Pomoc PLEX - odtwarzane video zacina się

miekac

Nowy użytkownik
Noobie
8 Czerwiec 2016
3
0
1
48
QNAP
TS-x51
Ethernet
100 Mbps
Witam,

od pewnego czasu mam problem z wydajnością przy oglądaniu niektórych filmów przez PLEX na TV.
Podczas oglądania obciążenie procesora sięga niemalże 100% i odtwarzanie zacina się.
Powyłączałem nawet wszystkie inne aplikacje, choć ich nie wiele używam, ale to nic nie zmieniło.
Filmy HD z dubbing-iem, lub oryg.wer.językową (bez napisów).
W tle nie generują się też miniaturki, czy wyszukuje info. o filmach (baza filmów jest stała od jakiegoś czasu).
Sprawdziłem, że podczas odtwarzania procesor najbardziej obciąża proces "Plex New Transcoder" - ponad 90%, a proces "Plex Media Server" to tylko ok. 0.4-1.5%.
Co dziwne, po zakupie tego urządzenia, na początku działało to super, te same filmy odtwarzały się bez problemów!
W konfiguracji serwera, ani w podłączeniu nic się takiego nie zmieniło.
Rainstalacja PLEX'a, czy instalacja poprzednich wersji nic nie zmieniła.
Proszę, o pomoc, może ktoś coś podpowie....


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160601
Model serwera: QNAP TS-451
hdd: 4x2T
ram: 4G
Plex ver.: 0.9.16.6
TV z PLEX połączone kablem przez router Cisco epc3928ad

Ps.
ten sam film, który się u mnie zacina sprawdziłem u znajomych na:
TS-251 (QTS 4.2.1 (20160201)); 2G RAM
i u nich nie było problemów z odtwarzaniem

pozdrawiam,
MieKac
 
Ale nie jesteś pewny czy jak działało wszystko dobrze to tez transkodowalo Ci filmy ? Może w kliencie masz ustawione wymuszanie transkodowania? Ogólnie transkodowanie przez plex'a zawsze zjada cały procesor w tym modelu. I przy niektórych filmach w tym modelu może przycinać jak transkoduje. Wyłącz w ogóle transkodowanie i zobacz jak wtedy działa.
 
proces transkodowania sam się uruchamia po włączeniu filmu
Twój CPU pozwala Ci maksymalnie na jeden odtwarzany transkodowany film pod warunkiem, że wszystkie inne usługi śpią i masz nadto RAM'u na buffor transkodowanego filmu.
Temat był opisywany wiele razy na forum.

Dla przypomnienia po raz ostatni mam nadzieję.
  1. Połącz się za pomocą PuTTY na Shell serwera.
    » FAQ - Jak połączyć się do terminala/konsoli Linux - shell Bash/SH w serwerze QNAP (PuTTY Windows)
  2. Następnie wykonaj poniższe polecenia:
    Bash:
    # wylacz wszystkie uslugi
    /etc/init.d/services.sh stop
    
    # wlacz podstawowe uslugi, aby zapewnic sobie dostep do serwera
    /etc/init.d/login.sh start
    /etc/init.d/Qthttpd.sh start
    /etc/init.d/thttpd.sh start
    /etc/init.d/smb.sh start
    /etc/init.d/ftp.sh start
    /etc/init.d/nfs start
    
    # wlacz Plexa
    /etc/init.d/plex.sh start
  3. Sprawdź jak działa odtwarzany film.

W ten sposób zweryfikujesz czy nie uruchomiłeś zbyt dużo usług na swoim serwerze.
Pamiętaj, że TS-x51 to seria na dwurdzeniowym Celeronie. i7 to nie jest.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Gdzie można wyłączyć transkodowanie? Nie widzę takiej opcji.

