Pomoc Ponowna konfiguracja po awarii płyty głównej

drQwerty

Passing Basics
Beginner
12 Listopad 2011
26
5
3
58
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć wszystkim,

Był sobie QNAP TS-251 a na nim firmware 4.3.3, aktualizowany na bierząco. W nim dwa dyski WD Red 3TB w RAID1. W systemie było kilkunastu użytkowników, przynajmniej dwóch trzymało coś w swoich katalogach domowych. Był jeszcze wolumin iSCSI, ale to osobna sprawa.

Pewnego majowego dnia, prawdopodobnie na skutek zaniku napięcia, system padł i powstał, wysyłając emaila o systemie plików wymagającym czyszczenia.
Następnie padł po raz drugi i już nie wstał.
Serwis wymienił w nim płytę główną i NAS wrócił do mnie. Raczej w stanie natywnym, czyli do ponownej konfiguracji.

Moje pytanie zasadnicze, powiedzmy nr 0, brzmi: jak przywrócić NASa do działania najszybciej, ale przede wszystkim najpełniej jeśli chodzi o dane ze starego systemu?

Pytanie 1: Czy ze starych dysków da się odtworzyć konfigurację starych ustawień? Chodzi przede wszystkim o użytkowników, ich hasła i zawartość katalogów domowych. Z resztą katalogów chyba nie powinno być problemów, prawda?

Póki co przychodzi mi do głowy tylko taki tok postępowania:
a) Do świeżego NASa wkładam jeden z dysków tworzących RAID1, jest on formatowany i na nim ustawiany jest nowy system.
b) Wkładam drugi dysk, z niego kopiuję dane na dysk pierwszy.
c) Tworzę konta użytkowników.
d) Korzystając z uprawnień roota kopiuję katalogi domowe do katalogów domowych nowo utworzonego systemu.
e) Proszę użytkowników o zmianę haseł.

Pytanie 3: Czy krok d) jest wykonalny?
Pytanie 4: Czy w tak przedstawionym toku postępowania coś się może stać z danymi tak, że będą utracone na obu dyskach?
Pytanie 5: Czy bezpieczniejsze jest podłaczenie któregoś dysku do peceta z uruchomionym linuksem live i za jego pośrednictwem przerzucenie danych?

Będę wdzięczny za pomoc.


Wersja oprogramowania Firmware: w sumie nie wiem z czym NAS przyszedł, przypuszczam, że ostatni
Model serwera: QNAP TS-251
 
1. wsadzasz dyski, włączasz NAS i patrzysz czy masz wszystko co było ustawione
2. pijesz piwo za dobrze wykonaną robotę.
3. od biedy robisz update firmware bo pewnie serwis nie wgrał najnowszego
 
Ha!
Wygląda na to, że rzeczywiście było to tak proste!
Dzięki, @pigers , oszczędziłeś mi daremnego kombinowania z konfigurowaniem.

Tak przy okazji: czy gdybym włożył tylk jeden dysk efekt byłby podobny?
Odpowiadając samemu sobie: chyba powinno, dzięki czemu po awarii i utracie jednego dysku system dalej byłby operatywny.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts251+