Featured How-To Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają!

Discussion in 'Recenzje, artykuły, wdrożenia, raporty i analizy' started by Silas Mariusz, Sep 27, 2013.

Loading...
 1. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  Data: 2013.09.16
  Temat artykułu: Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają

  Drodzy Czytelnicy!

  Ksiądz Natanek, mówiący, że "coś się dzieje" może mieć racje. I nie są to "pokemony", "diablo", "homeopatia", "techno" i "heavy metal". Lecz gadżety i zabawki!

  Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że gadżeciarz to – niewulgarnie ujmując – Pan z plamą na spodniach i koszuli spędzający czas nad swoimi zabawkami.

  Przez przeszło 60 lat James Bond walczy z takim stereotypem. Jego wizerunek i klasa zupełnie inaczej definiują gadżeciarza. To silna wola i samozaparcie! Nie można kwestionować, że gdyby nie oni to dzisiejszy rynek serwerów NAS wyglądałby nieco inaczej. I chociaż to nie pora na Mikołaja to mam dla Was dwa nieocenione prezenty. Wiersz prawdy i gadżecik.


  Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
  żar z rozgrzanego dysku brzucha.
  Prędzej lub później,
  kończy swój żywot.
  On z płaczem i burknięciem,
  klnie i się rzuca:
  A mogłem, a miałem,
  a kopii, … nie wykonałem!


  Ochrona danych to dobry powód na zakup nowego gadżetu, jakim staje się serwer NAS. Prawda jest taka, że dziś poszukujemy nie tylko magazynu a oferowanych w nim usług. Zatem czy NAS to magazyn danych czy gadżet jak smartfon? - o ile postrzegamy jeszcze smartfony jak gadżety. Przecież sztaby jajogłowych laborantów na okrągło główkują, testują nowe rozwiązania a ostatnio nawet chmury z chłopakami z NASA - tak, tego od kosmosu NASA!

  Powtarzający się Kowalski nie daruje i ciągle komentarze pisze: „taniej złożyć samemu”. To niech Kowalski składa i siwe włosy z głowy wyrywa. Smartfona pewnie już ma – złożonego!

  A skoro o gadżetach mowa to, czemu nasz serwer pulpitu nie ma? …ta nasza zabawka rzecz jasna. Polacy nie gęsi i pulpit zrobili.

  Miłej lektury!
  Silas Mariusz Grzybacz
  silas_podpis.  W Internecie roi się od porad i sugestii, którymi należy kierować się podczas zakupu takiego serwera. Prawda jest taka, że rola ochrony i magazynu danych nie jest dziś jedyną, którą ma spełniać jednostka. Producenci próbują nas przekonać swoimi usługami, dodatkami i kolorowymi urozmaiceniami – i trzeba przyznać, że wychodzi im to całkiem nieźle.

  Tak dla przykładu zadam pytanie obecnym użytkownikom serwerów NAS. Czym wiecie czym jest Symform? Ktoś wie? Niech zgadnę! Nikt, albo prawie nikt? Symform – chociaż sam nie używam, to uwielbiam idee. To nic innego jak archiwizacja danych w chmurę. Zasada jest prosta! Oddajemy swoją przestrzeń dyskową w chmurę i tyle ile zadeklarujemy jej udostępnić, to tyle samo dostaniemy od niej z powrotem razy dwa.

  (Elita trolli internetowych ze swoją teorią szpiegowską niech milczy i pudełka wypalonych Verbatimek do sejfu chowa.)
  *Definicja słowa Troll: Trollowanie – Wikipedia, wolna encyklopedia  Rola serwerów NAS
  Jacek z woj. opolskiego – zapaleniec i gadżeciarz. W macierz RAID nie wierzy – hm? Pamięta zamierzchłe czasy i postęp w branży IT. Należy do tych, których współcześnie nazywamy Geek’ami (Geek – Wikipedia, wolna encyklopedia) – w wolnym czasie dłubie i psuje! Podczas zakupu serwera NAS kierował się elastycznością archiwizacji, ale istotnym kryterium była energooszczędność. Jest hobbystycznym zboczeńcem, bo ilekroć wypowiada słowo mikrokontroler, to na ekran dociera fachowy tego słowa skrót: µC. Serwer dla niego to kolejny gadżet - „przyrząd dydaktyczno-naukowy dla mnie i latorośli”. „@kaktus” - opiekun i moderator forum QNAP Club.

