Pomoc w wyborze modelu

dexter

Systems Admin...
Q's Expert
7 Listopad 2012
217
30
28
Siedlce
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich bardzo serdecznie
Od kilku lat jestem posiadaczem Zyxela NSA310. Sądzę, że nadszedł odpowiedni czas żeby przesiąść się na coś mocniejszego i przede wszystkim z większą ilością dysków. Przez kilka lat użytkowania Zyxela moja świadomość dotycząca użytkowania NAS wzrosła dlatego sądzę, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie QNAP. Samych możliwości wykorzystania serwera jest wiele jednak chciałbym opisać to co oczekiwałbym najbardziej od tego NASa.
1. W chwili obecnej posiadam telewizor ze Smart TV więc NAS służył do tej pory wyłącznie do trzymania filmów itp., ze względu na posiadany port HDMI w serwerach QNAP myślę że fajnie by było postawić na tym KODI i odtwarzać multimedia bezpośrednio z serwera.
2. Od kilku miesięcy posiadam kamerę więc ilość danych ciągle przyrasta ale przede wszystkim wartość sentymentalna przechowywanych plików ciągle rośnie dlatego na pewno dyski pracowały by w RAID. Oczywiście mam świadomość co to backup więc rozważam również postawienie jakiegoś serwera do backupu w drugiej lokalizacji ale to w jakieś niedalekiej przyszłości.
3. Backup danych z laptopa.
4. W chwili obecnej na posiadanym NAS mam uruchomiony backup zdjęć z chmury (dropbox itp). Telefon wysyła pliki do dropboxa a NAS kopiuje je jeszcze na swój dysk. Rozumiem że w QNAP taka funkcja nie jest niczym nadzwyczajnym?
5. Uruchomienie własnej chmury.
6. Bezproblemowy dostęp do filmów, zdjęć i muzyki z zewnątrz przy założeniu różnych uprawnień dla użytkowników. (W tym miejscu zakładam również możliwość odtwarzania filmów bezpośrednio z serwera - przepraszam za bardzo laickie opisy ale czytając forum skupiałem się jedynie na funkcjach a nie nazwach w dodatku mając Zyxela nie chciałem nawet wnikać żeby nie tracić nerwów).
7. Uruchomienie strony www ale bardziej do testów (od czasu do czasu zajmuję się tworzeniem stron) plus ewentualnie prosty blog i małe forum, mógłbym dzięki temu zrezygnować z posiadanego hostingu.
8. Pobieranie plików (torrenty itp.)
9. Wydajność przy przesyłaniu plików. Oczywiście jak patrzę na parametry serwerów QNAP myślę że obecny problem z kopiowaniem zdjęć na Zyxela raczej nie istnieje ale jest to również istotne.
10. Możliwość uruchomienia wirtualki. Na chwilę obecną nie mam określonej dokładnej funkcjonalności takiej stacji ale podoba mi się że takowa istnieje chociaż nie wiem jak wpływa na wydajność serwera i czy coś sensownego można z tego wyciągnąć.
11. W przyszłości uruchomienie 1-2 kamer do monitoringu.
Jestem informatykiem i gadżeciarzem więc przede wszystkim nie boję się dłubania bo do tego przyzwyczaił mnie Zyxel ale podoba mi się że QNAP wiele funkcji oferuje niemalże natychmiast bez większego dłubania. Co do gadżeciarstwa to przede wszystkim boje się że mogę mierzyć za wysoko i albo moje wymagania są z kosmosu albo to co chcę kupić jest jak kupienie ciężarówki do przewiezienia dwóch skrzynek ziemniaków. W chwili obecnej na pewno skłaniałbym się ku rozwiązaniom 4 dyskowym dlatego moi faworyci to TS-451, TS-451+, TS-453 PRO bądź TS-453A. Oczywiście intensywności wykorzystania wszystkich funkcji nie jestem w stanie określić bo w chwili obecnej swojego NASa nie używam w cale odkąd przerzucenie 80 zdjęć zajmuje 15 min. Nie mniej jednak należałby założyć, że w momencie np. oglądania filmu po DLNA ktoś będzie np. oglądał przez Internet zdjęcia bądź jakiś film z wakacji. Oczywiście jeśli za bardzo odleciałem to proszę mnie sprowadzić na ziemię :)
Z tego co czytałem różnice między 451 a 451+ są chyba tylko w samym pilocie dołączonym do zestawu natomiast 453 jest jednostką na pewno mocniejszą ale nie mam pojęcia za bardzo czym różni się od 453A. W związku z tą całą lekturą którą tu napisałem, prosiłbym Was o pomoc w doborze odpowiedniego modelu, wiem że bardzo polecanym jest model 453Pro ale nie wiem czy nie jest zbyt mocny (a może za słaby ;)) jak na moje wymagania.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Budżet to 2300 czy coś więcej? Podaj max ile mógłbyś przeznaczyć na Nas bez dysków.
 
Planowałem ~2500
Na pewno czekam na Wasze sugestie i jeśli się okaże że muszę dołożyć jeszcze np. 1k to na pewno to przemyślę albo obniżę swoje wymagania. Na pewno chcę dokonać zakupu przemyślanego a nie tymczasowego aby nie planować nowego zakupu za rok.
 
