Pomoc Popsułem RAID5

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Witajcie
Zachciało mi się wyciągania dysków przy wyłączonym NAS. Po zakończeniu zabawy powkładałem dyski z powrotem. Wszystko działało, tylko zauważyłem, że ostatni dysk pierwszego RAID5 jest zamieniony miejscami z pierwszym dyskiem drugiego RAID5. Drugi RAID jest archiwalny (najważniejsze dane mam skopiowane z tego RAIDa na dysk zewnętrzny). Przezornie bezpiecznie odłączyłem drugi RAID, z pierwszym coś pobaraniłem że nie odłączyłem. Zamieniłem dyski miejscami ale on-line. Wywaliło mi, że pierwszy RAID jest zdegradowany i odbudował mi go, ale na odłączonym dysku archiwalnym z drugiego RAID, czyli dokładnie w tym samym miejscu, w którym zaraz po zamianie był ostatni dysk. Przycisk odzyskiwania macierzy jest nieaktywny. Czy da się to zrobić z poziomu QTSa, czy muszę bawić się w R-Studio lub backup?
 
um patrzac na kieszenie :
1 2 3 4 5 6 7 8
zrobiles sobie (dla zilustrowania)
1 2 3 5 4 6 7 8

RAIDy sa co 4 dyski ? Czyli 1-4 -> R1 i 5-8 ->R2 ? To moim zdaniem powinien sie odbudowac sam z siebie kazdy, chyba ze dopisal sobie UUID dysku do raidu i nie chce go oddac ;/
 
Na 1 jest ssd systemowy. Dobrze to interpretujesz. Prawdopodobnie potraktował odłączony dysk jako wolny do nadpisania i na nim odbudował macierz pierwszą. W gui nie widzę możliwości odbudowy drugiej. Zainstalowałem mdadm i spróbuję zapoznać się z tym.
Tak wygląda po odbudowie pierwszej macierzy:
upload_2016-9-26_18-43-27.png

Nie chcę czegoś skopać. Czy może ktoś mi pomóc, czy muszę ratować się backupem? Na obrazy do r-studio nie mam miejsca. W najgorszym wypadku przyniosę dysk z pracy i zgram część danych, tych najważniejszych. Te mniej istotne pal licho.
Ok, wyłączyłem NASa, przełożyłem dyski jak trzeba (prawdopodobnie przekładanie nie było konieczne, ale dla porządku), włączyłem ponownie i przycisk ozdyskiwania zrobił się aktywny. Znalazł RAIDa i przebudowuje:

upload_2016-9-26_20-38-42.png


upload_2016-9-26_20-39-10.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. nieaktywny raid