Pomoc Po aktualizacji do najnowszego softu samba blokuje QNAPa

trolrolo

Nowy użytkownik
Noobie
27 Kwiecień 2021
5
0
1
44
QNAP
TVS-x82T
Ethernet
1 GbE
Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2 Build 20210406
Model serwera: QNAP TVS-1282T

Witam!
Bardzo proszę o pomoc. Nie wiem czy to właściwy dział, ale z racji, że problem jest chyba z Sambą, to mam nadzieję że tu....

Aktualizowałem soft w QNAPie ze starego 2018 roku (coś około 4.3.2) do najnowszego 4.5.2. Robiłem przez automatyczną aktualizację. Najpierw zaktualizował do 4.3.6.0959 a potem kolejna aktualizacja do 4.5.2.1630.

Po aktualizacji mój QNAP zaczał działać TRAGICZNIE wolno. Kliknięcie w coś co się odnosi do dysku trwa wieki. Np. kliknięcie w File Station (przez WWW) powoduje że kręci się w kółko kursor przy odczytaniu zawartości NASa. Próba logowania się do NASa przez SSH trwa około 3-4 minuty. Dostęp przez udział sieciowy trwa wieki i głównie się nie udaje. QNAP Finder ma problem z logowaniem do NASa.

Metodą prób i błędów odkryłem, że jeśli z poziomu SSH się zaloguję i zamknę usługę Samby (/etc/init.d/smb.sh down) wszystko zaczyna pracować szybko i normalnie. Oczywiście poza udostępnianiem plików (bo wyłaczone). Wszystko normalnie reaguje, działa szybko.

Odpalenie ponowne usługi SAMBy i wszystko działą znów tragicznie wolno.
Próbowałem robić downgrade softu do wersji 4.5.2.1566 or 4.5.2.1594 ale problem się nie zmienia.....
Przed upgradem firmware nie było żadnym problemów. QNAP ma 8 dysków, nie zgłaszają błędów.

QNAP działa jako kontroler domeny Windows. AppleTalk Jest wyłączone, NFS jest wyłączone. Jest tylko jeden kontroler domeny i podłączone 4 komputery.
Próbowałem zmiany:
Local Master Browser Enabled/Disabled – to samo
Highest SMB 3
Lowest SMB 1,2 – to samo
Enabled/Disabled asynchronic I/O – to samo
Wins ENABLED/Disabled – to samo
Name priority: ONLY DNS

Interfejs sieciowy DNS jest ustawiony na samego siebie (bo robi jako domena). Brak mi już pomysłów co z tym zrobić. Może ktoś ma pomysł.
Jak działa usługa Samby to procesor jest zajęty w 3-5%

Jest odpalona Virualizacja, ale wszystkie maszyny są zatrzymane. Nie ma żadnych Dockerów. Nie ma żadnych usług odpalonych multimedialnych / WWW
Znalazłem, że problem dotyczy konkretnie kontrolera domeny Active Directory. Zrobiłem reset QNAPa do domyślnych. I jeśli tylko uruchomię kontroler domeny i przywrócę ustawienia kontrolera domeny z zapisanych to wszystko się sypie. A Active Driectory jest dla mnie kluczowe, bo tam są dane 30 osób (logowania, grupy i itd....).
 
asd.keepcalms.com_i_w600_keep_calm_and_ask_the_helpdesk.png

serio - implementacja AD w SMB jest biedna
 
  • Haha
Reakcje: Ice

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. problem z udostępnianiem
  2. aktualizacja windows