453 PRO - sprawdzone i działa
możesz też pomyśleć o modelach jak @Siona ;) napisał w temacie
 
możesz też pomyśleć o modelach jak @Siona ;) napisał w temacie

Tam wybór padł na TS-453A. Z tego co widzę kurcho jest z dostępnością 453 PRO. Czy ten model jest wycofywany ze sprzedaży? Nie chciałbym kupić sprzętu który co prawda jest sprawdzony ale za chwilę wszyscy o nim zapomną i zaczną przesiadać się na np. 453A. Chyba że jestem w błędzie.
 
generalnie na papierze lepiej wygląda 563 ale niepewność wynikająca z posiadania procka AMD jest zbyt duża (moim zdaniem)
 
Również jestem bardziej przychylny procesorom Intela dlatego 563 raczej odpada (chociaż odpada głównie ze względu na brak HDMI). W zasadzie nadal zastanawiam się nad 451* oraz 453* chociaż największą zagadką jest dla mnie 453A jak zapewne dla wszystkich bo jest produktem nowym.
 
A ok :) a jak Ci się sprawuje bo jeśli się nie mylę to jesteś w jego posiadaniu
 
A sorry dzisiaj czytałem Twój wątek ale nie zwróciłem uwagi na daty. A czy są już na forum jacyś szczęśliwi :) posiadacze 453A i mogą podzielić się swoją opinią?
 
A sorry dzisiaj czytałem Twój wątek ale nie zwróciłem uwagi na daty. A czy są już na forum jacyś szczęśliwi :) posiadacze 453A i mogą podzielić się swoją opinią?

Od jakiś dwóch tygodni mam 453A. Na początku miałem parę problemów ale powoli wszystko ogarniam. To mój pierwszy tego typu sprzęt i niestety nie mam żadnego porównania z innymi. Główne funkcje to backup danych i KODI. Jakbyś chciał coś wiedzieć konkretnego to pytaj.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Miałem trochę czasu na przemyślenia ale nadal nie wiem na co się zdecydować. Zacząłem już nawet analizować zakup S, gdyż naczytałem się o różnych problemach z softem na Qnapy ale mimo wszystko wydajność, wirtualizacja i HDMI przemawiają mocno za wyborem QNAPA. Baa nawet zastanawiałem się czy jest sens kupować serwer 4 dyskowy czy może lepiej 2 dyskowy.
( Około 3 186,00 zl) QNAP Turbo Station TS-470 NAS ohne HDD Bruder von 453 463 451 469 471 S + koszt wymiany CPU + ram

(Około 2 841,95 zł ) QNAP TS-453 Pro NAS 16 GB RAM, Virtualisierung VM = 3 VMs - Neugerät + Rechnung

(Około 4 241,47 zł) QNAP TS-470 BOX NAS x 4 HARD DISK 3.5"

Ja osobiscie szedlbym w kierunku x70 badz x71 by moc modowac.
Niestety ale szykuje mi się kilka wydatków o wiele większych niż zakup serwera więc mimo iż modele x70 oraz x71 są bardzo kuszące to niestety ale nie mogę sobie na nie pozwolić. Przeglądając jeszcze forum, skupiłem się w szczególności na opiniach dotyczących 453Pro i 453A. Z tego co widzę, 453A ma co prawda słabszy procesor ale chyba lepiej zoptymalizowany pod multimedia a na nich zależy mi w szczególności.
Jakbyś chciał coś wiedzieć konkretnego to pytaj.
1. Czy zauważyłeś jakieś problemy z odtwarzaniem mediów za pośrednictwem KODI? Jakieś lagi itp.?
2. Czy występują jakieś problemy z kopiowaniem dużej ilości małych plików? Chodzi mi tutaj głównie o zdjęcia.
3. Czy napotkałeś jakieś problemy przy instalacji aplikacji? Chodzi mi ogólnie o stabilność softu

