Pomoc Po uruchomieniu servera pula z dyskami nieaktywna

Gregox2

Passing Basics
Beginner
6 Kwiecień 2016
11
1
3
53
Mysłowice
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witam,
Dziś rano otrzymałem komunikat, o błędzie:
Server Name: qnapname
IP Address: 192.168.1.151
Date/Time: 2016/04/23 07:03:15
Level: Error
[Pool 1] RAID Group 2 is inactive.

Mam ustawiony harmonogram, który wyłącza serwer o 1:00 i włącza ponownie o 7:00. Wszystko było OK wieczorem a już rano właśnie ten mail. Próba odzyskania grupy przy wykorzystaniu narzędzia "Przywracanie grupy RAID" nic nie daje i kończy się komunikatem "fail". Przeskanowanie także nic nie daje.

Oto zdjęcia, które przestawiają problem (dropbox): Dropbox - qnap - fotki

Co mogę z tym zrobić? Generalnie serwer pracował z dwoma dyskami 2TB (RED) w jednej puli a same dyski pracowały niezależnie. Czy można z ręki aktywować pulę tak jak montuje się dysk? Nie potrafię tego ogarnąć choć może źle tworzę zapytanie w wyszukiwarkach lub tam gdzie próbowałem. Gdy patrzę na procent użycia dysku DataVol1 to jest taki jaki był wcześniej. Dziwi mnie także to, że choć w oknie: Menadżer pamięci/PRZECHOWYWANIE/Ilość pamięci widzę Nazwę/Alias voluminu jako DataVol1 to już w File Station widzę Wolumen -1 z strukturą katalogów jak w pracującym wcześniej dysku przy czym nic w tych folderach nie ma...

Proszę o pomoc. Grzegorz

Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.1 Build 200419
Model serwera: QNAP TS-253A
 
Tak też zrobiłem. Po włożeniu dysku 1 system zapytał czy odtworzyć i zgodziłem się. Po tej operacji brak jest już puli z dyskami, dysk 1 jest w trybie read only. Dodanie drugiego dysku powoduje, że choć fizycznie jest OK to nie można z niego np. zrobić nowego volumenu co sprawia, że nie można nic z nim zrobić w sumie. Zastosuję także sugestie z podanego wyżej linki dot. odzyskiwania danych RAID. Jeżeli nie wyjdzie to zrobię format wszystkiego i ustawię wszystko od zera. W moim przypadku NAS spełnia de facto funkcje backupa zawartości komputera. Część ważniejszych spraw jest automatycznie zgrywane na dwa dyski SSD podpięte do NAS'a oraz część przekazywana jest na DROPBOXa. Jako, że dyski w moim PC pracują normalnie spokojnie zrzucę zawartość ponownie na dyski w qnapie aplikacją, która mi ten proces automatyzuje.

Zastanawiam się jednak nad konfiguracją. Czy dwa dyski w qnapie nawet jeśli pracują jaki pojedyncze i opisywane jako RAID 1 i RAID 2 w jednej PULI traktowane są jako niezależne nośniki czy też system widzi ich powierzchnie jako jedną całość i zapisuje jak mu wygodnie to tu to tam? Pytam ponieważ być może uszkodzenie logiczne danych na jednym z nich spowodowało niemożność uruchomienia drugiego co mogłoby oznaczać paskowanie. Mimo wszystko nowe dyski postaram się uruchomić jako RAID 1 i tyle. Proszę w wolnej chwili o odpowiedź jak to jest z tymi dyskami. Będę czekać.
Całość wykonałem od zera gdyby to jeszcze kogoś interesowało.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Dysk inactive
  2. pula pamięci
  3. alias voluminu