Pomoc Poprawna kopia zapasowa - co wybrać ?

Mxer

Entry Technician
Q Associate
3 Listopad 2016
33
3
8
46
Gdańsk
michal.mizera.pl
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witajcie

Po ostatniej przygodzie z zaszyfrowaniem danych... trzeba postawić na backup backupu... i tutaj mam do was pytanie. Podpiąłem do NASa dysk po USB. NAS go wykrył i skonfigurowałem go jako cykliczna kopia zapasowa. Raz w miesiącu się wysyła. Jak znowu będzie taka wpadka to zdążę przywrócić dane z USB.... chyba że ten dysk również jest dostępny cały czas i taki szyfrator plików też do zaszyfruje.

Naprawdę przeczytałem kilka wątków o kopiach zapasowych tutaj na forum, ale jakoś żadnego nie znalazłem który by pasował do sytuacji.

Reasumując, kopie plików z NASa chciał bym po USB wrzucać na dysk zewnętrzny na stałe podpięty do NASa. Jak najbezpieczniej to zrobić żeby utrata danych jak ostatnio nie zagrażała całemu systemowi ?
 
Po ostatniej przygodzie z zaszyfrowaniem danych... trzeba postawić na backup backupu.../.../
Naprawdę przeczytałem kilka wątków o kopiach zapasowych tutaj na forum, ale jakoś żadnego nie znalazłem który by pasował do sytuacji./.../ Jak najbezpieczniej to zrobić żeby utrata danych jak ostatnio nie zagrażała całemu systemowi ?
Podobnie jak OP od kilku dni wertuję forum przeglądając wątki o porządnych i sprawdzonych metodach backupu. Niestety większość to ogólniki lub jak ten, pytanie bez odpowiedzi. Metoda z offlinowym nośnikiem backupowym świetnie się sprawdza w korporacji, procedury/checklisty/ewidencje, jednak w domu, przydatniejsze byłyby automaty. Tylko które?
 
Ja stosuję zaszyfrowaną kopię na chmurę - dostęp do tej chmury ma tylko HBS ale można też robić kopię na zewnętrzną usługę (inny NAS, VPS, chmura?) przez rclone, kopię na dysk USB i odpięcie tego dysku, kopia na dysk USB do którego dostęp ma tylko usługa backupu (no ale należało by wyłączyć użytkownika admin).

kopie plików z NASa chciał bym po USB wrzucać na dysk zewnętrzny na stałe podpięty do NASa.
Jeden z klientów robił tak kopie - już przestał jak stracił zarówno dane jak i kopie tych danych (to była jedyna kopia).

Dużo zależy przed jakimi zagrożeniami chcesz się chronić - czy szyfrowanie zostanie uruchomione na komputerze w sieci i szyfruje ten komputer + wszystko co znajdzie w sieci czy może bezpośrednio na Qnapie. Czy interesuje cię tylko ochrona przed szyfrowaniem czy przed innymi czynnikami też?
 
Reasumując, kopie plików z NASa chciał bym po USB wrzucać na dysk zewnętrzny na stałe podpięty do NASa. Jak najbezpieczniej to zrobić żeby utrata danych jak ostatnio nie zagrażała całemu systemowi ?

Ideał masz w zasadzie backupu 3-2-1. Trzy kopie, na dwóch różnych nośnikach, jedna poza miejscem gdzie są dane główne.

W praktyce najczęściej wychodzi tak:
  • wersja minimum:
    • cykliczny backup wewnątrz NAS, na innym dysku/puli dysków, na nieudostępnionym folderze. Ta kopia jest tylko na wypadek "omsknął mi się palec i skasowałem sobie wszystkie zdjęcia". Taki backup podręczny.
      • Ta kopia nie chroni Cię przed: zniszczeniem urządzenia, zaszyfrowaniem danych przez ransomware atakującym QNAP i całą masą innych przypadków związanych z działaniem NAS....
      • Cykl: dziennie, tygodniowo,.. zależy od tego ile nowych i jak ważnych danych się codziennie pojawia.
  • wersja minimum plus:
    • podpinasz dysk USB i wypinasz po wykonaniu kopii (bo inaczej jesteś jak w punkcie wyżej). Manualne czynności często powodują że nikomu się tego nie chce robić, szczególnie w MŚP gdzie nie ma IT. Do tego dochodzi w "robienie na odwal się" czyli uszkodzenie portu przy wkładaniu, dysku/pendrive, pozostawianie dysku/pendrive w publicznie dostępnym miejscu (a nie w np w sejfie). Sam musisz podjąć decyzję czy w to wchodzisz. Ja prywatnie raz na miesiąc staram się zrobić kopie na zewnętrznym HDD.
      • główny minus takiej zabawy to potrzeba utrzymania dyscypliny w cykliczności.
    • kopia w chmurze, na jakimś GDrive , itp, Koniecznie zaszyfrowane. Chyba że nie są to dane poufne i masz w nosie że Google/itd indeksują Twoje dane lub ze ktoś może zdobyć do nich dostęp hasło to "admin1". No i kwestia wielkości takiego dysku w chmurze.
  • wersja dobra:
    • wszystkie powyższe opcje jednocześnie.
To oczywiście w skrócie bo plusów i minusów/ryzyk jest cała masa i dobranie minimum dwóch rodzajów kopii pod siebie to zawsze indywidualna sprawa.
Jak chcesz to pisz jakie dane chcesz chronić i czym dysponujesz to podyskutujemy jak to zrobić.

P.S. W każdym przypadku ważna jest też weryfikacja co jakiś czas czy dane poprawnie się mogą przywrócić (czyli czy kopia jest poprawna). Tego też nikomu nie chce się robić :D
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. kopia danych NAS na dysku usb
  2. zdjęcia google
  3. kopia zapasowa dysk zewnętrzny
  4. kopia dysku google