  Zaś inny Jacek z północno-wschodniej Polski trochę inaczej korzysta z dobrodziejstw serwera. Zajmuje się programowaniem niskiego i wysokiego poziomu. Również przemawia za nim wieloletnie doświadczenie w branży IT. Uwaga! Zawodowy Cracker pracujący na zlecenie korporacji Dell, HP/Compaq, Fujitsu-Siemens, Acer, Samsung oraz Sony. Swój pierwszy serwer NAS firmy Synology zakupił jak wszyscy – do magazynowania danych. Po czasie zdecydował wymienić Synology na QNAP z uwagi na zdecydowanie solidniejszy hardware. Serwer zainstalował w domu na odseparowanym symetrycznym 100Mbit łączu a system w serwerze wymienił na Linux Debian. Serwer QNAP z postawionym „debbim” wykorzystuje głównie, jako magazyn, ale również, jako platformę programistyczną w tym system kontroli wersji SVN, GIT, serwer Web/http(s), FTP i inne. Dodatkowo na maszynie postawił oprogramowanie pełniące szyfrowaną stację tunelową we własnej implementacji protokołu zaprojektowanego przez jego samego w celu bezpiecznego świadczenia zautomatyzowanych usług. W wolnym czasie moderator forum QNAP Club.

  Pytanie nasuwa się kolejny raz...
  Czym one są? Czy to gadżety czy magazyny danych? A może jedno i drugie?  Czy ktoś jeszcze pamięta…?
  Pamięci masowe dla zastosowań nieprofesjonalnych bez trudu odnalazły się na rynku IT, plasując jednocześnie swoją pozycję w nowej kategorii urządzeń sieciowych. Sekret tkwił w zapełnieniu luki pomiędzy drogimi pamięciami masowymi do zastosowań profesjonalnych a klasycznymi komputerami pełniącymi funkcję serwera.

  W latach 90-tych z uwagi na niewielkie koszty i elastyczne możliwości stosowano stacjonarne komputery, jako serwery NAS oraz dystrybucję połączenia internetowego. Każda z rozwijających się firm handlowych, produkcyjnych czy usługowych była wyposażona w taką jednostkę obsadzoną najczęściej systemem Linux lub Windows NT – niektóre DOS’em i Novell Netware’m.

  Celem takich instalacji było przede wszystkim stworzenie warunków do pracy grupowej nad projektami, ale również redukcję kosztów i czasu mającej podnieść wydajność oraz efektywność pracowników – jednym słowem zapewnić wszystkim wygodę.

  W rozwijającym się rynku nie było miejsca dla produktów pośrednich. Jednak z czasem, te z segmentu profesjonalnego zaczęły zalewać rynek w wersjach budżetowych dla powszechnego użytku. Najbardziej zauważalnym odbiciem takiego produktu są routery - początkowo stosowane w szkieletach oraz rozległych infrastrukturach operatorów, a za chwilę w każdym domu.

  3com-3server.
  3com 3server – jeden z pierwszych serwerów NAS wyprodukowany w 1985r.
  Procesor Intel 80186, 512k RAM
  Dysk twardy o pojemności 36MB

  Niemal identycznie stało się z pamięciami masowymi. Na początku stosowane w biznesie, jako klocek w centrach danych czy systemach bankowych, a dziś, jako zintegrowane serwery pamięci masowych w każdym nowoczesnym domu i biurze.

