Przy piwie Pomoc w wyborze NASa do domu; TS-451 czy TS-453 Pro?

veg

Entry Technician
Q Associate
15 Luty 2015
45
12
18
36
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,

Chciałbym kupić serwer NAS i liczę na Waszą pomoc w wyborze. Szukam serwera do torrentów i udostępniania multimediów po sieci lokalnej. Na tym moje wymagania chyba się kończą...

1. Udostępnianie multimediów
Danych mam sporo, z tego względu celuję w modele 4-ro dyskowe (najlepiej z możliwością rozbudowy w przyszłości). Urządzenia w sieci "czytają" wszystkie formaty, więc na transkodowaniu mi nie zależy. Zwykłe DLNA powinno wystarczyć. Z serwera jednocześnie będzie korzystała jedna, maksymalnie dwie osoby. Dane nie są szczególnie ważne, więc na wymyślnych zabezpieczeniach mi nie zależy, ale chciałbym móc ustawić by pliki z niektórych folderów automatycznie (np. codziennie wieczorem) backupowały się na podpięty pod USB dysk zewnętrzny.

2. Torrenty
Łącze mam szybkie (250Mb/s downloadu), "źródła" wydajne. Na laptopie bez problemu "maksuję" łącze i chciałbym by NAS też dawał radę (albo wyciągał przynajmniej ~60-70% tego co PC). Dodatkowo fajnie by było, gdyby dało się zaplanować nowe zadania spoza domu, np. z urządzenia mobilnego czy innego komputera. Obsługa RSS też byłaby miła, ale nie konieczna.

Początkowy wybór padł na produkty konkurencji, teraz budżet nieznacznie się zwiększył i zainteresowałem się QNAP-em. Z tego co widzę na stronie, to w grę wchodzą 3 modele: TS-431, TS-451, TS-453 Pro. Pierwszy odrzuciłem ze względu na procka i RAM (niewystarczające do torrentów). Wybór ograniczył się więc do pytania: TS-451 czy TS-453 Pro?

Budżet pozwala na zakup tego drugiego (który jest tylko nieznacznie droższy), ale mam kilka wątpliwości. Przede wszystkim mam obawy przed znacznie większym hałasem (Pro ma wbudowany zasilacz z dodatkowym wiatrakiem, a producent niestety nie podaje głośności swoich urządzeń). Dodatkowych portów Ethernet na pewno nigdy nie wykorzystam, wyświetlacza LCD też nie potrzebuję, nieznacznie większej wydajności czterordzeniowego procesora chyba też nie (czy torrenty są aż tak wymagające?). Po co więc dopłacać do niepotrzebnych bajerów, kosztem ciszy? Chyba że różnica w głośności obu serwerów jest niezauważalna...

I ostatnie dwa pytania:

Pierwsze, związane z targami CeBIT. Czy wiadomo coś o następcach ww. modeli? Może warto poczekać...
Drugie, związane z wyborem sklepu. Z tego co widzę, to na sklep.qnap.pl oba modele są niedostępne. Gdzie polecacie zakup, by nie było później problemów z gwarancją? Bo z tego co zdążyłem na tym forum wyczytać to w zależności od miejsca zakupu bywa z nią różnie...

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc,
veg
 
Jak znajdziesz sklep który bezproblemowo i w miarę szybko dostarczy Ci NAS'a to daj znać. Ze świecą takiego szukać...
Brałbym TS-453 Pro, ale mnie nie są potrzebne 4 zatoki więc już ok. tygodnia szukam 253 Pro. Jeśli NAS nie stoi przy Tobie na biurku to będzie nieslyszalny.

Wysłane z mojego MI 3W przy użyciu Tapatalka
 
Nie mam ani na zywo nie widzialem, zadnego z modeli. Bralbym osobiscie 453 PRO wersje z najnizsza iloscia RAM i samemu dolozyc (czesto wychodzi taniej i nie narusza gwarancji urzadzenia :) ).
Co do portow: kupilbym switch (jesli obecnie jeszcze go nie masz 5-8 portowy), ktory umozliwia agregacje portow i polaczyl porty by miec np. 2Gb siec niz 1 :) albo nawet sobie podizelil uslugi na porty itd.
Halas - pojecie wzgledne ... poszukaj na necie zdjec od ludzi, ktorzy rozmontowyja NASy i zobacz jaki jest wiatrak - po danych wiatraka znajdziesz specyfikacje - (ja tak robilem ze swoim).
Z mojego doswiadczenia wiatrak sam w sobie nie jest glosny, a halas powstaje przez "wymyslne" wyciecia za wiatrakiem w obudowie - plaskie powierzchnie.
Grill duzo bardziej wycisza urzadzenie - niestety - jest to ingerencja w odbudowe i trzeba by miec podkladke od producenta, ze pozwoli n cos takiego (to by bylo mile :) ). Halas jest zalerzy od halasu otoczenia, jesli masz "totalna" cisze, bedziesz za pewne slyszec jak nie wiatrak to dyski.
Kupuj NASa przyszlosciowo, zebys za 2-3 lata nie musial go wymieniac, bo bedzie "za slaby"/ za malo miejsca itd.
 
Jak duża jest różnica w wydajności procesora między TS-451 a TS-453 Pro? Odczuję ją przy swoich zastosowaniach? Wykorzystam gdzieś 4 rdzenie? Zdarzy się sytuacja, w której procesor z TS-451 okaże się za słaby, a ten z TS-453 Pro dawałby jeszcze radę? Głównie chodzi mi o torrenty (rtorrent), bo do DLNA domyślam się że i ARMy by wystarczyły. Dlaczego pytam? Bo powyższe odpowiedzi nie do końca mi pomogły, a im więcej czytam tym bardziej przekonuję się do tańszego modelu. Większość zalet wersji Pro (metalowa obudowa, ekran LCD, więcej złączy Ethernet) jest dla mnie zupełnie nieistotna, a na korzyść TS-451 przemawia:

1. Lepszy wiatrak. TS-451 ma jeden, olbrzymi (zajmujący całą tylną ściankę) 12-centrymetrowy wiatrak, Pro ma natomiast 2 wiatraki: główny 9-centrymentory i dodatkowy (niewielki) do zasilacza. Rozwiązanie zastosowane w TS-451 wydaje się wydajniejsze oraz cichsze.
2. Mniejsza "strata" RAMu. Z tego co przeczytałem to dołożenie RAMu mnie nie ominie (niezależnie od wyboru serwera), pozostaje tylko kwestia "kiedy" ten czas nadejdzie. Chcąc mieć docelowo 8GB (albo nawet 16, czytałem że podobno tyle też serwer obsłuży) w TS-451 "tracę" tylko 1GB, w Pro to już 2GB. Po co więc dopłacać do serwera z większą kością RAMu, której i tak nie wykorzystam bo będzie się tylko kurzyła w szafie albo którą z trudem sprzedam (albo i nie) na allegro.
3. Nieznacznie mniejsze zużycie prądu. Niby tylko ~5W, ale po kilku latach ciągłej pracy zawsze to parę zł mniej za prąd.
4. Cena. Pro jest minimum 300zł droższy.
5. Dostępność. Wersji Pro nie mogę nigdzie znaleźć (wszędzie oczekują na dostawę), TS-451 jest dostępny w większości sklepów z serwerami.
6. Wygląd. Mimo, że TS-451 jest z plastiku to w porównaniu do TS-453 Pro nie wygląda tak "odpustowo" i mam wrażenie że lepiej będzie się komponował w salonie.
7. USB z przodu. Być może się mylę (nie wiem jak działa przycisk "szybkiego kopiowania"), ale mam wrażenie że wkładając (albo wyjmując) np. "ciasnego" Pendrive'a do/z serwera Pro mógłbym niechcący wcisnąć ten przycisk i uruchomić kopiowanie. W TS-451 ten przycisk jest nad złączem USB.

Jeżeli różnica w wydajności między tymi modelami jest duża to poczekam oczywiście na wersję Pro, nawet kosztem "minusów" opisanych wyżej. Jeżeli różnica jest niewielka (nie wiem ile aplikacji jest w stanie wykorzystać dodatkowe rdzenie), to wydaje się że lepszym wyborem dla mnie będzie model 451 którego mogę mieć nawet jutro/pojutrze.

I na koniec dwa dodatkowe pytania:
1. Jak wygląda wymiana RAMu w obu wersjach? Przeczytałem na tym forum, że QNAP stosuje plomby na obudowie i zalecany jest kontakt telefoniczny z firmą w tej sprawie. Nie da się zmienić RAMu bez zdejmowania obudowy? Nie ma możliwości przeciśnięcia kości przez dziurę z dyskami? Pytam, bo już na starcie chciałbym zamówić 8GB (i ewentualnie później dołożyć drugie 8GB).
2. Jaka jest różnica w wydajności między QNAPem TS-451, a S DS415+? Pytam, bo przeglądając zagraniczne fora poświęcone transkodowaniu (którego dzisiaj nie potrzebuję, ale nigdy nie wiadomo co będzie w przyszłości) spotkałem się z opiniami że dwurdzeniowy Celeron nie daje rady z materiałem HD i czterordzeniowy Atom jest znacznie wydajniejszy.

Jeszcze raz dzięki za pomoc i srry za przydługiego posta. Człowiek wydaje niemałą kasę i chciałby w 100% się upewnić że dokonuje słusznego wyboru...
 
Nieznacznie mniejsze zużycie prądu. Niby tylko ~5W, ale po kilku latach ciągłej pracy zawsze to parę zł mniej za prąd.
5W = 0,005kwh
0,005 x 24 x 365 = 43 kWh, dajm na to, ze 1 kWh kosztuje 60gr to Ci wyjdzie 26,28 zl ! rocznie .... osobiscie uwazam, ze taka oszczednosc to nie oszczednosc.
Zalezy od sprzedawcy/dystrybutora, ja plombe w swoim mialem w srodku - by nie moc wyjac plyty glownej :]
 
Dziękuję za odpowiedź.

Zgadzam się z Tobą, że oszczędność jest niewielka (zaznaczyłem nawet, że zużycie prądu jest mniejsze tylko nieznacznie i to nie we wszystkich "trybach"). Różnica w cenach samych urządzeń też jest w zasadzie minimalna i spokojnie mógłbym dołożyć do TS-453 Pro. Inne "minusy" droższej wersji również nie są jakieś poważne i ktoś może mylnie zinterpretować je jako szukanie wad na siłę. A mi chodziło jedynie o porównanie obu urządzeń i wyborze tego, który lepiej nada się do moich zastosowań.

Pro ma więcej złącz Ethernet (kompletnie mi niepotrzebnych, z serwera będę korzystał samemu i korzyści z agregacji portów nie odczuję, a jeśli nawet to dwa złącza w TS-451 spokojnie wystarczą), metalową obudowę (również nie robi mi to różnicy), ekran LCD (j/w), więcej RAMu (też nie potrzebuję, bo planuję włożyć 8GB), lepszy procesor (tylko na tym by mi zależało).

TS-451 "lepszy" jest natomiast we wszystkich pozostałych aspektach, m.in. tych tu wymienionych. Dlatego właśnie zapytałem o różnicy w wydajności procesorów. Jeśli będzie ona niewielka to nie widzę powodu by kupować serwer Pro i wybiorę tańszy, cichszy, oszczędniejszy, ładniejszy, itp. itd. TS-451. Jeśli będzie duża to zmuszony będę kupić TS-453 Pro i pogodzić się z minusami (najbardziej martwią mnie wiatraki i dostępność - nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy będą w sprzedaży, a czekać w nieskończoność raczej nie chcę).

Co do plomby... Na tym forum znalazłem zdjęcie jak plomba była na łączeniu obudowy (chyba w TS-251). Serwer bym kupował najprawdopodobniej w "Sklepie firmowym QNAP". Czy oni je zakładają?

Pozdrawiam :)
 
Co do plomby... Na tym forum znalazłem zdjęcie jak plomba była na łączeniu obudowy (chyba w TS-251). Serwer bym kupował najprawdopodobniej w "Sklepie firmowym QNAP". Czy oni je zakładają?
Nie ma sklepow firmowych QNAP w Polsce - tylko dystrybutorzy - jest ich chyba 5. Tu @Silas Mariusz wiecej podpowie.

Tu masz temat o podobnej tematyce:
TS-451 or TS-453 or DS415play or DS415+ ? | SmallNetBuilder Forums
QNAP TS-451 vs. TS-453 Pro - QNAP - Plex Forums
 
Nie ma sklepow firmowych QNAP w Polsce - tylko dystrybutorzy - jest ich chyba 5. Tu @Silas Mariusz wiecej podpowie.
Dokładnie tak.
EPA Systemy, FEN, Veracomp, ABC Data, AB

Co do plomby... Na tym forum znalazłem zdjęcie jak plomba była na łączeniu obudowy (chyba w TS-251). Serwer bym kupował najprawdopodobniej w "Sklepie firmowym QNAP". Czy oni je zakładają?
Dogadaj się z EPA Systemy... Powiedz, że jesteś z polecenia forum to może i na cenie urwiesz :)
 
Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi i linki. Będę miał co czytać :)

A wracając do sklepu/dystrybutora... Pisząc "Sklep firmowy QNAP" miałem na myśli http://sklep.qnap.pl/. Na stronie głównej tak właśnie siebie nazywają, po kliknięciu w "kim jesteśmy" można przeczytać "EPA Systemy Sp. z o.o. to oficjalny Partner i Dystrybutor produktów QNAP...".
http://sklep.qnap.pl/
Natomiast po wejściu na http://www.epasystemy.pl/, przejściu do sekcji QNAP, wybraniu modelu i "wejściu do sklepu" odsyła mnie na http://www.profipc.pl/. O którym "EPA Systemy" wspomina Silas? ;p

Chciałbym kupić serwer u dystrybutora, u którego nie będzie późniejszych problemów z ewentualną gwarancją (planuję dokupić EPA Care Pack) oraz dołożeniem RAMu we własnym zakresie (kość prawdopodobnie też kupiona w tym samym miejscu by wykluczyć problemy z kompatybilnością).
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Przycisk szybkiego kopiowania usb