Pomoc Pomoc w odzyskaniu danych z dysków RAID1

makalele

Passing Basics
Beginner
22 Listopad 2013
13
1
3
53
Warszawa
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam Serdecznie
Potrzebuję pomocy polegającej na odzyskaniu danych z dysków z serwera. Dyski pracowały jako RAID1. Niestety coś nie zadziałało i serwer odmówił współpracy.
Na dyskach są dosyć ważne dane firmowe/księgowe a na drugim dysku filmy, zdjęcia rodzinne itp z kilku lat. Bardzo ważne dla mnie dane.
Proszę o info czy ktoś podjąłby się odpłatnie lub nieodpłatnie pomocy w odzyskaniu danych. Nie wiem, czy prywatnie czy na fakturę, to już jak kto woli.
Sam nie chcę się tym zajmować aby czegoś przez przypadek nie usunąć.
kontakt na mail malczik@yandex.ru lub tel 501 333 334

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3 0238
Model serwera: QNAP TS-453A
 
W Raid 1 nie ma podziału że na jednym mam coś na drugim mam coś. Dane są na jednym dwóch dyskach jednocześnie. Jeśli jeden dysk pójdzie to drugi robi za kopie.

Pytanie czy dyski padły czy NAS. Możliwe ze wystarczy podłączyć taki dysk do PC i sprawdzić czy dane są.
 
Obawiam sie ze problem jest taki że nie ma sprawnego Q do którego mógłby wsadzić dyski. Trzeba kogoś poprosić co ma Q i moze te dyski wsadzić, lub trzeba będzie kupić nowego Q.

Nie wiem czy dyski sa szyfrowane, jeśli nie to mozliwe ze wystarczy te dyski podłączyć do komputera Linuxem obsługujący dany typ partycji i robimy z danymi co tylko się chce.
 
Obawiam sie ze problem jest taki że nie ma sprawnego Q do którego mógłby wsadzić dyski. Trzeba kogoś poprosić co ma Q i moze te dyski wsadzić, lub trzeba będzie kupić nowego Q.

Nie wiem czy dyski sa szyfrowane, jeśli nie to mozliwe ze wystarczy te dyski podłączyć do komputera Linuxem obsługujący dany typ partycji i robimy z danymi co tylko się chce.
NIe mam komputera z linuxem, tu jest problem.
Mam też serwer qnapa, ale po zamontowaniu dysku, serwer chce go formatować żeby mógł być używany. Czy nie można jakoś podłączyć dysku do serwera tak aby nie trzeba było go formatować czy jak to zwał...
 
To ściągnij sobie obraz ubuntu czy innego gada, wypal na cd lub pendrive i odpal z niego PC.
Mam. Zainstalowałem. Cóż teraz począć?
Nie widzi mi dysku. Podpięty jako USB
Witam
Mam już linuksa, widać dysk. ale nie partycje.
GParted pokazuje takie cuda:
upload_2017-7-29_13-15-31.jpeg
co powinienem dalej zrobić aby zobaczyć dane?
 
w linuxie jest shell i tam wklepac
mkdir -p /mnt/odzysk ; mount /dev/sdd3 /mnt/odzysk ; ls -la /mnt/odzysk;
jak po wykonaniu ostatniego polecenia zobaczysz listę folderów z qnapa to jest dobrze , jak nie to otwórz sobie za pomocą ichniego explorera sciezkę /mnt/odzysk i przejrzyj czy cos tam jest.
 
Wystarczające kompetencje i chęć pomocy ma zwykle niejaki @Silas Mariusz, który jest tu przedstawicielem naczelnych (z naszej wielkiej qnapowej społeczności człekokształtnych). Pewnie za jakiś czas przeczyta tego posta i zaproponuje zdalną sesję (o ile nie leży do góry patykiem gdzieś na Karaibach). Musisz uzbroić się w cierpliwość.
 
Makalele, pod Windowsem ściągnij i zainstaluj darmowy program DiskInternals Linux Reader, następnie podłącz dysk wyciągnięty z NASa, przez USB lub SATA, jak wolisz - program powinien wykryć wszystkie partycje Linuxowe, poinformować że wykrył konfigurację RAID, która jest do odzyskania i dać dostęp do partycji /dev/sdd3 - pliki kopiujesz jak w każdym innym przypadku.
 
No właśnie nie najprościej, ponieważ:
- musisz ściągnąć ISO
- musisz stworzyć bootowalny pendrive
- musisz ogarniać choć trochę Linuxa

Sposób z aplikacją pod Windows, może wykorzystać każdy, nie mający pojęcia o Linuxie, partycjach, itd. Sprawdzałem, i aplikacja robi to co do niej należy i działa tylko w trybie read-only, więc nie można niczego dodatkowo uszkodzić czy przypadkowo usunąć danych.
 
No właśnie nie najprościej, ponieważ:
- musisz ściągnąć ISO
- musisz stworzyć bootowalny pendrive
- musisz ogarniać choć trochę Linuxa

Sposób z aplikacją pod Windows, może wykorzystać każdy, nie mający pojęcia o Linuxie, partycjach, itd. Sprawdzałem, i aplikacja robi to co do niej należy i działa tylko w trybie read-only, więc nie można niczego dodatkowo uszkodzić czy przypadkowo usunąć danych.
OK czyta formaty Linuxa - to i dla Total Commandera są darmowe dodatki ale tutaj problemem jest LVM
 
LVM nie jest problemem ponieważ aplikacja automatycznie wykrywa degradację/konfigurację RAID na podłączonym dysku i udostępnia zawartość dysku z prawidłowym podziałem na partycje. Cały czas mówimy o RAID1 a taki mamy w tym przypadku.
 
LVM nie jest problemem ponieważ aplikacja automatycznie wykrywa degradację/konfigurację RAID na podłączonym dysku i udostępnia zawartość dysku z prawidłowym podziałem na partycje. Cały czas mówimy o RAID1 a taki mamy w tym przypadku.
ale raid to jedno a lvm to drugie. na stronie apki nigdzie nie widze o tym info. testowales? widac pule lvm?