  qnap-soho-line.
  Linia serwerów QNAP TurboNAS dla sektora SOHO

  Obecne serwery NAS to gotowe do pracy, wydajne i dostępne w przystępnej cenie urządzenia do magazynowania danych. Dobrej firmy serwery zaprojektowane są z myślą o skalowalności i niezawodności oferując jednocześnie zautomatyzowane kopie zapasowe, ochronę i konsolidację. Mało tego, adaptują szereg popularnych aplikacji sieciowych oraz usług. Znajdują zastosowanie w biurach, małych firmach oraz w domach. Ale są wykorzystywane również w dużych przedsiębiorstwach i organizacjach szukających oszczędności czasu i pieniędzy, jako kompleksowe rozwiązania magazynów dla wirtualizacji oraz klastrów, budowy prywatnych chmur i rozwiązań sieciowych.  Pulpit w QNAP TurboNAS
  Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu nie możecie łączyć się ze swoim serwerem na pulpit zdalny i zarządzać nim dowoli? Zdradzę Wam pewien sekret – to zawsze było możliwe! Wystarczyło zainstalować X Window System z Gnome lub XFCE4. Voila!

  qnap_debian_native_x86_03.
  Pulpit uruchomiony na serwerach QNAP  X Window System
  X Window System to część każdego graficznego linucha, a jak wiemy lubi on być platformą programową urządzeń zintegrowanych. Jednak pokład ten jest odpowiednio okrojony, aby zapewnić możliwie jak największą wydajność na budżetowych SOC’ach lub po prostu z troski przed trollowaniem. No tak! Zdziwieni? Przecież były próby preinstalowania pełnych aplikacji i uruchamiania ich z domyślnym „konfigiem”. Jednak użytkownicy sami zaprotestowali tłumacząc niebezpieczeństwem, jakie czyha na ich pliki. Taki absurd, że hej, ale najwidoczniej zdigitalizowanych-hipochondryków nie brakuje! Przynajmniej wreszcie zaczynają troszczyć się o swoje dane, szkoda tylko, że tak paranoicznie popadając przy tym w skrajności.
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Loading...
  Natywny Debian
  Na zadawane mi pytanie, co oznacza słowo „natywny” odpowiadam. Działający bezpośrednio na platformie zgodnej z docelową, czyli równolegle/jednocześnie nie pozbawiając użytkownika oryginalnego systemu.

  Z zakwaszoną miną fanatycy konkurencji pewnie już czytają. Ale nie ma co! Im przecież też trochę emocji się należy, więc niech nie mają!  Jak zainstalować?
  Prawie rok temu zacząłem prace nad projektem platformy QPX, której głównym celem było uproszczenie procesu wdrażania aplikacji oraz systemów drugich w struktury urządzeń zintegrowanych – głównie serwerów QNAP. Projekt, co prawda nadal rozwijam tworząc coraz to silniejsze środowisko i pomimo jego powstania na rzecz natywnego Debiana, to nigdy go nie wdrożyłem! Ale mimo to przygotowałem bardzo uniwersalną instrukcję instalacji dla obu platform serwerów QNAP TurboNAS ARMel i Intel x86.

