Pomoc Połączenie między routerami

Kazek

Nowy użytkownik
Noobie
15 Grudzień 2018
5
0
1
62
Łuków
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Witam

Śledzę i czytam to Forum od czasu kiedy zakupiłem mój pierwszy NAS. Dzięki Forum poradziłem sobie z podłączeniem i konfiguracją.
Ale mam jeden problem z którym nie potrafiłem sobie poradzić. Mój QUNAP TS-251A stoi w "salonie", podłączony jest przewodem do ASUSa RT-N18U
Mam drugi komputer w letniaku, jak to moja żona mówi "w gabinecie", mam tam drugi router TP-Link TL-WR543G skonfigurowany jako AP Client Router połączony z ASUSem po WiFi, a kabelek z TP Linka połączony z kartą sieciową kompa. Mogę połączyć się z NASem, mogę korzystać z PLEXa, ale nie wiem jak to skonfigurować abym mógł podłączyć dysk sieciowy, po prostu jak chcę dodać dysk, to nie widzi nic w sieci.
Mam nadzieję, że w miarę logicznie to opisałem.

Pozdrawiam
Kazik

Wersja oprogramowania Firmware:4.3.5.0760 Build 20181114
Model serwera: QNAP TS-251A
 
opisz siec i adresację urządzeń

Witam

Połączenie wygląda tak:
TS-251A (192.168.5.241) połączony kabelkiem z routerem Asus RT-N18U (192.168.5.1), dalej Asus po WiFi połączony z routerem TP-Link TL-WR543G pracującym jako AP Client (192.168.2.1) i kabelek do lapka (192.168.2.100), w Asusie adres TP-Linka to 192.168.5.125

Chyba w miarę jasno to opisałem.


Pozdrawiam
Kazik
 
Ja tam jestem tylko prostym elektrykiem, ale wydaje mi się, że poniższe powinno zadziałać:
W routerze, który nie jest podłączony do internetu przez WAN wyłącz DHCP. Ustaw mu adres inny niż w tym drugim, ale różnić się mają tylko ostatnią liczbą po kropce. Obydwa routery mają być połączone od strony LAN - na każdym z nich, ale dopiero po wyłączeniu DHCP w routerze. W ten sposób ten drugi router będzie pracował jako zwykły switch, a adresy do urządzeń przydzieli ten pierwszy. Przećwiczyłem to nie raz i zadziałało.
 
Ja tam jestem tylko prostym elektrykiem, ale wydaje mi się, że poniższe powinno zadziałać:
W routerze, który nie jest podłączony do internetu przez WAN wyłącz DHCP. Ustaw mu adres inny niż w tym drugim, ale różnić się mają tylko ostatnią liczbą po kropce. Obydwa routery mają być połączone od strony LAN - na każdym z nich, ale dopiero po wyłączeniu DHCP w routerze. W ten sposób ten drugi router będzie pracował jako zwykły switch, a adresy do urządzeń przydzieli ten pierwszy. Przećwiczyłem to nie raz i zadziałało.

Wszystko się zgadza tylko, tak jak napisałem, u mnie routery nie są połączone kablem do portów LAN, tylko po WiFi, drugi jako AP klient.
Chyba będę musiał pociągnąć prowizorycznie kabel, bo inaczej sobie nie poradzę.

Pozdrawiam
Kazik
 
Jeśli ten drugi działa jako AP Client, to powinien tą sieć, którą odbiera anteną "wpuścić" na gniazda miedziane. Nic więcej. Sprawdź, czy masz tam wyłączony NAT i DHCP.
Doczytałem manual, powinieneś wybrać opcję AP Client Router (WISP), wtedy masz tą samą adresację na wifi i miedzi.
A do wifi domowego łączysz się według procedury na stronie 34 manuala https://static.tp-link.com/resources/software/2008716160729.pdf
Niech ktoś mnie poprawi, jeśli się mylę.
Sam się chyba poprawię...
Zmieniam zdanie. W trybie WISP, antena działa jak WAN, tego nie chcemy.
Właściwy tryb to ten AP Client. Później zaadresowanie AP na jakiś wolny IP z sieci domowej (z poza działania DHCP), wyłączenie DHCP lokalnego na tym urządzeniu, a na końcu site survey i podłączenie do domowej sieci.
Powinno działać.
 
Witam

Dziękuję za porady, koniec końców przeciągnąłem kabel, ale teraz miałem trochę czasu i postanowiłem jeszcze popróbować z routerem.

Błąd jaki wtedy popełniałem, to próba konfiguracji bez resetu routera do ustawień fabrycznych, za nic nie mogłem zaadresować go na jeden z IP sieci domowej, nie chciał przyjąć żadnego adresu. Po resecie wszystko poszło. Pozostanę przy kablu, zawsze to szybciej, ale problem z routerm został rozwiązany. Może komuś przyda się ta informacja na przyszłość.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Kazik
 
  • Wow
Reakcje: Paweł Tołoczko

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qunap jako dysk sieciowy
  2. wNetUse