Pomoc Podłączenie bezpośrednio do komputera przez 4x gigabit ethernet

Batyra

Nowy użytkownik
Noobie
9 Czerwiec 2015
5
0
1
37
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć!
jestem świeżo upieczonym posiadaczem QNAP 453Pro (4x 3TB WD Purple w RAID 5). W chwili obecnej mam podłączony NAS do routera a router do komputera (router i komputer mają gigabit Ethernet, oba połączenia kablem).

Nie zależy mi na dostępie z zewnątrz a na maksymalnej wydajności. Przy zakupie QNAP'a sprzedawca doradził mi abym kupił sobie kartę z 4x gigabit Ethernet i podłączył NAS'a czterema przewodami jednocześnie - wtedy będę mógł uzyskać najwyższą wydajność - nawet do 400 MB/s (teraz przy przegrywaniu plików jest 100-120 MB/s dla połączenia NAS-Router-PC).

Karta taka kosztuje jednak parę złotych i przed zakupem chciałbym zasięgnąć Waszej fachowej rady czy:
1. Mogę podłączyć NAS do komputera z pominięciem routera.
2. Czy podłączenie 4 przewodami ze wszystkich 4 wyjść na QNAP'ie do 4 wyjść w karcie (wszystkie gigabit) rzeczywiście poskutkuje dużym wzrostem wydajności?

Przepraszam jeśli coś pomyliłem lub napisałem nieprecyzyjnie - sieci, serwery itp. to zupełnie nie moja (nomen omen) domena.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Paweł.
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Tak jak pisałem nie jestem biegły w sieciach i "port tunking" nawet po przeczytaniu co to jest w Wikipedii za wiele mi nie mówi. Chodzi o to, że NAS miałby być podłączony do switcha przez 4x lan a potem przez 4x lan switch do PC?

Czy mógłbym również prosić o odpowiedź na powyższe pytania:
1. Czy mogę...
2. Jeśli tak to czy to rzeczywiście coś da?

Dziękuję i przepraszam za "niezrozumienie" odpowiedzi - nie każdy musi się na wszystkim znać...

Paweł.
 
4x 1G ~380-420 MB/s - a dysk wyciągnie Ci tyle (mam na myśli ten w kompie, jak i w NASie)? Wątpię bo przeciętnie dyski mają wydajność koło 150-180 MB/s ( w szczycie)

przy 1 Gb (patrząc że mam model na ARMie, dużo słabszy od Intela) prędkość z NAS do komputera:
upload_2015-6-10_20-0-26.png

skacze do
upload_2015-6-10_20-0-39.png


Wrzucanie na NAS tego pliku z kompa:
upload_2015-6-10_20-1-49.png



Teraz zrób sobie test swojego dysku w kompie/serwerze co tam masz - Cristal Disk Mark

Dysk SSD na SATA 3 :
upload_2015-6-10_20-7-53.png


Dysk mechaniczny na SATA 3:

upload_2015-6-10_20-9-58.png


Wnioski:

Nie opłaca się do kompa - tylko jeśli masz coś co pozwoli Ci wykorzystać prędkość wynikającą z LACP (połączenie 4 kart) ma to sens.
 
Na wikipedii nie znajdziesz. Jedyne rozsądne i poprawnie wytłumaczona definicja tej funkcji znajduje się tylko u nas na forum (przynajmniej tak było do tej pory)...
FAQ - Port Trunking

Wyeliminuj jakiekolwiek połączenia przez router. Pamiętaj, że jeśli kupisz switch niezarządzany to w przeciwieństwie do routerów i switchy zarządzalnych przerzucają one ruch sprzętowo a nie programowo, a tym samym jeżeli są słabe - routery, mogą się pocić i nie wydalać w Twojej sieci. Dlatego...
1) Kupujesz zwykly switch 1gbit
2) Wypinasz wszystkie urządzenia z routera (zostawiasz tylko internet) i przepinasz do switcha
3) Switch spinasz jednym kablem w rotuer

Ruch sieciowy od tej pory będzie realizowany po switchu nie po routerze.

Kolejna kwestia to dobry procesor w komputerze i wyłączony antywirus podczas testów. Komputer jak i router też przewala ruch pomiędzy portem sieciowym a dyskami przez procesor i pamięć. A więc odgrywają istotną rolę w prędkości połączenia.

BTW: Pomiar prędkości dysków twardych w serwerze wykonasz QNAP Diagnostic Tool dostępnym w App Center.
 
Bardzo dziękuje za tak dokładną odpowiedź.
Moje dyski w PC to SSD Samsung 850 Pro 256 na system i taki sam tylko 1TB na dane. Więc raczej szybkie ssd (chyba).