  Jakie doświadczenie potrzebne do instalacji? A takie, że jeśli konfiguracja serwera QNAP Cię nie przerosła, to bez problemu dasz radę.  Zacznij od niezbędnego dla obu platform:
  1. Utwórz udział sieciowy o nazwie debpool na pierwszym woluminie dysku. (HDA_DATA - dla konfiguracji z woluminem pojedynczego dysku; lub MD0_DATA - dla konfiguracji RAID).
  2. Pobierz program PuTTY http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe i zaloguj się przy użyciu konta admin na serwer używając protokołu FAQ SSH. Pamiętaj, aby w ustawieniach PuTTY, Window > Translation wybrać kodowanie UTF-8 w celu poprawnego wyświetlania znaków ASCII.
  3. Będąc zalogowany na konsolę FAQ shell swojego serwera wykonaj polecenia dla Twojej platformy.  Dla platformy ARMel - TS-x12/x19/x20/x21
  Code (Bash):
  1. # Utworz katalog tymczasowy
  2. mkdir -p /share/Public/debby
  3. cd /share/Public/debby
  4.  
  5. # Pobierz Debian (armel) QNAP TurboNAS
  6. wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/armel/debiansqueezenwheezy.tar.gz
  7. tar zxvf debiansqueezenwheezy.tar.gz
  8. rm -f debiansqueezenwheezy.tar.gz
  9.  
  10. # Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool
  11. mv debpool/squeeze /share/debpool/
  12.  
  13. # Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki qpkg
  14. publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
  15. qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`
  16.  
  17. # Przenies program kontrolny Debiana w miejsce paczek
  18. mv .qpkg/debian6 $qpkgdir
  19.  
  20. # Wykasuj katalog tymczasowy
  21. cd ..
  22. rm -rf debby
  23.  
  24. # Podlinkuj skrypty
  25. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
  26. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
  27. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6
  28.  
  29. # Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
  30. export PATH="$PATH:/sbin"
  31. qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
  32. setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
  33. setcfg debian6 Version "6.0.7" -f $qpkgconf
  34. setcfg debian6 Author "Silas Mariusz" -f $qpkgconf
  35. setcfg debian6 QPKG_File "debian6.qpkg" -f $qpkgconf
  36. setcfg debian6 Date "2013-09-03" -f $qpkgconf
  37. setcfg debian6 Shell "$qpkgdir/debian6/debian6.sh" -f $qpkgconf
  38. setcfg debian6 Install_Path "$qpkgdir/debian6" -f $qpkgconf
  39. setcfg debian6 WebUI "/" -f $qpkgconf
  40. setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf
  41.  
  42. # Przekopiuj ikony Debiana do systemu
  43. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
  44. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
  45. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif
  46.  
  47. # Utworz niezbedne katalogi dla rtorrenta
  48. RTBASE="/share/Download/rtorrent"
  49. mkdir -p $RTBASE/complete $RTBASE/downloads $RTBASE/watch
  50. mkdir -p $RTBASE/temp $RTBASE/session $RTBASE/logs
  51. mkdir -p $RTBASE/unpack $RTBASE/settings $RTBASE/settings/torrents
  52.  
  53. # Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, ...)
  54. # -- o haslo zostaniesz zapytany
  55. chroot /share/debpool/squeeze passwd root
  56.  
  57. # Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
  58. /etc/init.d/debian6.sh enable
  59.  
  60. # To juz koniec. Uruchom Debiana :)
  61. /etc/init.d/debian6.sh start
  62. # Enjoy!

    X Window na platformie ARM domyślnie nie jest zainstalowany

  Aby zaoszczędzić zasoby sprzętowe serwera opartego o platformę ARM, domyślnie pulpit nie jest zainstalowany. Dlatego zaloguj się na konsole FAQ shell serwera ponownie, ale tym razem używając portu 2202. Pamiętaj, że logujesz się na FAQ shell Debiana – a tam nie obowiązuje konto admin, ale root. Użyj hasła ustalonego pod koniec wcześniejszego opisu.

  Code (Bash):
  1. # aktualizacja repozytorium paczek
  2. aptitude update
  3.  
  4. # Instalacja X Window System i Gnome
  5. aptitude install xfonts-100dpi xfonts-100dpi-transcoded xfonts-75dpi xfonts-75dpi-transcoded xfonts-base
  6. aptitude install gnome-desktop-environment
  7.  
  8. # Instalacja xrdp
  9. aptitude install xrdp
  10.  
  11. # Uruchom xrdp
  12. service xrdp start


  Dla platformy Intel86/AMD64 - TS-509/809/X39/X59/X69/X79
  Code (Bash):
  1. mkdir -p /share/Public/debby       # Utworz katalog tymczasowy
  2. cd /share/Public/debby             # Przejdz do utworzonego katalogu
  3.  
  4. # Pobierz uprzednio przygotowany rootfs Debiana (intel86) dla QNAP TurboNAS
  5. wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/intel86/squeeze.tar.gz
  6. tar zxvf squeeze.tar.gz            # Rozpakuj zawartosc pliku
  7. rm -f squeeze.tar.gz               # Usun spakowany plik
  8.  
  9. # Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool utworzonego w punkcie 1
  10. mv squeeze /share/debpool/
  11.  
  12. # Wykasuj katalog tymczasowy
  13. cd ..
  14. rm -rf debby
  15.  
  16. # Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki QPKG
  17. publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
  18. qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`
  19.  
  20. cd $qpkgdir                        # Przejdz do katalogu QPKG
  21.  
  22. # Pobierz program uruchamiajacy Debiana i jego uslugi
  23. wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/intel86/debian6-qpkg.tar.gz
  24. tar zxvf debian6-qpkg.tar.gz       # Rozpakuj zawartosc pliku
  25. rm -f debian6-qpkg.tar.gz          # Usun spakowany
  26.  
  27. # Podlinkuj program do uslug systemowych
  28. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
  29. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
  30. ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6
  31.  
  32. # Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
  33. export PATH="$PATH:/sbin"
  34. qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
  35. setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
  36. setcfg debian6 Version "6.0.7" -f $qpkgconf
  37. setcfg debian6 Author "Silas Mariusz" -f $qpkgconf
  38. setcfg debian6 QPKG_File "debian6.qpkg" -f $qpkgconf
  39. setcfg debian6 Date "2013-09-03" -f $qpkgconf
  40. setcfg debian6 Shell "$qpkgdir/debian6/debian6.sh" -f $qpkgconf
  41. setcfg debian6 Install_Path "$qpkgdir/debian6" -f $qpkgconf
  42. setcfg debian6 WebUI "/" -f $qpkgconf
  43. setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf
  44.  
  45. # Przekopiuj ikony Debiana do systemu
  46. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
  47. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
  48. cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif
  49.  
  50. # Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, ...)
  51. # -- o haslo zostaniesz zapytany
  52. chroot /share/debpool/squeeze passwd root
  53.  
  54. # Ustaw haslo dla panelu zarzadzania OpenMediaVault
  55. # -- w wyswietlonym menu wybierz pozycje "3 Change WebGUI password"
  56. chroot /share/debpool/squeeze omv-firstaid
  57.  
  58. # Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
  59. /etc/init.d/debian6.sh enable
  60.  
  61. # To juz koniec. Uruchom Debiana :)
  62. /etc/init.d/debian6.sh start
  63. # Enjoy!


  Pulpit zdalny
  Połączenie pulpitu zdalnego Windows:
  1. Aby zalogować się na pulpit zdalny protokołem RDP, w systemie Windows kliknij Start, przejdź do Programy > Akcesoria systemu i wybierz Podłączanie pulpitu zdalnego (%windir%\system32\mstsc.exe). Jako nazwę komputer podaj adres IP lub nazwę hosta serwera.
  2. Następnie kliknij przycisk Pokaż opcje, aby rozwinąć ustawienia i przejść do zakładki Ekran gdzie można zdefiniować rozmiar pulpitu zdalnego.
  3. Kliknij przycisk Podłącz, aby uruchomić sesję zdalną.
  4. Loguj się używając autoryzacji użytkowników systemu Debian (użytkownika root i ustalonego hasła podczas instalacji).    Notka poinstalacyjna dla wersji na platformę ARMel

  W Debianie jest preinstalowany rtorrent 0.9.2 wraz z interfejsem użytkownika.

  Informacje oraz pomoc techniczna: Natywny Debian Squeeze (równoległy Debian z odrębnym SSH i rtorrent) dla platformy ARM


    Notka poinstalacyjna dla wersji na platformę Intel86

  W celach demonstracyjnych natywnego systemu, preinstalowany jest OpenMediaVault oraz Ajenti.

  Informacje oraz pomoc techniczna: Natywny Debian Squeeze z X Window, OpenMediaVault oraz Ajenti dla platformy x86


    Nie używać na produkcyjnych jednostkach

  Uruchomione natywnie usługi mogą uniemożliwić systemowi QTS przeprowadzenie takich operacji, jak:

  • Wykonanie testu sprawności dysków twardych
  • Odzyskiwanie macierzy RAID
  • Migracji RAID
  • Wymiany dysków w RAID
  Problem: System QTS nie może odmountować woluminów.
  Występowanie: Użytkownik uruchomił usługi/aplikacje i nie dopisał ich zatrzymania do pliku env.init.
  Rozwiązanie: Przed przystąpieniem do operacji na dyskach twardych, należy zatrzymać w App Center Debiana oraz wykonać restart serwera NAS.


    Znane problemy

  Problem: Brak kompatybilności z funkcją zaawansowane uprawnienia folderów w QTS. Jeśli ta funkcja jest włączona w QTS, to niektóre usługi/aplikacje w środowisku natywnym mogą odmówić pracy komunikatem odmowy dostępu do plików/katalogów.
  Rozwiązanie: Wyłączyć w QTS funkcję Zaawansowane uprawnienia folderów

  X Window Manager: Gnome
  qnap_debian_native_x86_01. qnap_debian_native_x86_02. qnap_debian_native_x86_03. qnap_debian_native_x86_04. qnap_debian_native_x86_05. qnap_debian_native_x86_06. qnap_debian_native_x86_07. qnap_debian_native_x86_08.
  qnap_debian_native_x86_09.

  OpenMediaVault:
  qnap_debian_native_x86_10. qnap_debian_native_x86_11. qnap_debian_native_x86_12. qnap_debian_native_x86_13.

  Ajenti:
  qnap_debian_native_x86_14. qnap_debian_native_x86_15.
   

  Attached Files:

  • homelabsetup.
   homelabsetup.png
   File size:
   20.8 KB
   Views:
   1
   md5_sum:
   f56208aaacb263a7ae510c6455310b59
  • naspi-proto.
   naspi-proto.jpg
   File size:
   580.7 KB
   Views:
   1
   md5_sum:
   dc655a2f446d0db8980ae9e8da0ec4f6
  • silas_avatar_96px.
   silas_avatar_96px.png
   File size:
   3.3 KB
   Views:
   3
   md5_sum:
   89b7e4183f39145a5a59997bd03a9e34
  • nt351progman2.
   nt351progman2.gif
   File size:
   11.9 KB
   Views:
   1
   md5_sum:
   be7499532e2e24891dd5198e31b00bd1
  Last edited: Apr 30, 2014
  • Lubię to! Lubię to! x 3
  • Piwo Piwo x 1
 2. ogrodnik
  Offline

  ogrodnik Nowy użytkownik Noobie

  Joined:
  Apr 29, 2012
  Messages:
  9
  Location:
  Kobyłka
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +2 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-219P+
  Ethernet:
  10 Mbps
  TS-219P+ 10 Mbps
  mam problem, próbowałem zainstalować Debian'a na 219P+ - ale nie mogę przenieść plików komendą
  mv debpool/squeeze /share/debpool/

  bo otrzymuję:
  i teraz w logach mam cały czas ERROR
  i sam nie wiem co z tym zrobić dalej :-(

  proszę o jakieś sugestie.

  sorry, że zaśmiecam wątek ale nie mogę znaleźć, gdzie mogę na chat'cie to pisać albo zapytać.
   
 3. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  A zrobiłeś udział sieciowy debpool?
   
 4. ogrodnik
  Offline

  ogrodnik Nowy użytkownik Noobie

  Joined:
  Apr 29, 2012
  Messages:
  9
  Location:
  Kobyłka
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +2 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-219P+
  Ethernet:
  10 Mbps
  TS-219P+ 10 Mbps
  chyba nie, hmmm... nie - mam konfigurację RAID, więc powinno być na MD0_DATA - mam to zrobić z poziomu PuTTY?
  komendą:
  Code (Bash):
  1. mkdir -p /MD0_DATA/debpool
  czy coś w tym rodzaju?
   
 5. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  ...

  A jak się tworzy udziały sieciowe? Z konsoli?
   
 6. ogrodnik
  Offline

  ogrodnik Nowy użytkownik Noobie

  Joined:
  Apr 29, 2012
  Messages:
  9
  Location:
  Kobyłka
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +2 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-219P+
  Ethernet:
  10 Mbps
  TS-219P+ 10 Mbps
  jasne, pominąłem pkt. 1 - utworzyłem udział sieciowy za pomocą Privilage Settings --> Shared Folders (nie ma co prawda kontroli nad MD0_DATA, ale rozumiem - że jak założyłem, w głównym drzewku - to jest właściwe miejsce). Wykonałem restart systemu, więc ściągam całość jeszcze raz (zbyt pochopnie wcześniej wykonałem komendę rm -f niestety)
   
 7. kaktus
  Offline

  kaktus μC Circuitmaker Q's Editor

  Joined:
  Feb 14, 2011
  Messages:
  942
  Location:
  opolskie
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +227 / 9 / -3
  Followers:
  3
  QNAP:
  TS-219P+
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-219P+ 1 GbE
  Last edited: Oct 26, 2013
 8. avis
  Offline

  avis Systems Admin... Q's Expert

  Joined:
  Dec 4, 2010
  Messages:
  369
  Location:
  52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +125 / 1 / -0
  Followers:
  1
  QNAP:
  TS-x20/TS-x21
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x20/TS-x21 1 GbE
  Pytanko jak zachowuje się ten Debian w momencie restartu QNAP-a z QTS? Jest po chamsku uwalany czy dostaje jakieś polecenie do zamknięcia

  Pytanie na specjalne życzenie Silasa :p
   
 9. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  System QTS jak każdy Linux podczas uruchamiania lub wyłączania uruchamia skrypty startowe aplikacji i usług. Użytkownik wywołuje je zazwyczaj z /etc/init.d/* jednak system uruchamia kolejno:
  - skrypty znajdujące się w /etc/rcS.d/* podczas uruchomienia
  oraz
  - skrypty znajdujące się w /etc/rcK.d/* podczas wyłączenia.

  System QTS: Wiedza - QNAP od środka, analiza przebiegu uruchaminia serwera oraz jego usług (rcS)

  W tym wypadku podczas zamykania systemu wywoływany jest link /etc/rcK.dQK117debian6 kierujący do pliku /share/$VOLUME/.qpkg/debian6/debian6.sh
  Plik ten, to nic innego jak: /etc/init.d/debian6.sh.

  Code (Text):
  1. -------------------------------------------------------------------------
  2. debenv(debian6.sh) PID: 28783; 2014.01.30-22:41:18.677718162
  3. -------------------------------------------------------------------------
  4. Execute Path: /root
  5. Current Path: /etc/init.d
  6. ----------------------------------------------------- || Hello World! ---
  7.  
  8. Usage:
  9.           debian6.sh (start|stop|restart|enable|disable)
  10.  
  11. Available options:
  12.    start/stop      - start or stop chroot environment
  13.    restart         - restart (do stop and start then)
  14.    enable/disable  - enables or disables chroot environment in QPKG section
  15.  
  16. -------------------------------------------------------------------------
  17. Note: To make it running while system boots, enable it in QPKG section.
  18. -------------------------------------------------------------------------
  19. Debian QPKG Enable status is:  FALSE
  20. Debian Chroot is: Not up...
  Start oraz stop natywnego Debiana jest realizowany poleceniem chroot $DEB_BASE /bin/bash -c "/env.init start"
  ... czyli uruchomieniem i zatrzymaniem poszczególnych jego usług wewnątrz chroot za pomocą skryptu env.init

  /share/debpool/squeeze/env.init || /env.init
  W pliku tym znajduje się lista usług uruchamianych w natywnym środowisku:
  Code (Bash):
  1. #!/bin/bash
  2. # ----------------------------------------------------------------------
  3. # ##--> Debian Virtual Environment Services Control program ...    ##--<
  4. # ----------------------------------------------------------------------
  5. # Name: deb.services
  6. # Platform: QNAP TurboNAS ARM based
  7. # Version: v1.2a
  8. # Author: Silas Mariusz
  9. # Contact: silas [spam] qnap.com
  10. # Donations: silas [spam] qnapclub.pl
  11. # Support: https://forum.qnap | https://forum.qnap.com
  12. # ----------------------------------------------------------------------
  13.  
  14. PUSER="root"
  15. SERVICES=(
  16. 'clean-run-services'
  17. 'screen-cleanup'
  18. 'tmux-cleanup'
  19. 'dbus'
  20. '#smartmontools'
  21. 'hostname.sh'
  22. '#ifupdown'
  23. ...
  24. ...
  Nazwy usług to pliki znajdujące się również w /etc/init.d z tym, że w tym wypadku wewnątrz Debiana.
   
