Pomoc Pomoc w konfiguracji sieci. Zmiana operatora.

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

_Floyd

Master+ Architect
Q's Excellence
6 Luty 2011
1 951
236
133
36
Warszawa/Żyrardów
www.wladcypolabitwy.pl
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11ac (Wi-Fi 5)
Cześć, chciałbym Was prosić o poradę co do mojego pomysłu na zmianę organizacji sieci. Ponieważ przymierzam się do zmiany operatora na Orange (Neostrada).

Główne pytanie brzmi, czy przez Switch:
upload_2021-9-21_10-10-54.png

Będę wstanie wysłać do routera do łącza WAN:
upload_2021-9-21_10-12-33.png


Jednocześnie, by każde łącze w Switchu miało dostęp do sieci LAN oraz WAN?

Projekt sieci:
upload_2021-9-21_10-13-22.png


Te kreski przy switchu oznaczają wyjście RJ do każdego gniazdka w domu.

Coś czuje że się nie da, to w takim wypadku umieszczę cały sprzęt nie licząc PC w miejscu gdzie się znajduje modem ONT.
 
No właśnie tego się obawiam że poszerzy ilość łączy LAN. Co by oznaczało że RJ z Modemu ONT wsadzam do WAN w Routerze, z routera ide do Switcha i dzięki temu mam internet wszędzie (w każdym gniazdku).
A ja bym chciał by ONT poszedł do Switcha, ten do routera w którym muszę podać poświadczenia PPPoE i na tym samym kablu dawał wszystkim WAN dla pozostałych urządzeń.

Niby mam opcje:
upload_2021-9-21_10-31-45.png

Że mogę powiedzieć roterowi z którego portu ma brać dostęp do Internetu. No ale pozostaje informacja zwrotna do routera by to tym samym kablu dawał reszcie urządzeń Internet.
 
Można - ale chcesz zabezpieczać sieć w każdym urządzeniu podpiętym do portu ? firewall etc ?
Masz tyle adresów IP od dostawcy żeby pokryć wszystkie urządzenia w domu podłączone kablem ?

i w sumie najważniejsze ? po co chcesz się SKRZYWDZIĆ ?!
cały świat wpina urządzenia z sieci lokalnej do switcha/portów LAN, a router robi brudną robotę zabezpieczania (biedne bo biedne ale zawsze)
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.