Przy piwie Podkładki antywibracyjne do NAS czy to na pewno dobry pomysł

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Zagoniłem syna do roboty i wydziergał mi z silikonu okrągłe podkładki, które podłożyłem od nowości pod nóżki qnapa. Zastanawiam się tylko czy na pewno to służy dyskom. Jeśli mam 7 wirujących dysków, drgania są przenoszone na sztywne podłoże i obudowa chyba mniej drga. Miękkie podkładki powodują wytłumienie przenoszenia drgań do podłoża, ale z racji mniejszej sztywności pomniejszonej przez podkładki, obudowa powinna drgać mocniej. To może mieć teoretycznie wpływ na pozostałe dyski. Więc właściwie dawać te podkładki czy nie? hmmm
 
  • Haha
Reakcje: kaktus
Ja podłożyłem starą i zużytą, grubą, piankową podkładkę pod myszkę aby półka mi nie przenosiła wibracji. Pomogło, jest ciszej.
 
Że ciszej to nie wątpię, chociaż pewnie się to kiedyś ugniecie i efekt będzie marny. Podkładki silikonowe wyszły nam na jakieś 5-7mm grubości i efekt jest całkiem dobry. Mój NAS waży z dyskami jakieś 12,73kg, więc silikonowe podkładki wydają się być uzasadnione. Kiedyś dla jaj zrobię zdjęcie jak to wygląda i wkleję to na forum. Jak to skomentujecie, to będzie jakaś nauka dla innych i dla mnie może też.
 
Tak z ciekawości co to masz za dyski które tak wibrują ? Może warto pomyśleć o rozebraniu ich i wyważeniu gdzieś w wulkanizacji przy okazji zmiany opon ...
 
Efekt ciszy jest wystarczający, aby zastosować takie rozwiązanie antywibracyjne :), idę o zakład że producent przy projektowaniu budy nie brał pod uwagę podłoża na którym nas będzie stał.
 
Tego typu tematy w zasadzie są już dawno ogarnięte. Najprościej zakupić za parę złoty niskie kolce z podkładkami do sprzętu audio. Poza minimalizacją przenoszenia drgań zachowasz sztywność konstrukcji. I już :)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Na kolcach buda będzie wyżej, więc i chłodzenie będzie lepszae i łatwiej kurz spod niej wygarnąć :D
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko