Pomocy - padł HDD w QNAPie

Rudi

Passing Basics
Beginner
5 Styczeń 2012
27
4
3
40
Warszawa
QNAP
TS-x59 Pro
Ethernet
100 GbE
W moim QNAPie TS-659Pro padł jeden z sześciu dysków pracujących w RAID-5. Teoretycznie nie powinien to być żaden problem - po prostu wymieniam ten dysk na nowy, a system sam się podnosi i instaluje na tym nowym dysku bez straty danych. Ale pytanie praktyczne: czy ktoś z Was już to robił i czy rzeczywiście ten proces przebiega bez żadnych niespodzianek? Ja chciałbym ten uszkodzony dysk spróbować uratować: po wymontowaniu wyczyścić go i przeformatować, a potem, włożyć spowrotem do QNAPa i kazać mu się podnieść na tym prawdopodobnie jednak uszkodzonym HDD. Czy dużo ryzykiję postepując w ten sposób? Chodzi oczywiście o dane na pozostałych 5-ciu dyskach.
R.
 
Witam,
W RAID 6 przeprowadzałem podobny proces i wszystko przebiegło pomyślnie. Wyjmowałem jeden dysk i wkładałem nowy, tak 5 razy (wymieniałem dyski z 500GB na 1T). Wszystkie dane przetrwały, z tego co pamiętam to synchronizacja jednego dysku trwała 3-4 godziny.
 
Dzięki, mam już nowy dysk i dzisiaj robię próbę. Czy macie jakąś opinię o nowej serii WD Red? Podobno stworzona specjalnie dla małych NASów - będę dzisiaj taki właśnie instalować.