Z pytań bardziej ogólnych do wszystkich:
1. 453A posiada dwa wyjścia HDMI. Rozumiem, że jednym np. podłączam się pod TV i odpalam KODI a drugie mogę wykozystać np. pod linux station albo jakąś wirtualkę?
2. Zastanawiam się nad wydajnością zarówno 453Pro jak i 453A pod kątem np. użycia 4 dysków po 4TB i zapchaniu ich przynajmniej w 90%. Oczywiście na razie mi to nie grozi ale zastanawiam się czy nie będzie problemu z indeksowaniem plików i czy np. nie lepiej jest jednak włożyć mniejsze dyski
3. Czy nie ma problemów z printserwerem? Chciałbym podpiąć jedną drukarkę HP żeby była udostępniona w sieci.
4. Posiadam dwie domeny internetowe i jak już wspominałem chciałbym na Qnapie mieć swój mały "hosting". Czy nie ma problemów z konfiguracją i działaniem DNS?
5. Jak wygląda kwestia działania chmury? Zależy mi na automatycznym przesyłaniu zdjęć z telefonów bezpośrednio na serwer? Wiem że opcja jako taka jest ale czy nie jest jakaś problematyczna w samej konfiguracji i działaniu?
6. Czy nie ma problemów z udostępnieniem zdjęć i filmów innym użytkownikom tak aby mogli je przeglądać bezpośrednio z serwera?
7. Jak sprawuje się antywirus pod Qnapem? Czy jest to raczej zbędny dodatek czy może faktycznie działa i warto z niego korzystać?
8. Rozumiem że pilot dołączany do niektórych zestawów daje mi jedynie możliwość sterowania serwerem np. w KODI?
9. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku widziałem sporo aukcji na allegro z serwerami Qnapa a teraz tylko same małe modele. Były m.in. 453pro z dyskami, bez, z 2GB ram, 4 itp. a teraz jakoś ciężko coś znaleźć. Czy model 453Pro nie jest już w sprzedaży? Zresztą 453A też nie ma za wiele przez co ciągle zastanawiam się nad np. 451+. Możecie polecić jakieś sklepy w których warto się zaopatrywać? Chodzi mi przede wszystkim o dobra cenę i niestety możliwość zakupu na raty.

Jak zwykle sporo się rozpisałem ale chciałbym rozwiać swoje wątpliwości i wybrać coś co mnie przede wszystkim zadowoli dlatego bardzo dziękuję za wszystkie poprzednie wpisy i proszę o jeszcze chwilę wyrozumiałości i wyjaśnienie powyższych kwestii
 
1. KODi działa bez problemów. Jedyna rzecz, którą zmieniłem to sposób wyświetlania obrazu z 1080p na 1080i ale to zależy już chyba od sprzętu jak amplituner, tv itp. W 1080p miałem co parę sekund lekkie przycinki obrazu. Różnic w jakości obrazu między 1080p a 1080i nie zauważyłem.
2. Im więcej mniejszych plików tym prędkość kopiowania drastycznie spada. Kopiowanie całych dysków ustawiałem sobie na noc ale średnio zapełnienie dysku 3TB zajmowało nawet 6 godzin.
3. Początkowo miałem problemy z Photostation ale po kilku aktualizacjach tego programu, fotki zaczęły się poprawnie wyświetlać.

Z ogólnych, to na co mogę odpowiedzieć:
1. Tak to działa, choć czasami są problemy z odpaleniem HDstation i trzeba resetować. Trzeba też zachować odpowiednią kolejność odpalania urządzeń tak aby nastąpiło zgranie połączenia HDMI. Ja np. odpalam wpierw projektor, później ampli. Inna kolejność odpalania i trzeba resetować HDstation. Wiele osób o tym nie pamięta albo nie wie i kombinuje z HDstation.
6. Udostępnianie zdjęć jest bezproblemowe - można udostępniać pojedyncze foty albo całe albumy np. z Photostation.
8. Pilot jak to pilot ma ograniczone funkcje, zwłaszcza jeśli coś trzeba wpisać. Polecam wgranie apki na telefon (Android), oryginalnej Qnapowej albo kilku innych do sterowania KODi jak Yatse albo Kore.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dziękuję za odpowiedź. A jeśli chodzi o samo HDMI? Bo w modelu 453A mamy dwa i zastanawiam się tak naprawdę nad jego użytecznością. W zasadzie zastanawiam się już jedynie nad zakupem 453Pro i 453A.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Nie używam drugiego portu HDMI, nawet nie mam pomysłu do czego mógłbym go użyć. QNAP stoi w drugim pokoju, jest spięty jednym kablem HDMI z amplitunerem i jakoś nie widzi mi się ciągnąć drugi kabel żeby go podpiąć np. pod monitor. 453A to nowe urządzenie i można być pewnym, że jeszcze przez dłuższy czas będzie pisany support pod niego. Jedyny minus względem 453Pro, to "słabszy" procek na papierze ale ciężko mi to stwierdzić bo używam go tylko tak jak pisałem jako backup i centrum multimedialne i tu spisuje się znakomicie. Z Twego opisu wynika, że tak jak ja szukasz sprzętu raczej do multimediów to na Twoim miejscu wybrałbym 453A. Ja jestem zadowolony, mimo początkowych problemów ale tak to jest jak się wkracza na nieznane tereny ;-)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Właśnie chyba ze względu na multimedia zdecyduję się na 453A. Oczywiście dobrze by było gdyby wypowiedział się ktoś obyty z tematem na pozostałe moje pytania.

Może na forum jest ktoś kto ma dojścia do tych serwerów w dobrej cenie?
No i 453A zakupiony. Jestem bardzo zadowolony chociaż na razie strasznie wkurzony na brak funkcjonalności przydzielania uprawnień do albumów czy folderów ze zdjęciami dla poszczególnych użytkowników w Photo Station. Pocieszam się że to kwestia jedynie aplikacji więc może Qnap w końcu to dopracuje. Mimo wszystko liczyłem się z tym i wybrałem ten właśnie model głównie ze względu na wydajność i port HDMI, choć nie powiem że już prawie byłem gotowy przez te drobne detale zakupić S.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus