pomoc w konfiguracji

edzik12

Nowy użytkownik
Noobie
6 Styczeń 2011
9
0
1
Zabrze
QNAP
TS-239 Pro II
Ethernet
40 GbE
witam na wstępie powiem że jestem zielony kupiłem 239 pro + 2 dyski wd po 2tb i chciałbym było 1 raz 4 tb jak je połączyc co by była jedna całość bo pokazuje mi 2 dyski po 2 tb i jak jakieś dane wrzucam to pakuje mi na drugi dysk
 
jarlath napisał:
LOL, jarlath, ale żeś napisał, człowiek pyta się o konfigurację a Ty mu piszesz o RAIDach... poza tym nie tylko RAID służy do łączenia dysków (w QNAPie jest jeszcze JBOD).
edzik12 napisał:
witam na wstępie powiem że jestem zielony kupiłem 239 pro + 2 dyski wd po 2tb i chciałbym było 1 raz 4 tb jak je połączyc co by była jedna całość bo pokazuje mi 2 dyski po 2 tb i jak jakieś dane wrzucam to pakuje mi na drugi dysk
w panelu administracyjnym QNAPa w Disk Management znajdujesz Volume Management i tam ustawiasz sobie rodzaj "partycji". Dla tego co Ty byś chciał musiałbyś sobie ustawić albo RAID 0 Striping Disk Volume (powoduje szybki dostęp ale w żaden sposób nie zabezpiecza danych, pojemność powstałej "partycji" w Twoim przypadku to suma pojemności obu dysków) albo Linear Disk Volume (zapis sekwencyjny danych na dysku - również bez zabezpieczenia danych, pojemność powstałej "partycji" w Twoim przypadku to również suma pojemności obu dysków).
 
Jakie pytanie taka odpowiedź. Wszystkie informacje dostępne są online, o ile dobrze pamiętam nawet do tego jest tutorial na stronach QNAP'a. Moim prywatnym zdaniem odpowiedź na zadane pytanie była jak najbardziej słuszna - tym bardziej, że pytanie jasno wskazuje, że kol @edzik12 powinien poszerzyć swoje horyzonty (bez urazy, aczkolwiek użyto słowa "zielony") dot zagadnień NAS z naciskiem na Storage. Jeśli kogoś uraziłem (lakoniczną odpowiedzią) z góry przepraszam, bo nie miałem tego na celu. Mimo wszystko uważam, że podejmując się konfiguracji takiego urządzenia - warto wiedzieć co się konfiguruje i z czym to się "je" nim się zamiesza- w większości przypadków unika się wtedy "przykrych" doświadczeń.
 
Tak jak koledzy wyżej napisali.
Raid 0 zwiększa pojemność dostępnego miejsca, ale w przypadku awarii, któregoś z dysków tracisz wszystko.
Piszę to, ponieważ zakupiłem ostatnio dwa dyski Seagate 1TB i padły po ponad miesiącu pracy.