP i przydzielane jest na podstawie mac adresu karty (po powiązaniu mac z danym IP jest ono "wyjete" z puli, nie ma się co bać że zostanie komuś udostępnione)
 
Czy ktoś próbował umieszczenie w bankach pamięci kombinacji 1+4 albo 1+2 lub 2+4 ?
Chodzi o różną pojemność obu kości.
 
nie działa to - RAM musi być taki sam w obu gniazdach (1+1, 2+2, 4+4 itd) albo jedna kość w slocie nr 1.
oczywiście kość musi dopasowana do NASa - ale to jest przewałkowane na forum - szukanie NIE BOLI.

Coś jeszcze ?
 
Dzięki za odpowiedź
Nie o pamięci miałem info wcześniej
Wszystkie KVR16LS11/2, KVR16LS11/4 lub KVR16LS11/8
Właśnie w tym momencie uruchamiam pierwszy raz TS-251
Zatrzymałem się w pozycji:
Wolumin
1. Wolumin statyczny (pojedynczy wolumin)
2. Grupy (wiele woluminów)
3. Uproszczony Wolumin (wiele woluminów)

Który mam wybrać ?
Co jest najbardziej korzystne popularne ?
Jeśli 2 lub 3 jaką przestrzeń max ?

Mam dwa dyski 3TB
Planowany RAID 1
 
a zaznaczać te:
* Szyfrowany wolumen (NAS jest w domu)
* Skanowanie uszkodzonych sektorów
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. zmiana parametrów dysku