Pomoc Pomoc w wyborze konfiguracji

Lemonsoda

Nowy użytkownik
Noobie
6 Marzec 2020
4
1
3
29
QNAP
TS-x31+
Ethernet
100 Mbps
Cześć! Jestem świeżo upieczonym posiadaczem QNAPa. Przeczytałem parę artykułów i innych wątków, ale dalej mam parę pytań.

NAS będzie używany do przechowywania plików w małej firmie i będzie działał tylko w sieci wewnętrznej, bez dostępu do internetu. Posiadamy 2 dyski o pojemności 3TB każdy i zdecydowaliśmy się na zastosowanie RAID1.

Zatrzymałem się obecnie na konfiguracji pamięci masowej i migawkach ponieważ nie wiem jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze i przydałaby mi się porada bardziej doświadczonych użytkowników.

1. Chcielibyśmy posiadać 2 "dyski sieciowe" - jeden ~200GB a drugi z pozostałą wolną pamięcią. Wydaje mi się, że powinienem utworzyć pulę pamięci i 2 wolumeny. Czy waszym zdaniem lepszym wyborem będzie tutaj wolumen Thick? (W końcu wiem dokładnie ile miejsca potrzebuję).
1.1. Przy woluminie typu Thick warto stosować alert o zapełnieniu %? Trochę nie rozumiem po co w ogóle stosować taki alert przy jakiejkolwiek konfiguracji.

2. Czy warto w takiej konfiguracji wyznaczyć gwarantowane miejsce na migawki i w ogóle korzystać z migawek tworzonych automatycznie? I jeżeli tak to ile średnio zajmują migawki przy takiej pojemności dysków (załóżmy zapełnienie 20, 50 i 70% z tych 3TB) i jak długo warto je przechowywać?

I tutaj trochę odbiegające od reszty pytanie które właśnie przyszło mi do głowy ale jeszcze nie szukałem informacji na ten tematu:
3. Jeżeli pojawiłaby się potrzeba utworzenia backupu to w jaki sposób można to zrobić najprościej? NAS działa w sieci lokalnej, więc backup do chmury odpada?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1216 (2020/02/14)
Model serwera: QNAP TS-231P
 
1. Chcielibyśmy posiadać 2 "dyski sieciowe" - jeden ~200GB a drugi z pozostałą wolną pamięcią. Wydaje mi się, że powinienem utworzyć pulę pamięci i 2 wolumeny. Czy waszym zdaniem lepszym wyborem będzie tutaj wolumen Thick? (W końcu wiem dokładnie ile miejsca potrzebuję).
Taaa - a na końcu , pytanie: jak poszerzyc ? nie ustawiaj limitu - uwierz mi , nie warto.
Ustawia się thin.

1.1. Przy woluminie typu Thick warto stosować alert o zapełnieniu %? Trochę nie rozumiem po co w ogóle stosować taki alert przy jakiejkolwiek konfiguracji.
Alerty ustawia się po to żeby mieć możliwość reakcji, na to że kończy się miejsce.
Po co ci wskaźnik paliwa w aucie ?

2. Czy warto w takiej konfiguracji wyznaczyć gwarantowane miejsce na migawki i w ogóle korzystać z migawek tworzonych automatycznie?
Oczywiście, ale trzeba też ustawić automat do kasowania starych migawek.

I jeżeli tak to ile średnio zajmują migawki przy takiej pojemności dysków (załóżmy zapełnienie 20, 50 i 70% z tych 3TB) i jak długo warto je przechowywać?
Migawka to różnica między danymi obecnie na dysku/wolumenie a tym co chcesz zmienić na nim.
Przechowujesz je tak długo jak masz potrzebe. Nie ma reguły.

Jeżeli pojawiłaby się potrzeba utworzenia backupu to w jaki sposób można to zrobić najprościej?
Na drugiego QNAPa , masz rtrr i nas-to-nas w hybrid backup station.

NAS działa w sieci lokalnej, więc backup do chmury odpada?
Skąd ten pomysł że odpada ? Wyjaśnij :>
 
  • Lubię to
Reakcje: Lemonsoda
nie wiem po co angażować kompa, skoro można wypychać dane z nasa do chmurki :D

HBS 3

upload_2020-3-6_12-24-1.png
 
  • Lubię to
Reakcje: Lemonsoda
nie wiem po co angażować kompa, skoro można wypychać dane z nasa do chmurki :D


Tak, ale NAS będzie miał ograniczony dostęp do internetu - statyczny IP bez bramy i DNSów - w domyśle dostęp tylko po kablu w tej samej podsieci.

Nasunęło mi się dodatkowe pytanie?

1. Co zmienia "File system option"? Skoro mój wolumen nie przekroczy 3TB to najlepszym wyborem jest 4K? (max vol 16TB oraz 577M plików)
 
Tak, ale NAS będzie miał ograniczony dostęp do internetu - statyczny IP bez bramy i DNSów - w domyśle dostęp tylko po kablu w tej samej podsieci.

Firewall dla ubogich.

Skoro mój wolumen nie przekroczy 3TB to najlepszym wyborem jest 4K? (max vol 16TB oraz 577M plików)
Rozmiar klastra. Jak dobierzesz niewłaściwy , to strcisz na wydajności - zależy od rozmiaru sektora na dysku.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. migawka
  2. jaki wolumen