How-To Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają!

Data: 2013.09.16
Temat artykułu: Polacy nie gęsi i swojego QNAP-a z pulpitem mają

Drodzy Czytelnicy!

Ksiądz Natanek, mówiący, że "coś się dzieje" może mieć racje. I nie są to "pokemony", "diablo", "homeopatia", "techno" i "heavy metal". Lecz gadżety i zabawki!

Na pewno spotkaliście się ze stwierdzeniem, że gadżeciarz to – niewulgarnie ujmując – Pan z plamą na spodniach i koszuli spędzający czas nad swoimi zabawkami.

Przez przeszło 60 lat James Bond walczy z takim stereotypem. Jego wizerunek i klasa zupełnie inaczej definiują gadżeciarza. To silna wola i samozaparcie! Nie można kwestionować, że gdyby nie oni to dzisiejszy rynek serwerów NAS wyglądałby nieco inaczej. I chociaż to nie pora na Mikołaja to mam dla Was dwa nieocenione prezenty. Wiersz prawdy i gadżecik.


Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
żar z rozgrzanego dysku brzucha.
Prędzej lub później,
kończy swój żywot.
On z płaczem i burknięciem,
klnie i się rzuca:
A mogłem, a miałem,
a kopii, … nie wykonałem!


Ochrona danych to dobry powód na zakup nowego gadżetu, jakim staje się serwer NAS. Prawda jest taka, że dziś poszukujemy nie tylko magazynu a oferowanych w nim usług. Zatem czy NAS to magazyn danych czy gadżet jak smartfon? - o ile postrzegamy jeszcze smartfony jak gadżety. Przecież sztaby jajogłowych laborantów na okrągło główkują, testują nowe rozwiązania a ostatnio nawet chmury z chłopakami z NASA - tak, tego od kosmosu NASA!

Powtarzający się Kowalski nie daruje i ciągle komentarze pisze: „taniej złożyć samemu”. To niech Kowalski składa i siwe włosy z głowy wyrywa. Smartfona pewnie już ma – złożonego!

A skoro o gadżetach mowa to, czemu nasz serwer pulpitu nie ma? …ta nasza zabawka rzecz jasna. Polacy nie gęsi i pulpit zrobili.

Miłej lektury!
Silas Mariusz Grzybacz
silas_podpis.pngW Internecie roi się od porad i sugestii, którymi należy kierować się podczas zakupu takiego serwera. Prawda jest taka, że rola ochrony i magazynu danych nie jest dziś jedyną, którą ma spełniać jednostka. Producenci próbują nas przekonać swoimi usługami, dodatkami i kolorowymi urozmaiceniami – i trzeba przyznać, że wychodzi im to całkiem nieźle.

Tak dla przykładu zadam pytanie obecnym użytkownikom serwerów NAS. Czym wiecie czym jest Symform? Ktoś wie? Niech zgadnę! Nikt, albo prawie nikt? Symform – chociaż sam nie używam, to uwielbiam idee. To nic innego jak archiwizacja danych w chmurę. Zasada jest prosta! Oddajemy swoją przestrzeń dyskową w chmurę i tyle ile zadeklarujemy jej udostępnić, to tyle samo dostaniemy od niej z powrotem razy dwa.

(Elita trolli internetowych ze swoją teorią szpiegowską niech milczy i pudełka wypalonych Verbatimek do sejfu chowa.)
*Definicja słowa Troll: Trollowanie – Wikipedia, wolna encyklopediaRola serwerów NAS
Jacek z woj. opolskiego – zapaleniec i gadżeciarz. W macierz RAID nie wierzy – hm? Pamięta zamierzchłe czasy i postęp w branży IT. Należy do tych, których współcześnie nazywamy Geek’ami (Geek – Wikipedia, wolna encyklopedia) – w wolnym czasie dłubie i psuje! Podczas zakupu serwera NAS kierował się elastycznością archiwizacji, ale istotnym kryterium była energooszczędność. Jest hobbystycznym zboczeńcem, bo ilekroć wypowiada słowo mikrokontroler, to na ekran dociera fachowy tego słowa skrót: µC. Serwer dla niego to kolejny gadżet - „przyrząd dydaktyczno-naukowy dla mnie i latorośli”. „@kaktus” - opiekun i moderator forum QNAP Club.