W appce Plex na TV (u mnie na sajsungu tak jest, zakładam że w innych smartTV jest podobnie) po lewej stronie ekranu, jak otworzysz katalog z konkretnym filmem masz dostęp do ustawień trybu odtwarzania:
Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h09m52s_005_.png
Zwykle Plex wybiera tryb "auto" - co nie zawsze oznacza "direct play", który powinieneś używać w przeważającej większości filmów. W tym trybie TV ciągnie video bezpośrednio i sam zajmuje się przetwarzaniem obrazu, serwer ma praktycznie wolne i tak to powinno śmigać.
Tryb "direct streaming" przydaje się wtedy, gdy TV nie dźwiga jakiegoś kodeka i są problemy z odtwarzaniem, wtedy jednak mogą pojawić się problemy z płynnością, bo serwer wstępnie dekoduje strumień, co może wpłynąć na wydajność.
Ostatni tryb "transcoding" - praktycznie w tej klasie sprzętu zabija serwer - fajnie daje radę w przypadku Plexa na smartfona czy PC - na TV nie wydala, bo nie masz możliwości wyboru jakości transkodowania, jak jest w przypadku appki mobilnej, co kończy się obciążeniem proca na 100% i cięciem filmu.
Załączam pełną instrukcję Plex'a na smartTV Samsunga - myślę, że znajdziesz tam szereg ciekawych info, jak pogrzebać w ustawieniach i poruszać się wygodnie po aplikacji.
A co do aktualizowania biblioteki, sprawdź w ustawieniach, logując się do Plex'a przez www:
Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h09m52s_005_.png
Zawsze możesz też z ręki "poprawić nieprawidłowe dopasowanie" w parametrach filmu:
Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h29m19s_007_.png
Powodzenia!
Gdzie można wyłączyć transkodowanie? Nie widzę takiej opcji.

A co do aktualizowania biblioteki, sprawdź w ustawieniach, logując się do Plex'a przez www:
Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h26m39s_006_.png
...teraz podpiąłem prawidłowy screen;-)
 

Załączniki

  • Plex_for_Samsung_App_Manual_v2.005.pdf
    3,9 MB · Wyświetleń: 141
  • Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h26m39s_006_.png
    Ashampoo_Snap_2016.06.18_12h26m39s_006_.png
    22,7 KB · Wyświetleń: 261
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Kolego Flashman, dziękuję za piękny wykład - twoje tłumaczenie jest dla mnie oczywiste i znane od dawna. Nie chodzi jednak o oglądanie przez aplikacje plexa na TV Samsung a o oglądanie przez server PLEXA na TV Samsung po przyciśnięciu przycisku źródła (source). Czy potrafisz wyłączyć transkodowanie w Qnap w opcjach DLNA? - nie sądzę.
 
Witam,
dzięki wszystkim za podpowiedzi;
1)
Wyłącz w ogóle transkodowanie i zobacz jak wtedy działa.
- sorry, nie znalazłem takiej opcji żeby całkowicie wyłączyć transkodowanie na kliencie. Do wyboru jest tylko jakość transkodowania:
upload_2016-6-22_21-38-16.png


2)
Ad. Silas Mariusz SysOp
Nie jest to problem innych usług, ponieważ normalnie ten serwer śpi - nic nie robi:
upload_2016-6-22_21-46-27.png


3)
Ad. Flashman
W moim TV Sony, Plex wygląda trochę inaczej, jedyna opcja w ustawieniach to 'Jakość w sieci', tu podświetlona "Oryginalna'. Nawet jak tu ustawię najgorszą 320 kbps też się zacina, co prawda trochę rzadziej.
upload_2016-6-22_21-58-33.png
tworzenie miniatur, pobieranie info, synchronizacja,... wszystko to mam powyłączane


pozdrawiam,
miekac
 
Podepnę się pod temat gdyż mam podobny problem z plexem po aktualizacji do najnowszej wersji. Do tej pory używałem wersji plexa dostępnej w App Center czyli 0.9.15.x. Wszystko było w porządku do dnia dzisiejszego. Po zalogowaniu do plexa ujrzałem informację o konieczności zaktualizowania serwera do wersji co najmniej 0.9.16.0 lub najnowszej. I tutaj pojawiły się schody. Ponieważ miałem wcześniej problemy z wersją dostępną na naszym forum (0.9.16.4) postanowiłem pobrać najnowszą wersję pod Qnapa ze strony Plexa. Wszystko ładnie się zaktualizowało ale mam problem z płynnym działaniem filmów. W dniu wczorajszym oglądałem pół odcinka serialu w formacie .mkv i wszysto było ok (przy wersji 0.9.15.x) dzisiaj po aktualizacji chciałem go dokończyć i co kilka sekund go buforuje w dodatku od samego początku wyświetla info o tym że serwer nie jest wystarczająco wydajny. Czy ktoś używa tej najnowszej wersji 1.0.0.2261? Czy też występują problemy z wydajnością? Chyba że ktoś mi jest w stanie powiedzieć dlaczego przy wgrywaniu wersji 0.9.16.4 dostępnej na forum otrzymuje błąd podczas instalacji "Data file error"

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 20160601
Model serwera: QNAP TS-453A
Wersja Plex: 1.0.0.2261
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/plex-odtwarzane-video-zacina-si%C4%99.18164/
  2. transkodowanie wyłączyć