Pomoc Ponowna inicjacja, a dane na drugim dysku

V

vitek

Entry Technician
Q Associate
4 Czerwiec 2014
72
11
8
39
QNAP
TS-x53
Ethernet
100 GbE
Czy jeżeli na czas ponownej inicjacji systemu wyjmę jeden z dysków z danymi, przeprowadzę ponowną inicjację, po czym włożę ponownie ten dysk który wyjąłem, to dane te zachowają się?
Tzn czy po ponownym włożeniu tego dysku, jako, że system został zainicjowany na nowo, ten dysk również będzie musiał się ponownie zainicjować?

Wiem, że dziwne pytanie, nie chcę po prostu stracić danych.
Pozdrawiam
 
Są to dwa silgle.
Chciałbym kupic inny lepszy wiekszy dysk
i na nim postawić system, tych dwóch nie jestem pewny.
Najbardziej cieszył bym się gdybym mógł je (dwa stare) na czas inicjacji wyjąć po czym po ponownej inicjacji po prostu włożyć, nie tracąc zapisanych na nich danych
 
Najbardziej cieszył bym się gdybym mógł je (dwa stare) na czas inicjacji wyjąć po czym po ponownej inicjacji po prostu włożyć, nie tracąc zapisanych na nich danych
Od wersji FW 4.2 lub ręcznie z konsoli podłączyć wolumin. Da się to zrobić.
 
A nie prościej wyjąć oba stare zrobić inicjację na nowym poustawiać zasoby a stare podpiąć do kompa i w jakimś linuksie podmontować i skopiować po sieci dane do NAS?? Moim zdaniem to było by pewniejsze a tak to będziesz miał trochę loterię
 
@Silas Mariusz - fdisk i mount ? :p
tylko mam wątpliwości czy po wlozeniu dyskow z danymi QTS nie wyczysci partycjii ... bo ostatnio jak tak zrobilem to sie zdziwilem

@vitek - jak masz 3 . dysk to wypinaj dwa orginalne i montuj nowke i heja
dane mozne przekopiowac na wiele sposobow
 
@Silas Mariusz - fdisk i mount ? :p
tylko mam wątpliwości czy po wlozeniu dyskow z danymi QTS nie wyczysci partycjii ... bo ostatnio jak tak zrobilem to sie zdziwilem
Nie. Będzie trzeba zmienić grupe RAID dla dysku pierwszego...

Czy dyski pierwotnie były zainstalowane na oprogramowaniu FW 4 (czyli posiadają 5 partycji) czy na wersji 3.x i nizej (4 partycje)?
 
@avis - fyi:
od FW 4.xx dyski sa dzielone na 5 partycji i jesli sa single to sa zdegradowanym RAID 1 jesli mnie pamiec nie myli, dzieki temu migracja na RAID 1 i wyzej jest formalnoscia
przed 4.xx byly 4 partycje

jesli sa to dwa osobne hdd - to ja bym wcisnal nowy dysk w miejsce 1. i stawial QTS od nowa, a potem wstawił dyski i pomontował stare HDD gdzie potrzeba
 
Hmmm coś mi tu nie gra @vitek pisze że dyski to były 2 single a @Silas Mariusz wchodzi w temat RAID moze ustalcie dokładnie ile dysków posiada i w jakiej konfiguracji
Konfiguracja partycji na dyskach twardych w serwerach QNAP NAS:
  • Dyski zainicjowane na firmwarze 3.8 lub mniejszym posiadają 4 partycje, gdzie partycja nr.3 z danymi użytkownika, to zwyczajny EXT3/4.
  • W przypadku dysków twardych zainicjowanych na serwerach NAS ze Storage Pool Managerem, czyli w wersji 4.0 (HAL) i nowszych, każdy z dysków posiada 5 partycji. Partycja z danymi użytkownika nr. 3 to kontener pod RAID'a pod każdy typ konfiguracji woluminu (nawet jeśli dysk został utworzony w trybie Single). Taki zabieg ułatwia elastyczniejsze zarządzanie woluminami oraz migrację do dowolnych poziomów RAID między dowolnymi grupami urządzeń.
 
@pigers teraz to może i jest 4.1.1 ale jakie było w momencie kiedy QNAP był po raz pierwszy inicjowany

Edit: Mniejsza z tym co było, co jest ważniejsze jest jaki ma układ tych partycji i czy może w prosty sposób podpiąć te dyski. Szkoda zaśmiecać forum bezsensownymi dywagacjami
 
System zainicjowany na 4.x.x
rozumiem że montować fdisk'iem

W kwestii "podmontowania" mam jeszcze jedno pytanie.
Jak zamontować w qnap dysk zdalny fizycznie znajdujący się w mojej sieci?
 
  • Lubię to
Reakcje: mrlisu
No rzeczywiście bajecznie proste.
Już przymierzałem sie do całej procedury, ale postanowiłem raz jeszcze przeczytać wstęp.

Powtarzające się nazwy woluminów
W poniżej opisanej procedurze polecenia zmiany nazw grup woluminów oraz zmiany nazw woluminów logicznych dokonuje się wyłącznie w przypadku przełożenia dysków z innej konfiguracji mających tą samą nazwę co dysk podstawowy. Analogicznie, kiedy przekładamy dysk/grupę woluminów nr. 1 z serwera do serwera w którym już o tej samej pozycji numer 1 (podstawowej) 1 znajduje się zainstalowany wolumin. W innych przypadkach pomijamy zmianę nazwy i wykonujemy tylko polecenie inicjacji lvm'a.

I całe szczęście, że to zrobiłem
Całość zajeła mi kilka sekund, wpisując komendę lvm'a

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
Jedno pytanie
Kiedy wchodzę do storage manager wywala mi bład o braku kompatybilności i zaleca skopiowanie danych oraz format
Mogę to zignorować?
 
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. inicjacja systemu