Planowanie zakupu QNAP TS-473-8GB

Adaware

Nowy użytkownik
Noobie
31 Styczeń 2021
6
0
1
68
QNAP
TS-x20U/TS-x21U
Ethernet
Thunderbolt 20Gb/s
Dzień dobry,

Planuję zakup QNAP TS-473-8GB i prosiłbym o doradztwo ws doboru akcesoriów do niego. Czytałem opinie, że dobrze jest dokupić dysk SSD na system i kości pamięci RAM 2x8GB. Jestem kompletnie w temacie zielony, czy faktycznie jest sens dokupywać te dodatki, QNAP ma spełniać dwie funkcje - jedno to przechowywanie archiwum rodzinnego, a drugie to umożliwiać swobodny dostęp do mediów z poziomu programu montażowego, dlatego zależy mi na szybkim transferze danych w obie strony.
Jakie dyski są teraz polecane, planuję włożyć do NAS 4 dyski HDD i spiąć je w RAID 10, jakie mogą osiągnąć orientacyjnie prędkości zapisu/odczytu?

Z góry dziękuje za pomoc,
Pozdrawiam
 
Na początek kup jeden dysk SSD M.2 SATA (tylko nie NVMe bo takich TS473 nie wspiera) i zainstaluj na nim system. Drugie gniazdo M.2 zostanie Ci wolne na przyszłość. Pozostałe kieszenie użyj na dyski z danymi i zorganizuj je sobie według własnych potrzeb. Wnioskuje że jesteś początkujący, więc raczej na 100% na początku organizację tych dysków będziesz kilkukrotnie zmieniał. Warto takie laboratorium na początku sobie samemu przejść bo to wyjaśnia potem wiele wątpliwości. Dzięki temu że odseparujesz system na SSD od zasobów z danymi nie będzie ciebie bolały takie reorganizacje.
Jeśli masz ograniczone zasoby to na początku zrezygnuj z RAM'u na rzecz systemu na SSD. Dodanie RAM'u będzie Ciebie kosztować tylko kilka minut roboty. Przeniesienie systemu na SSD w przyszłości kilka dni (głownie związanych z czytaniem tego forum jak to zrobić) i sporo nerwów.

Co to wydajności to ograniczeniem jest LAN 1GB. Ja mam w nim słabe dyski i transfer bez problemu przekracza 110 MB/s w obie strony na dużych plikach. Niestety to sieć jest wąskim gardłem.

Jest w nim w zapasie złącze PCI, w którym można użyć karty z LAN 10Gb, ale ja takiej nie mam więc w tym temacie nie będę się wypowiadał.
 
Dziękuję za cenne rady. Będę się przymierzał do zakupu w połowie lutego.
Jaką pojemność dysku SSD M.2 na system mam zakupić? 512GB wystarczy, czy może potrzeba więcej?

Czy pisząc nt. organizacji dysków, masz na myśli konfigurację RAID?

Pozdrawiam serdecznie.
 
Ja na system mam dysk 500GB, z czego obecnie używam jakieś 150GB, reszta na razie jest nie przydzielona. Zainstalowanych aplikacji mam około 30.
Ta rezerwa daje komfort, aby pobawić się aplikacjami i samemu zdecydować jak je konfigurować, aby działały zadowalająco. Głównie chodzi o wydajność związaną z umiejscowieniem ich plików roboczych.

Obecnie mam dwa dyski spięte w RAID1 (i tu trzymam ważne rzeczy), a dwa pozostałe jako dwa oddzielne dyski (tu trzymam rzeczy, które nie mają dla mnie jakiejś wartości, głównie filmy do obejrzenia, bo jednak multimedia zajmują najwięcej miejsca). Miałem kiedyś RAID5, ale się z niego wycofałem, bo jednak na 4 kieszeniach był dla mnie za mało elastyczny.

Jak postawisz system na SSD M.2 to popróbuj sobie różne konfiguracje dysków HDD. A w szczególności zwróć uwagę jak przy wybranej konfiguracji rozwiązuje się problem braku miejsca. Bo niestety zawsze dochodzimy kiedyś do ściany i pojawia się pytanie jak wymienić dyski na większe. Mądrzejsi ode mnie tu na forum często wskazują cenne rady w tym zakresie więc się nie będę wypowiadał.

Co do RAM'u, to ja od razu zainwestowałem w dwie kości po 16GB i teraz mam łącznie 36GB (2x2 + 2x16). Ale RAM dokupiłem jakieś pół roku po zakupie NAS'a. Trafiłem na dobrą ofertę na jednym z ogłoszeń.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. przeniesienie dysków