Pomoc Po dodaniu 4 dysków (nowej grupy RAID10) do puli macierz nie odpowiada

lukpal19

Passing Basics
Beginner
23 Październik 2014
18
1
3
40
QNAP
TS-x79U
Ethernet
1 GbE
Witam,

Macierz QNAP TS1279U
Firmware 4.1.1

Jedna pula składajaca się z 6 dysków w RAID10

Skorzystałem z opcji rozszerzenia puli poprzez dodanie 4 dysków w RAID10. Po dodaniu dysków macierz przestała odpowiadać "komunikat: Loading data please wait". Działa tylko panel główny, po wejściu w opcję Storage Manager w ogóle nie odpowiada. Mam spróbować zrestartować czy czekać?, trwa to już dobre pół godziny.

Prosze o pomoc.
 
OK, napiszę jak to wygląda bo rzeczywiście całe opisy moga być mylące.

Na QNAP jest taka struktura:

Pula pamięci->Grupa RAID->Wolumin

Jeżeli chcemy rozszerzyć pule poprzez dodanie nowych dysków oprogramowanie daje/dawało 2 możliwości:
a) Poprzez stworzenie nowej grupy RAID i dodanie do puli
b) Poprzez dodanie nowych dysków do istniejącej grupy RAID

To o co pytałem to była opcja b). W tej chwili od wersji 4.0.x jest to możliwe tylko dla grup RAID 5 i 6 (poprzednio było możliwe również dla RAID 10). Pracują nad tym, żeby to poprawić tak jak wspomniałem w innym poście.

Ponieważ było to niemożliwe skorzystałem z opcji a), czyli dodałem jeszcze 2 dyski (w sumie 4), stworzyłem grupę RAID 10 i dodałem do puli. Po tej operacji QNAP przestał odpowiadać na 30 minut, zero reakcji, restart możliwy był tlyko z przycisku. Po restarcie naprawa systemu plików i jakoś ruszyło.

Nie zmienia to faktu, że są jakieś problemy z rozszerzaniem puli w nowym firmwarze, albo nie działa albo wszytsko się zawiesza (przynajmniej wmojej konfiguracji z RAID10), nastepnym razem zastanowię się 2 razy. Jest to standardowa procedura i dziwi fakt, że jest to neidopracowane.
 
Po restarcie z przycisku jakoś wstała. W dokumentacji 4.0.0. była informacja, że można rozszerzyć pulę RAID 1+0, w 4.1.1 już nie.Odpowiedź z supportu:, czyli zanim cośklikniesz w oprogramowaniu zobacz w instrukcji czy na pewno mozesz bo może akurat w nowym firmwarze nie powinieneś. Bez sesnu

Hi Łukasz :

We are sorry we didn't support expand RAID 10 storage pool now.

please wait our new F/W to add this feature. thanks.


Best regards,
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jak zrestartowac panel