Pomoc PLEX a DLNA - Stabilność odtwarzania

Bartasek

Entry Technician
Q Associate
30 Grudzień 2017
37
1
2
8
42
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam,

Postanowiłem wypróbować serwer PLEX, instalacja i konfiguracja przebiegła pomyślnie, serwer działa. Mam jednak problem ze stabilnym odtwarzaniem filmów z serwera, filmy się częściej buforują niż odtwarzają. Testowałem odtwarzanie na materiałach dość ciężkich, a mianowicie koncertach w jakości BluRay z dźwiękiem DD 2.1 / DTS HD 5.1 (kontener mkv). Jako odtwarzacza używałem dość starego telewizora Samsung SMART oraz konsoli PS4 Pro, w obu przypadkach bardzo częste buforowanie. Testowałem odtwarzanie we wszystkich możliwych opcjach, chociaż preferuję DirectPlay - w żadnym trybie odtwarzanie często się zacinało. Urządzenie w sieci są połączone kablem, sieć GigabitEth. Na co mam zwrócić uwagę, czy sprawdzić jakieś ustawienia, konfigurację?

Odtwarzanie tych samych treści po DLNA (wbudowany dodatek) nie stwarza najmniejszych problemów, wszystko odtwarza się płynnie bez najmniejszych problemów.

Sam PLEX super sprawa, ale jeśli tak to ma działać to raczej z tego zrezygnuję.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0435 20171230
Model serwera: QNAP TS251A
 
Możliwe że twój NAS nie daje rady z taką jakością filmu. Czy jest to film w 4k? Sprawdź "mniejsze" pliki. Ostatnio o tym rozmawialiśmy. Po DLNA działa Ci płynnie bo to Telewizora daje radę i przekształca obraz a NAS wysyła tylko zera i jedynki. W moim odczuciu masz za słaby NAS. Jeśli masz nawet leciwego Samsunga to sprawdź czy nei masz na nim Plexa by ominąć pośrednika w postaci PS4.

Ja odtwarzam w taki sposób filmy ale tylko w H**HD (FHD) i wszystko działa bez problemu.

Swoją drogą nie lepiej podłączyć NAS przez HDMI do TV i odpalić filmy na KODI? Jeśli się martwisz że informacje które filmy obejrzałeś a które nie będą inne na każdym z urządzeń to jest na to rada, nazywa się plexKodiConnect.
 
Odtwarzam filmy w FHD.

Czy to nie jest tak, że jak odtwarzam film w trybie Direct Play, to PLEX wysyła 0 / 1 i to odtwarzacz dekoduje ten strumień?

Po HDMI nie używam, ponieważ NAS stoi q biurze i będzie używany na kilku TV.

PS4 w żaden sposób nie pośredniczy, pisałem że zacina i na TV Samsunga i PS4.
 
Tak Direct Play powinno być że wysyła 0/1, jeśli jest w tej samej sieci. Jeśli chodzi o kilka telewizorów, to zalecane by było aby Ple przekształcił te filmy "na swój format" inaczej dwie osoby odtwarzające film w tym samym czasie zabije procesor, ja mogę maksymalnie 2 osoby plus ja w zależności od filmu.

Wybacz nie zrozumiałem Twojego zdania że i na TV i na PS4 miałeś oddzielne aplikacje.

W takim wypadku powinno wszystko działać jak należy.
 


Co masz na myśli z tą konwersją w sieci lokalnej, mam to wyłączyć na stacji odtwarzacza czy w ustawieniach serwera?

Czy to ma coś wspólnego z trybem DirectPlay?

Czy PLEX w ogóle wysyła media jako strumień danych, czy zawsze transkoduje? A może sam decyduje czy transkodować czy puszczać strumień bez obróbki?

Co do PS4 to nie mam ciśnienia, aby używać konsoli do oglądania filmów, wolałbym na SMART TV. Faktem jest, że coś z tym PS$ i PLEX jest na rzeczy, ponieważ przy odtwarzaniu na PS4 dźwięk transkoduje NAS.
 
Czy to ma coś wspólnego z trybem DirectPlay?

Tak - gdzie tylko dasz rade uzywaj tego

https://support.plex.tv/articles/200250387-streaming-media-direct-play-and-direct-stream/

Czy PLEX w ogóle wysyła media jako strumień danych, czy zawsze transkoduje?
Jeśli program/urządzenie gada z plexem po DLNA, a ten posiada media w standardzie obsługiwanym przez urządzenie to bedzie chciał goły plik wysłać (wyjątek - napisy !). Każdy inny przypadek konwersja aka transkodowanie.
 
Jeśli program/urządzenie gada z plexem po DLNA, a ten posiada media w standardzie obsługiwanym przez urządzenie to bedzie chciał goły plik wysłać (wyjątek - napisy !). Każdy inny przypadek konwersja aka transkodowanie.

Czyli rozumiem, że w zasadzie DirectPlay to jest DLNA i serwer to sprawdza przed każdym odtworzeniem filmu? A nie można PLEX-a tak ustawić, żeby tego nie sprawdzał i słał bity niezależnie od tego czy odtwarzacz ma odpowiednie dekodery czy też nie?
 
Możesz jeszcze skorzystać z:
upload_2018-1-15_8-28-44.png


Nie wiem jaki będzie miało to wpływ na jakość Video.

A może przejść na Emby?
 
Czyli rozumiem, że w zasadzie DirectPlay to jest DLNA i serwer to sprawdza przed każdym odtworzeniem filmu?
Nie chce wchodzić w tech szczegoly .. powiedzmy że jesli program nie zgłosi się odpowiednio to plex bedzie transkodował.

A nie można PLEX-a tak ustawić, żeby tego nie sprawdzał i słał bity niezależnie od tego czy odtwarzacz ma odpowiednie dekodery czy też nie?
Nie, to zaprzeczenie DLNA. Możesz to sobie zrobić przeglądając pliki za pomocą przeglądarki.
 
Troszkę mnie ta sytuacja dziwi, ponieważ wczoraj odpaliłem koncert na TV i niby wszystko leciało w DirectPlay, a i tak zacinało. CPU było wykorzystane w 27% z czego większą połowę zabierał PLEXServer, a mniejszą KernelProcesses; RAM był na poziomie max 1GB, sieć UP około 5,5 MB/s.

Na tą chwilę przetestuję PLEX-a na nowszym TV u brata (ta sama sieć lokalna) oraz zainstaluję EMBY.
Testowałem na nowszym sprzęcie i było znacznie lepiej, ale nie tak dobrze jak po DLNA. Przez PLEX były problemy z płynnością odtwarzania niektórych formatów plików, co nie miało miejsca przy DLNA.

Jak dla mnie temat można zamknąć.
 
Jak dla mnie PLEX jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, które dobrze wygląda i daje dużo możliwości. Minusem dla mnie jest fakt, że nie można wymusić wysyłania strumienia jak to ma miejsce w przypadku DLNA. Jeśli miałbym dostęp w sieci lokalnej do multimediów w formie jak to jest w PLEX, a dodatkowo można by było wysyłać treść jak przez DLNA byłoby idealnie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. konfiguracja plex