Zaś inny Jacek z północno-wschodniej Polski trochę inaczej korzysta z dobrodziejstw serwera. Zajmuje się programowaniem niskiego i wysokiego poziomu. Również przemawia za nim wieloletnie doświadczenie w branży IT. Uwaga! Zawodowy Cracker pracujący na zlecenie korporacji Dell, HP/Compaq, Fujitsu-Siemens, Acer, Samsung oraz Sony. Swój pierwszy serwer NAS firmy S zakupił jak wszyscy – do magazynowania danych. Po czasie zdecydował wymienić S na QNAP z uwagi na zdecydowanie solidniejszy hardware. Serwer zainstalował w domu na odseparowanym symetrycznym 100Mbit łączu a system w serwerze wymienił na Linux Debian. Serwer QNAP z postawionym „debbim” wykorzystuje głównie, jako magazyn, ale również, jako platformę programistyczną w tym system kontroli wersji SVN, GIT, serwer Web/http(s), FTP i inne. Dodatkowo na maszynie postawił oprogramowanie pełniące szyfrowaną stację tunelową we własnej implementacji protokołu zaprojektowanego przez jego samego w celu bezpiecznego świadczenia zautomatyzowanych usług. W wolnym czasie moderator forum QNAP Club.

Pytanie nasuwa się kolejny raz...
Czym one są? Czy to gadżety czy magazyny danych? A może jedno i drugie?Czy ktoś jeszcze pamięta…?
Pamięci masowe dla zastosowań nieprofesjonalnych bez trudu odnalazły się na rynku IT, plasując jednocześnie swoją pozycję w nowej kategorii urządzeń sieciowych. Sekret tkwił w zapełnieniu luki pomiędzy drogimi pamięciami masowymi do zastosowań profesjonalnych a klasycznymi komputerami pełniącymi funkcję serwera.

W latach 90-tych z uwagi na niewielkie koszty i elastyczne możliwości stosowano stacjonarne komputery, jako serwery NAS oraz dystrybucję połączenia internetowego. Każda z rozwijających się firm handlowych, produkcyjnych czy usługowych była wyposażona w taką jednostkę obsadzoną najczęściej systemem Linux lub Windows NT – niektóre DOS’em i Novell Netware’m.

Celem takich instalacji było przede wszystkim stworzenie warunków do pracy grupowej nad projektami, ale również redukcję kosztów i czasu mającej podnieść wydajność oraz efektywność pracowników – jednym słowem zapewnić wszystkim wygodę.

W rozwijającym się rynku nie było miejsca dla produktów pośrednich. Jednak z czasem, te z segmentu profesjonalnego zaczęły zalewać rynek w wersjach budżetowych dla powszechnego użytku. Najbardziej zauważalnym odbiciem takiego produktu są routery - początkowo stosowane w szkieletach oraz rozległych infrastrukturach operatorów, a za chwilę w każdym domu.

3com-3server.png

3com 3server – jeden z pierwszych serwerów NAS wyprodukowany w 1985r.
Procesor Intel 80186, 512k RAM
Dysk twardy o pojemności 36MB

Niemal identycznie stało się z pamięciami masowymi. Na początku stosowane w biznesie, jako klocek w centrach danych czy systemach bankowych, a dziś, jako zintegrowane serwery pamięci masowych w każdym nowoczesnym domu i biurze.

qnap-soho-line.jpg

Linia serwerów QNAP TurboNAS dla sektora SOHO

Obecne serwery NAS to gotowe do pracy, wydajne i dostępne w przystępnej cenie urządzenia do magazynowania danych. Dobrej firmy serwery zaprojektowane są z myślą o skalowalności i niezawodności oferując jednocześnie zautomatyzowane kopie zapasowe, ochronę i konsolidację. Mało tego, adaptują szereg popularnych aplikacji sieciowych oraz usług. Znajdują zastosowanie w biurach, małych firmach oraz w domach. Ale są wykorzystywane również w dużych przedsiębiorstwach i organizacjach szukających oszczędności czasu i pieniędzy, jako kompleksowe rozwiązania magazynów dla wirtualizacji oraz klastrów, budowy prywatnych chmur i rozwiązań sieciowych.Pulpit w QNAP TurboNAS
Czy zastanawialiście się kiedyś, czemu nie możecie łączyć się ze swoim serwerem na pulpit zdalny i zarządzać nim dowoli? Zdradzę Wam pewien sekret – to zawsze było możliwe! Wystarczyło zainstalować X Window System z Gnome lub XFCE4. Voila!