Jak kopiuję z komputera na NAS:
1.jpg


A jak kopiuję z NAS na komputer to:
2.jpg



@ Silas Mariusz - dzięki za odpowiedź. Procesor mam bardzo mocny - więc nie powinien być wąskim gardłem (i7 5960x) tylko po co w takim raize w QNAPIE 4 wyjścia LAN skoro i tak miałbym je podłączyć do switcha z którego wyjdzie 1 kabel do routera? Czy tutaj nie zrobi się wąskie gardło. Poza tym - tak jak pisałem zupełnie nie zależy mi na zdalnym dostępie - chciałbym aby NAS był podłączony do komputera i tyle.

Paweł.
 
LACP czyli switch zarządzalny i agregacja łącza.

Czytaj wątek @whitemax'a, który kombinował softwarem przyspeedować:
O jeżu! pomiędzy 180 a 240 MB/s. Jest moc!
@kaktus czy mogę dodać chociaż jedno wulgarne słowo żeby było dosadniej?
Kurde dzisiaj nie będę spał, tylko będę kopiował pliki, tam i nazad, żeby się pobawić ;)
Na windowsie niby działało ale jednak nie działało. Będę musiał jeszcze pokombinować może ze sterownikami kart sieciowych. Wcześniej virtualbox świnił, ale jeszcze coś nie tak, skoro nie ma tego efektu :)

Tak czy siak gdybyś kupił serie urządzeń x70 i wyżej to mógłbyś zainstalować nawet karte 10GbE.
A w tym urządzeniu jestes skazany na zmodernizowanie infrastruktury do profesjonalej... Zresztą mając 10GbE tez.
Takze switch z obsługą LACP.
 
tylko po co w takim raize w QNAPIE 4 wyjścia LAN skoro i tak miałbym je podłączyć do switcha z którego wyjdzie 1 kabel do routera?

a co ma połączenie NAS <-> switch <-> router do rzeczy ?
Połączenie NAS <-> komputer i tak musi iść przez switcha.
Zajrzyj do Showcase - Moja namiastka sieci i prześledź palcem najprostszą trasę od NAS do "my deamon pc"
 
tylko po co w takim raize w QNAPIE 4 wyjścia LAN skoro i tak miałbym je podłączyć do switcha z którego wyjdzie 1 kabel do routera?

a co ma połączenie NAS <-> switch <-> router do rzeczy ?
Połączenie NAS <-> komputer i tak musi iść przez switcha.
Zajrzyj do Showcase - Moja namiastka sieci i prześledź palcem najprostszą trasę od NAS do "my deamon pc"

@pigers - czyli innymi słowy nie mogę podłączyć qnap'a bezpośrednio do komputera tylko muszę z pośrednictwem routera / switcha czy jakiegoś innego urządzenia pomiędzy?
 
A ja tyko zapytam podejrzliwie bo akurat korzystałem z tych rozwiązań tj LACP.
Czy przypadkiem ten protokół nie działa na zasadzie że jeden klient to max prędkość jednego interfejsu ? Dopiero przy większej ilości urządzeń rozwija skrzydła po stronie serwera.

Przynajmniej tak to działało dotychczas
 
Czy przypadkiem ten protokół nie działa na zasadzie że jeden klient to max prędkość jednego interfejsu ? Dopiero przy większej ilości urządzeń rozwija skrzydła po stronie serwera.
Na jednej sesji mozesz wyciagnac wiecej.
 
Mariusz czy ta teza jest oparta jakąś dokumentacją ? :) Nie pytam złośliwie, ale po prostu z czystej ciekawości - bo wg mojego doświadczenia protokół ten działa jak na poniższych grafikach:
adelightlylinux.files.wordpress.com_2014_07_net0341.png_b0635b2723fac963e622a2d4d6caa2e0.png adelightlylinux.files.wordpress.com_2014_07_net0341.png adelightlylinux.files.wordpress.com_2014_07_net0361.png

Oczywiście rozmawiamy cały czas o Link Aggregation IEEE 802.3ad
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Teoria mówi, że SMB 3.0 multichannel może wycisnąć więcej w konfiguracji z trunkiem, czyli możemy "wyjść" poza przepustowość jednego interfejsu. Nawet działa, chociaż po pierwszych testach mogę powiedzieć, że w domowej sieci nie jest tak fajnie, jak to Microsoft opisuje. Natomiast przy kilku tysiącach jednoczesnych sesji i 12x10Gbe - to już co innego, tutaj widać że to fajnie działa
Moja karta 4x1Gbe też miała służyć do zwiększenia przepustowości, a jednak bardziej przydała się do VM-ek :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. podłączyć NAS do komputera z pominięciem routera
  2. poloczenie komputer z nas