  • Piwo Piwo x 1
  • Lizak Lizak x 1
 10. avis
  Offline

  avis Systems Admin... Q's Expert

  Joined:
  Dec 4, 2010
  Messages:
  369
  Location:
  52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +125 / 1 / -0
  Followers:
  1
  QNAP:
  TS-x20/TS-x21
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x20/TS-x21 1 GbE
  Kolejne pytanie do twojego projektu. Mianowicie jak zrobić żeby usługi takie jak: bind9, isc-dhcp-server, XRDP startowały wraz z systemem? Niestety standardowe debianowe polecenie update-rc.d <nazwa usługi> defaults nie pomaga. dodatkowo XRDP nawet ręcznie nie chce zastartować dopóki nie usunę:
  /var/run/xrdp/xrdp.pid i /var/run/xrdp/xrdp-sesman.pid
   
 11. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  Tak jak pisałem wyżej. Dopisz te usługi do env.init:

   
  • Piwo Piwo x 1
 12. avis
  Offline

  avis Systems Admin... Q's Expert

  Joined:
  Dec 4, 2010
  Messages:
  369
  Location:
  52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +125 / 1 / -0
  Followers:
  1
  QNAP:
  TS-x20/TS-x21
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x20/TS-x21 1 GbE
  Dzięks działa :)
  --- Połączono posty, Feb 1, 2014, Data oryginalnego postu: Feb 1, 2014 ---
  Ok jeszcze jedno pytanie czy jak zaktualizuje QTS nie wpłynie to na natywnego Debiana??
   
 13. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
 14. avis
  Offline

  avis Systems Admin... Q's Expert

  Joined:
  Dec 4, 2010
  Messages:
  369
  Location:
  52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +125 / 1 / -0
  Followers:
  1
  QNAP:
  TS-x20/TS-x21
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x20/TS-x21 1 GbE
  Czyżbym zadał miażdżące pytanie? :p
  --- Połączono posty, Feb 1, 2014, Data oryginalnego postu: Feb 1, 2014 ---
  Jeszcze taki mały myk mianowicie Debian chyba czegoś nie odmontowywuje albo robi to zbyt wolno bo jak restartowałem NAS-a to mi potem QTS wykrzyczał że filesystem is not clean i proponował żeby zrobić skan który jak się puszcza to zaraz się zatrzymuje i dopóki się nie wyłączy Debiana i nie restartnie NAS-a to nie przechodzi
   
 15. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  Jest sobota? Weekend? :D
   
 16. avis
  Offline

  avis Systems Admin... Q's Expert

  Joined:
  Dec 4, 2010
  Messages:
  369
  Location:
  52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +125 / 1 / -0
  Followers:
  1
  QNAP:
  TS-x20/TS-x21
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x20/TS-x21 1 GbE
  i co myślisz że to przez to? ;) ja tam siedze i dłubie właśnie wyciągnąłem swojego starego Thinkpada R60 i go zreanimowałem oprócz tego sklonowałem dysk z Qnapa bo zaczął jakieś kłopociki mieć a teraz kombinuje z tym Debianem bo zastanawiam sie czego on nie odmontowywuje więc w mam zabawe na bogato :)
   
 17. Silas Mariusz
  Offline

  Silas Mariusz SysOp Administrator

  Joined:
  Apr 5, 2008
  Messages:
  8,999
  Local Time:
  7:34 PM
  Ratings:
  +1,901 / 40 / -9
  Followers:
  40
  QNAP:
  TS-x77
  Ethernet:
  1 GbE
  TS-x77 1 GbE
  Nie można było odmontować Debiana - któraś z uruchomionych aplikacji na nim wciąż działa i blokuje.
   

Users found this page by searching for:

 1. qnap qpkg.conf