qnap_debian_native_x86_03.jpg

Pulpit uruchomiony na serwerach QNAPX Window System
X Window System to część każdego graficznego linucha, a jak wiemy lubi on być platformą programową urządzeń zintegrowanych. Jednak pokład ten jest odpowiednio okrojony, aby zapewnić możliwie jak największą wydajność na budżetowych SOC’ach lub po prostu z troski przed trollowaniem. No tak! Zdziwieni? Przecież były próby preinstalowania pełnych aplikacji i uruchamiania ich z domyślnym „konfigiem”. Jednak użytkownicy sami zaprotestowali tłumacząc niebezpieczeństwem, jakie czyha na ich pliki. Taki absurd, że hej, ale najwidoczniej zdigitalizowanych-hipochondryków nie brakuje! Przynajmniej wreszcie zaczynają troszczyć się o swoje dane, szkoda tylko, że tak paranoicznie popadając przy tym w skrajności.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
You may not view this attachment.
Natywny Debian
Na zadawane mi pytanie, co oznacza słowo „natywny” odpowiadam. Działający bezpośrednio na platformie zgodnej z docelową, czyli równolegle/jednocześnie nie pozbawiając użytkownika oryginalnego systemu.

Debian cieszy się opinią stabilnego systemu o wysokiej jakości i łatwego do aktualizacji. Ze względu na dbałość o jakość i bezpieczeństwo (…).

Z zakwaszoną miną fanatycy konkurencji pewnie już czytają. Ale nie ma co! Im przecież też trochę emocji się należy, więc niech nie mają!Jak zainstalować?
Prawie rok temu zacząłem prace nad projektem platformy QPX, której głównym celem było uproszczenie procesu wdrażania aplikacji oraz systemów drugich w struktury urządzeń zintegrowanych – głównie serwerów QNAP. Projekt, co prawda nadal rozwijam tworząc coraz to silniejsze środowisko i pomimo jego powstania na rzecz natywnego Debiana, to nigdy go nie wdrożyłem! Ale mimo to przygotowałem bardzo uniwersalną instrukcję instalacji dla obu platform serwerów QNAP TurboNAS ARMel i Intel x86.

Jakie doświadczenie potrzebne do instalacji? A takie, że jeśli konfiguracja serwera QNAP Cię nie przerosła, to bez problemu dasz radę.Zacznij od niezbędnego dla obu platform:
 1. Utwórz udział sieciowy o nazwie debpool na pierwszym woluminie dysku. (HDA_DATA - dla konfiguracji z woluminem pojedynczego dysku; lub MD0_DATA - dla konfiguracji RAID).
 2. Pobierz program PuTTY http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe i zaloguj się przy użyciu konta admin na serwer używając protokołu SSH. Pamiętaj, aby w ustawieniach PuTTY, Window > Translation wybrać kodowanie UTF-8 w celu poprawnego wyświetlania znaków ASCII.
 3. Będąc zalogowany na konsolę SHELL swojego serwera wykonaj polecenia dla Twojej platformy.Dla platformy ARMel - TS-x12/x19/x20/x21
Bash:
# Utworz katalog tymczasowy
mkdir -p /share/Public/debby
cd /share/Public/debby

# Pobierz Debian (armel) QNAP TurboNAS
wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/armel/debiansqueezenwheezy.tar.gz
tar zxvf debiansqueezenwheezy.tar.gz
rm -f debiansqueezenwheezy.tar.gz

# Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool
mv debpool/squeeze /share/debpool/

# Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki qpkg
publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`

# Przenies program kontrolny Debiana w miejsce paczek
mv .qpkg/debian6 $qpkgdir

# Wykasuj katalog tymczasowy
cd ..
rm -rf debby

# Podlinkuj skrypty
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6

# Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
export PATH="$PATH:/sbin"
qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
setcfg debian6 Version "6.0.7" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Author "Silas Mariusz" -f $qpkgconf
setcfg debian6 QPKG_File "debian6.qpkg" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Date "2013-09-03" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Shell "$qpkgdir/debian6/debian6.sh" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Install_Path "$qpkgdir/debian6" -f $qpkgconf
setcfg debian6 WebUI "/" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf

# Przekopiuj ikony Debiana do systemu
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif

# Utworz niezbedne katalogi dla rtorrenta
RTBASE="/share/Download/rtorrent"
mkdir -p $RTBASE/complete $RTBASE/downloads $RTBASE/watch
mkdir -p $RTBASE/temp $RTBASE/session $RTBASE/logs
mkdir -p $RTBASE/unpack $RTBASE/settings $RTBASE/settings/torrents

# Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, ...)
# -- o haslo zostaniesz zapytany
chroot /share/debpool/squeeze passwd root

# Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
/etc/init.d/debian6.sh enable

# To juz koniec. Uruchom Debiana :)
/etc/init.d/debian6.sh start
# Enjoy!

x window na platformie arm domyślnie nie jest zainstalowany Aby zaoszczędzić zasoby sprzętowe serwera opartego o platformę ARM, domyślnie pulpit nie jest zainstalowany. Dlatego zaloguj się na konsole SHELL serwera ponownie, ale tym razem używając portu 2202. Pamiętaj, że logujesz się na SHELL Debiana – a tam nie obowiązuje konto admin, ale root. Użyj hasła ustalonego pod koniec wcześniejszego opisu.
Bash:
# aktualizacja repozytorium paczek
aptitude update

# Instalacja X Window System i Gnome
aptitude install xfonts-100dpi xfonts-100dpi-transcoded xfonts-75dpi xfonts-75dpi-transcoded xfonts-base
aptitude install gnome-desktop-environment

# Instalacja xrdp
aptitude install xrdp

# Uruchom xrdp
service xrdp start
Dla platformy Intel86/AMD64 - TS-509/809/X39/X59/X69/X79
Bash:
mkdir -p /share/Public/debby    # Utworz katalog tymczasowy
cd /share/Public/debby       # Przejdz do utworzonego katalogu

# Pobierz uprzednio przygotowany rootfs Debiana (intel86) dla QNAP TurboNAS
wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/intel86/squeeze.tar.gz
tar zxvf squeeze.tar.gz      # Rozpakuj zawartosc pliku
rm -f squeeze.tar.gz        # Usun spakowany plik

# Przenies Debiana do udzialu sieciowego debpool utworzonego w punkcie 1
mv squeeze /share/debpool/

# Wykasuj katalog tymczasowy
cd ..
rm -rf debby

# Znajdz katalog w ktorym przechowywane sa paczki QPKG
publicdir=`/sbin/getcfg Public path -f /etc/config/smb.conf`
qpkgdir=`cd $publicdir && cd ../.qpkg/ && pwd`

cd $qpkgdir            # Przejdz do katalogu QPKG

# Pobierz program uruchamiajacy Debiana i jego uslugi
wget http://pool.qnapclub.pl/projects/packages/debian/native/intel86/debian6-qpkg.tar.gz
tar zxvf debian6-qpkg.tar.gz    # Rozpakuj zawartosc pliku
rm -f debian6-qpkg.tar.gz     # Usun spakowany

# Podlinkuj program do uslug systemowych
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/init.d/debian6.sh
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcS.d/QS101debian6
ln -sf $qpkgdir/debian6/debian6.sh /etc/rcK.d/QK101debian6

# Dodaj program uruchamiajacy Debiana do aplikacji zainstalowanych
export PATH="$PATH:/sbin"
qpkgconf=/etc/config/qpkg.conf
setcfg debian6 Name debian6 -f $qpkgconf
setcfg debian6 Version "6.0.7" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Author "Silas Mariusz" -f $qpkgconf
setcfg debian6 QPKG_File "debian6.qpkg" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Date "2013-09-03" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Shell "$qpkgdir/debian6/debian6.sh" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Install_Path "$qpkgdir/debian6" -f $qpkgconf
setcfg debian6 WebUI "/" -f $qpkgconf
setcfg debian6 Enable FALSE -f $qpkgconf

# Przekopiuj ikony Debiana do systemu
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon.gif /home/httpd/RSS/images/debian6.gif
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_80.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_80.gif
cp -af $qpkgdir/debian6/.qpkg_icon_gray.gif /home/httpd/RSS/images/debian6_gray.gif

# Ustaw w Debianie haslo dla systemowego uzytkownikowi root (SSH, RDP, ...)
# -- o haslo zostaniesz zapytany
chroot /share/debpool/squeeze passwd root

# Ustaw haslo dla panelu zarzadzania OpenMediaVault
# -- w wyswietlonym menu wybierz pozycje "3 Change WebGUI password"
chroot /share/debpool/squeeze omv-firstaid

# Przelacz status wlaczenia (Enable) aplikacji na TRUE
/etc/init.d/debian6.sh enable

# To juz koniec. Uruchom Debiana :)
/etc/init.d/debian6.sh start
# Enjoy!Pulpit zdalny
Połączenie pulpitu zdalnego Windows:
 1. Aby zalogować się na pulpit zdalny protokołem RDP, w systemie Windows kliknij Start, przejdź do Programy > Akcesoria systemu i wybierz Podłączanie pulpitu zdalnego (%windir%\system32\mstsc.exe). Jako nazwę komputer podaj adres IP lub nazwę hosta serwera.
 2. Następnie kliknij przycisk Pokaż opcje, aby rozwinąć ustawienia i przejść do zakładki Ekran gdzie można zdefiniować rozmiar pulpitu zdalnego.
 3. Kliknij przycisk Podłącz, aby uruchomić sesję zdalną.
 4. Loguj się używając autoryzacji użytkowników systemu Debian (użytkownika root i ustalonego hasła podczas instalacji).notka poinstalacyjna dla wersji na platformę armel W Debianie jest preinstalowany rtorrent 0.9.2 wraz z interfejsem użytkownika.
 • Z przeglądarki zaloguj się na adres serwera http przy użyciu portu 8808 (http://adres_IP:8808)
 • Port SSH konsoli SHELL: 2202
Informacje oraz pomoc techniczna: Natywny Debian Squeeze (równoległy Debian z odrębnym SSH i rtorrent) dla platformy ARM

notka poinstalacyjna dla wersji na platformę intel86 W celach demonstracyjnych natywnego systemu, preinstalowany jest OpenMediaVault oraz Ajenti.
Informacje oraz pomoc techniczna: Natywny Debian Squeeze z X Window, OpenMediaVault oraz Ajenti dla platformy x86

nie używać na produkcyjnych jednostkach Uruchomione natywnie usługi mogą uniemożliwić systemowi QTS przeprowadzenie takich operacji, jak:
 • Wykonanie testu sprawności dysków twardych
 • Odzyskiwanie macierzy RAID
 • Migracji RAID
 • Wymiany dysków w RAID
Problem: System QTS nie może odmountować woluminów.
Występowanie: Użytkownik uruchomił usługi/aplikacje i nie dopisał ich zatrzymania do pliku env.init.
Rozwiązanie: Przed przystąpieniem do operacji na dyskach twardych, należy zatrzymać w App Center Debiana oraz wykonać restart serwera NAS.

znane problemy Problem: Brak kompatybilności z funkcją zaawansowane uprawnienia folderów w QTS. Jeśli ta funkcja jest włączona w QTS, to niektóre usługi/aplikacje w środowisku natywnym mogą odmówić pracy komunikatem odmowy dostępu do plików/katalogów.
Rozwiązanie: Wyłączyć w QTS funkcję Zaawansowane uprawnienia folderów
X Window Manager: Gnome
qnap_debian_native_x86_01.jpg qnap_debian_native_x86_02.jpg qnap_debian_native_x86_03.jpg qnap_debian_native_x86_04.jpg qnap_debian_native_x86_05.jpg qnap_debian_native_x86_06.jpg qnap_debian_native_x86_07.jpg qnap_debian_native_x86_08.jpg
qnap_debian_native_x86_09.jpg

OpenMediaVault:
qnap_debian_native_x86_10.jpg qnap_debian_native_x86_11.jpg qnap_debian_native_x86_12.jpg qnap_debian_native_x86_13.jpg

Ajenti:
qnap_debian_native_x86_14.jpg qnap_debian_native_x86_15.jpg
 

Attachments

 • homelabsetup.png
  homelabsetup.png
  20.8 KB · Views: 92
 • naspi-proto.jpg
  naspi-proto.jpg
  580.7 KB · Views: 98
 • silas_avatar_96px.png
  silas_avatar_96px.png
  3.3 KB · Views: 101
 • nt351progman2.gif
  nt351progman2.gif
  11.9 KB · Views: 79
Last edited:

ogrodnik

Passing Basics
Beginner
Apr 29, 2012
9
2
3
Kobyłka
www.axamit.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
10 Mbps
mam problem, próbowałem zainstalować Debian'a na 219P+ - ale nie mogę przenieść plików komendą
mv debpool/squeeze /share/debpool/

bo otrzymuję:
...
mv: cannot create directory `/share/debpool/proc': No space left on device
mv: cannot create directory `/share/debpool/tmp': No space left on device
mv: cannot create directory `/share/debpool/lib': No space left on device

i teraz w logach mam cały czas ERROR
The system us unable to save your settings (file = [/etc/storage.conf], section = [VOLUME 1], field = [status], value = [-3] due to insufficient ramdisk space. if restarting the server does not solve the problem please contact with support for further assistance.
i sam nie wiem co z tym zrobić dalej :-(

proszę o jakieś sugestie.

sorry, że zaśmiecam wątek ale nie mogę znaleźć, gdzie mogę na chat'cie to pisać albo zapytać.
 

ogrodnik

Passing Basics
Beginner
Apr 29, 2012
9
2
3
Kobyłka
www.axamit.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
10 Mbps
chyba nie, hmmm... nie - mam konfigurację RAID, więc powinno być na MD0_DATA - mam to zrobić z poziomu Putty?
komendą:
Bash:
mkdir -p /MD0_DATA/debpool

czy coś w tym rodzaju?
 

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,398
1,870
153
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Zacznij od niezbędnych dla obu platform:

 1. Utwórz udział sieciowy o nazwie debpool na pierwszym woluminie dysku. (HDA_DATA - dla konfiguracji z woluminem pojedynczego dysku; lub MD0_DATA - dla konfiguracji RAID).
 2. Pobierz program PuTTY http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe i zaloguj się przy użyciu konta admin na serwer używając protokołu SSH. Pamiętaj, aby w ustawieniach PuTTY, Window > Translation wybrać kodowanie UTF-8 w celu poprawnego wyświetlania znaków ASCII.
 3. Będąc zalogowany na konsolę SHELL swojego serwera wykonaj polecenia dla Twojej platformy.
...

mam to zrobić z poziomu Putty?
komendą:
mkdir -p /MD0_DATA/debpool
czy coś w tym rodzaju?
A jak się tworzy udziały sieciowe? Z konsoli?
 

ogrodnik

Passing Basics
Beginner
Apr 29, 2012
9
2
3
Kobyłka
www.axamit.pl
QNAP
TS-219P+
Ethernet
10 Mbps
jasne, pominąłem pkt. 1 - utworzyłem udział sieciowy za pomocą Privilage Settings --> Shared Folders (nie ma co prawda kontroli nad MD0_DATA, ale rozumiem - że jak założyłem, w głównym drzewku - to jest właściwe miejsce). Wykonałem restart systemu, więc ściągam całość jeszcze raz (zbyt pochopnie wcześniej wykonałem komendę rm -f niestety)
 

avis

Systems Admin...
Q's Expert
Dec 4, 2010
369
119
28
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
avisek.pl
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Pytanko jak zachowuje się ten Debian w momencie restartu QNAP-a z QTS? Jest po chamsku uwalany czy dostaje jakieś polecenie do zamknięcia

Pytanie na specjalne życzenie Silasa :p
 

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,398
1,870
153
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
System QTS jak każdy Linux podczas uruchamiania lub wyłączania uruchamia skrypty startowe aplikacji i usług. Użytkownik wywołuje je zazwyczaj z /etc/init.d/* jednak system uruchamia kolejno:
- skrypty znajdujące się w /etc/rcS.d/* podczas uruchomienia
oraz
- skrypty znajdujące się w /etc/rcK.d/* podczas wyłączenia.

System QTS: Wiedza - QNAP od środka, analiza przebiegu uruchaminia serwera oraz jego usług (rcS)

W tym wypadku podczas zamykania systemu wywoływany jest link /etc/rcK.dQK117debian6 kierujący do pliku /share/$VOLUME/.qpkg/debian6/debian6.sh
Plik ten, to nic innego jak: /etc/init.d/debian6.sh.

Code:
-------------------------------------------------------------------------
debenv(debian6.sh) PID: 28783; 2014.01.30-22:41:18.677718162
-------------------------------------------------------------------------
Execute Path: /root
Current Path: /etc/init.d
----------------------------------------------------- || Hello World! ---

Usage:
     debian6.sh (start|stop|restart|enable|disable)

Available options:
  start/stop   - start or stop chroot environment
  restart     - restart (do stop and start then)
  enable/disable - enables or disables chroot environment in QPKG section

-------------------------------------------------------------------------
Note: To make it running while system boots, enable it in QPKG section.
-------------------------------------------------------------------------
Debian QPKG Enable status is: FALSE
Debian Chroot is: Not up...

Start oraz stop natywnego Debiana jest realizowany poleceniem chroot $DEB_BASE /bin/bash -c "/env.init start"
... czyli uruchomieniem i zatrzymaniem poszczególnych jego usług wewnątrz chroot za pomocą skryptu env.init

/share/debpool/squeeze/env.init || /env.init
W pliku tym znajduje się lista usług uruchamianych w natywnym środowisku:
Bash:
#!/bin/bash
# ----------------------------------------------------------------------
# ##--> Debian Virtual Environment Services Control program ...  ##--<
# ----------------------------------------------------------------------
# Name: deb.services
# Platform: QNAP TurboNAS ARM based
# Version: v1.2a
# Author: Silas Mariusz
# Contact: silas [spam] qnap.com
# Donations: silas [spam] qnapclub.pl
# Support: https://forum.qnap | https://forum.qnap.com
# ----------------------------------------------------------------------

PUSER="root"
SERVICES=(
'clean-run-services'
'screen-cleanup'
'tmux-cleanup'
'dbus'
'#smartmontools'
'hostname.sh'
'#ifupdown'
...
...
Nazwy usług to pliki znajdujące się również w /etc/init.d z tym, że w tym wypadku wewnątrz Debiana.
 
 • Like
Reactions: pigers and kaktus

avis

Systems Admin...
Q's Expert
Dec 4, 2010
369
119
28
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
avisek.pl
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Kolejne pytanie do twojego projektu. Mianowicie jak zrobić żeby usługi takie jak: bind9, isc-dhcp-server, XRDP startowały wraz z systemem? Niestety standardowe debianowe polecenie update-rc.d <nazwa usługi> defaults nie pomaga. dodatkowo XRDP nawet ręcznie nie chce zastartować dopóki nie usunę:
/var/run/xrdp/xrdp.pid i /var/run/xrdp/xrdp-sesman.pid
 

avis

Systems Admin...
Q's Expert
Dec 4, 2010
369
119
28
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
avisek.pl
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Czyżbym zadał miażdżące pytanie? :pJeszcze taki mały myk mianowicie Debian chyba czegoś nie odmontowywuje albo robi to zbyt wolno bo jak restartowałem NAS-a to mi potem QTS wykrzyczał że filesystem is not clean i proponował żeby zrobić skan który jak się puszcza to zaraz się zatrzymuje i dopóki się nie wyłączy Debiana i nie restartnie NAS-a to nie przechodzi
 

avis

Systems Admin...
Q's Expert
Dec 4, 2010
369
119
28
52°17'21.9"N 21°02'45.2"E
avisek.pl
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
i co myślisz że to przez to? ;) ja tam siedze i dłubie właśnie wyciągnąłem swojego starego Thinkpada R60 i go zreanimowałem oprócz tego sklonowałem dysk z Qnapa bo zaczął jakieś kłopociki mieć a teraz kombinuje z tym Debianem bo zastanawiam sie czego on nie odmontowywuje więc w mam zabawe na bogato :)
 

Silas Mariusz

SysOp
Administrator
Apr 5, 2008
9,398
1,870
153
www.devspark.pl
QNAP
TS-x77
Ethernet
1 GbE
Jeszcze taki mały myk mianowicie Debian chyba czegoś nie odmontowywuje albo robi to zbyt wolno bo jak restartowałem NAS-a to mi potem QTS wykrzyczał że filesystem is not clean i proponował żeby zrobić skan który jak się puszcza to zaraz się zatrzymuje i dopóki się nie wyłączy Debiana i nie restartnie NAS-a to nie przechodzi
Nie można było odmontować Debiana - któraś z uruchomionych aplikacji na nim wciąż działa i blokuje.